במידה ובמהלך השנים האחרונות חיפשתם מידע אודות שריפת שומן וקוביות בבטן, כנראה ששמעתם שוב ושוב את אותם משפטים: “אי אפשר לשרוף שומן באזור ספציפי”, “אלף כפיפות בטן לא ייעשו לכם קוביות אם יש שכבת שומן מעליהן”, וכן הלאה וכן הלאה.

אותם משפטים נובעים מכך שתהליך שריפת השומן הוא תהליך כולל אשר מתרחש במקומות רבים בגוף, במהלך תקופה מסויימת, כאשר הבשורה הרעה היא שדווקא השומן באזור הבטן הוא האחרון בתור (אצל נשים אגב מדובר באזור האגן).

מי שיודע זאת אולי טוב מכולם הוא מומחה הכושר והתזונה הקנדי, ג’רמי אית’ר, אשר מפעיל עמוד יו-טיוב עם 6.5 מיליון עוקבים. האחרון כזכור סומך את דבריו על מחקרים, כאשר בסרטון האחרון שלו הוא נכנס לעובי הקורה בעניין שריפת שומן ספציפית באזור הבטן.

בתחילת הסרטון אית’ר חוזר על כך שמחקרים הראו שוב ושוב כי אי אפשר לשרוף שומן באזורים ספציפיים בגוף, כולל מחקר אשר בחן קבוצה שביצעה 5,000 כפיפות בטן תוך פחות מחודש (כנראה כמות גבוהה יותר מאשר מרבית האוכלוסייה תבצע במהלך חיים שלמים).

מדוע המחקרים הללו הראו שוב ושוב את אותה תוצאה? אית’ר מסביר כי שריפת שומן נחלקת לשני חלקים. קודם כל הוצאת השומן מהתא ולאחר מכן השימוש הספציפי בו לטובת אנרגיה. באותם מחקרים, כנראה שמה שהתרחש הוא החלק הראשון בלבד, ולכן השלמת התהליך לא ממש התרחשה. עם זאת, מחקר משנת 2023 הפתיע לגמרי את אית’ר והקולגות שלו למקצוע.

המחקר בוצע על 16 נחקרי במשקל יתר לאורך 10 שבועות. הקבוצה הראשונה ביצעה אימונים של 45 דקות אירובי קבוצת הביקורת), בעוד הקבוצה השניה ביצעה 27 דקות אירובי ולאחר מכן שני תרגילי בטן במכונה. היות ונבדק כי בשתי הקבוצות נשרפה אותה כמות של קלוריות במהלך האימונים, ניתן היה לעשות AB טסטינג יחסית “איכותי” בין שתי הקבוצות.

התוצאות היו לא פחות מעוצרות נשימה: שתי הקבוצות חוו את אותה ירידה באחוז השומן הכללי, אבל הקבוצה השניה, אשר שילבה בין אירובי לתרגילי בטן, ירדה באזור הבטן פי 2.5 יותר מקבוצת הביקורת.

הליכון. הוביל לתואות מפתיעות יחד עם כפיפות הבטן (profivideos)הליכון. הוביל לתואות מפתיעות יחד עם כפיפות הבטן (profivideos)

כמובן שהיו גם מחלוקות לגבי המחקר האמור, בעיקר בשל שתי סיבות עיקריות: ראשית, כנראה שהקבוצה הנבחנית, בניגוד לקבוצת הביקורת, הגיעה עם אחוז שומן גבוה יותר. שנית, לא היתה בחינה של התזונה של שתי הקבוצות. הביקורות האמורות אכן צריכות להילקח בחשבון, אבל אית’ר מזכיר שבסופו של דבר, ובשורה התחתונה, באחוז השומן הכללי הירידה היתה זהה בשתי הקבוצות.

בהמשך הסרטון אית’ר מציין שני מחקרים נוספים שהראו ששילוב של אימון מסוים ואירובי, תורם לשריפת שומן באזור המסוים עליו עבדתם. אחד מהמחקרים הראה למשל שכפיפות בטן בשילוב אימון אירובי, הובילו לירידת שומן באזור הבטן העליונה (ויש כאמור דוגמאות נוספות).

מדוע המחקרים האמורים הובילו לתוצאה המפתיעה? משום שהם שילבו כאמור את שני החלקים של שריפת השומן: הוצאת השומן מהתא (אימוני הכוח) לצד הפיכתו לאנרגיה (בעזרת אימוני האירובי). עם זאת, אית’ר מציין שכדי שזה יעבוד, על שני האימונים להיות אינטנסיביים – תרגיל עם משקל לבטן עליונה + תרגיל עם משקל לבטן תחתונה, ולאחר מכן אימון אירובי מתון של 20-30 דקות.

אית’ר מסיים את הסרטון בכך שהמחקרים האמורים שינו לגמרי את ההשקפה שלו בנושא, אך הוא עדיין לא מכווין את המתאמנים שלו לפי התיאוריה הזו בלבד. הוא עדיין ממליץ לבצע תרגילי בטן עם משקל (כדי להגדיל את שרירי הבטן, כמו כל שריר אחר) וכל זאת תמיד לצד חיסרון קלורי – הוא עדיין מייחס לחיסרון הקלורי את המשקל הרב ביותר.

שימו לב – כל האמור בכתבה זו הנו להעשרה בלבד. בטרם אתם בוחרים בתוכנית אימונים או בתזונה כזו או אחרת, עליכם להיוועץ בדמות מוסמכת שתתאים את האימון שלכם למצבכם הבריאותי ולכושרכם הנוכחי.

הכותב שי לב עורך את מדור בריאות וכושר באתר ONE מאז הושק ב-2013. מאמן כדורסל בהכשרתו, מדריך חדר כושר ומאמן TRX מוסמך.

רוצים לדעת ראשונים על כל כתבה במדור בריאות וכושר? היכנסו לתפריט באפליקציית ONE בסמארטפון, בחרו “התראות” וסמנו את בריאות וכושר. נתראה בכתבה הבאה.

הגיבו ראשונים לכתבה הוספת תגובה