מספר ימים לפני פתיחת האולימפיאדה, כאשר מרבית אוהדי הספורט נרגעו מהזכיה של איטליה ביורו, אירע בישראל משהו שלא קורה כל יום – ב-16 ביולי, בשעות הבוקר, נשבר שיא ישראל בצניחה חופשית במבנה של 12 צנחנים וצלם על הראש (הד דאון), במועדון צניחה חופשית פרדייב בחוף הבונים.

שבירת השיא היא פרוייקט משותף של FlyBox מנהרת הרוח, מועדון הצניחה Paradive צניחה חופשית והאיגוד הישראלי לצניחה חופשית. הגדרת השיא בפועל היא הצלחה של יצירת מבנה תעופתי שנקבע מראש עבור כמות מסוימת של צנחנים והצלם (השיא העולמי למשל עומד על 164 צנחנים במבנה תעופתי שנקבע מראש).

במסגרת צניחת השיא, בוצעה קפיצה מגובה 14,000 רגל אשר לאחריה נספרו 45 שניות של נפילה חופשית בהן הצנחנים היו צריכים ליצור מבנה בתעופה על הראש ב-300 קמ״ש.

צפו: שיא ישראלי מדהים בצניחה חופשית

עוד טרם הצניחה, המבנה הוגש לצוות שיפוט בינלאומי לאישור, כאשר לגבי כל משתתף צויין שמו, מיקומו והיד האוחזת שלו (ימין או שמאל). לאחר הצניחה הגיש הצלם הרישמי את הצילום לצוות השיפוט אשר תפקידו הוא לאשר את המבנה. לאחר מכן התקבלה ההודעה האם השיא מאושר.

השיא אכן נקבע ואושר על ידי שופטים של האיגוד הישראלי לצניחה חופשית: אורי קופר, דפני מורלי, רון מיאסניקוב וענבר רוזן. השיא אגב קביל גם לפי חוקי איגודי הצניחה בעולם.

שניים עשר המופלאים (צילום: אור אלרון)שניים עשר המופלאים (צילום: אור אלרון)

ההכנות לשבירת השיא

המשתתפים כולם הינם מהצוות של FlyBox מנהרת הרוח (מכל הזמנים). האימונים לשיא נערכו בחודשים האחרונים במנהרת הרוח ובמקביל במועדון הצניחה פרדייב, כאשר האימונים המקצועיים הועברו על ידי משתתפת השיא העולמי Sharon Har-Noy Pilcher (השתתפה בשיא ה-164 העולמי שנערך בשיקגו).

האימונים ב-FlyBox מנהרת הרוח (צילום: דור מור יוסף)האימונים ב-FlyBox מנהרת הרוח (צילום: דור מור יוסף)

שמות המשתתפים: אלכס קרוחמונלי, תום אטיאס, אמיר קורן, עמרי ליטוין, עדי פרייד ליטוין, יעד ברק, עמית צדוק, מתן פטיש, אורי לוין, איליה זברסקי, יוגי לביא ובוריס גייקוביץ.

“שבירת השיא הנוכחי מוכיחה על התקדמות הענף”

אריק קפלן, נשיא התאחדות ״אילת״, אמר: ״שבירת השיא הנוכחי מוכיחה על התקדמות הענף בשנים האחרונות. אני שמח על הפעילות שנעשית באופן אינטנסיבי, וכי הספורטאים הישראלים בענף הצניחה החופשית מתחרים ברחבי העולם. חשוב לציין כי מדובר בענף של 'משחקי העולם', ואף היה ייצוג של המדינה ע״י ספורטאי ישראלי במשחקים. אנו תקווה שהייצוג ימשיך. בהזדמנות זו רוצה לברך את כל המשתתפים באירוע החשוב”.

האימונים ב-FlyBox מנהרת הרוח (צילום: דור מור יוסף)האימונים ב-FlyBox מנהרת הרוח (צילום: דור מור יוסף)

יו"ר איגוד הצניחה, אילן דהן, התרגש עוד טרם שבירת השיא ונראה כי היה בטוח בהצלחתו: "איגוד הצניחה הישראלי מתרגש לקראת שבירת שיא ישראלי בצניחה חופשית במבנה Head Down שלא היה כדוגמתו מקום המדינה. מדובר בספורטאים מוכשרים שהתאמנו רבות כדי להגיע למעמד הזה. אני גאה בכול אחד ואחת מהם ומאחל בהצלחה בשבירת השיא".