אם העונה שעברה הייתה העמוסה ביותר בהתפרעויות אוהדים, אל תתפלאו אם עונת 2023/24 אפילו תתעלה עליה. הסיבה לא טמונה באוהדים, לא במשטרה ובטח שלא בקבוצות. הסיבה היא בית הדין של ההתאחדות לכדורגל, שבהחלטה מבישה שלא להפעיל את עונש הפחתת הנקודות על תנאי שעמד כנגד מכבי חיפה, אולי הפיל את הפור ונתן לגיטימציה למה שעתיד לבוא בפתח. 

כולם המתינו וחיכו לראות האם הפעם זה יקרה. האם הפעם, בית הדין לא יתקפל אל מול אלופת המדינה. שלא תבינו לא נכון, אין לי ולו חצי טענה כנגד מכבי חיפה או נציגיה, שעושים את המקסימום מבחינתם על מנת להוציא את המועדון שלהם במינימום פגע. הטענה היא לבית הדין של ההתאחדות לכדורגל, שם כנראה חושבים שכולנו, אוהדי הכדורגל, התקשורת וכל הנוגעים בדבר –מטומטמים.

אחרי שספגה ביקורות רבות בנושא, ההתאחדות לכדורגל הודיעה בחודש יולי האחרון שלא עוד עונשי סגירת יציעים ומשחקי רדיוס – הולכים להורדת נקודות. מדובר בהחלטה אמיצה על פניו, כזו שהייתה יכולה להביא לשינוי והרתעה. אלא שברגע שלבית הדין אין אומץ ליישם אותה, על כל הקבוצות, מדובר בלא יותר ממס שפתיים של יו”ר ההתאחדות שינו זוארץ ובית הדין. אז אמרו. 

אם את הניצנים התחלנו לראות עוד בעונה שעברה עם הורדת שלוש הנקודות הנקודות המצחיקה למכבי חיפה והפועל באר שבע (אחרי שבית הדין דחה את ההכרעה כדי לראות אם מכבי ת”א יוצאת מהמרוץ לכאורה, שחלילה לא תהיה השפעה על מאבק האליפות), הבדיחה הבאה הייתה על חשבונה של בית”ר ירושלים, שנענשה בהפחתת 4 נקודות בפתיחת העונה הנוכחית זכר לאירועי הפריצה ההמונית של הקהל בגמר הגביע. 

אוהדי מכבי חיפה מדליקים אבוקות (מערכת ONE)אוהדי מכבי חיפה מדליקים אבוקות (מערכת ONE)

בתקנון ההתאחדות לכדורגל, נכתב שכל שימוש בפירוטכניקה משמעו עונש הורדת נקודות. אבל בישראל, כמו בכל דבר, התקנון הוא כנראה רק בגדר המלצה. הפחתת נקודות? הצחקתם את הדיינים, שקבעו שהשלכת האבוקות של אוהדי מכבי חיפה הן “לא התפרעות בנסיבות מחמירות”. אוקיי. מישהו יודע להסביר מה היא כן התפרעות בנסיבות מחמירות? האם מישהו אי פעם נחשף למסמך כלשהו שמפרט את חומרות העונשים והגדרתם ביחד לעבירות? האם קיים דבר כזה בכלל? השאלות לבית הדין. תשובות, כרגיל, כנראה לא נקבל.

בבית הדין של ההתאחדות לכדורגל חייבים להבין שציבור אוהדי הכדורגל הוא ממש לא מטומטם. בעוד שאנחנו חיים בעידן שבו ה’וואטבאוטאיזם’ (מה עם זה...) שולט ברשתות החברתיות, הבועה שבה הם חיים לכאורה תתפוצץ להם חזק מאוד בפנים עוד במהלך העונה הנוכחית. ועדיין, יש צעד אחד שאפשר לעשות על מנת להציל את המצב ולמנוע כאוס מוחלט. 

הצעד הזה חייב להיות, במיידית, החזרת הנקודות לבית”ר ירושלים והודעה שלא משתמעת לשתי פנים, לפיה לא יתקבלו עונשי הפחתת נקודות, לכל הפחות עד שלא יוסדר מסמך רשמי שמפרט, בדיוק, מה הן נסיבות מחמירות ומה לא. מאחר ואני עיתונאי ולא משפטן, את העבודה הזאת אשאיר לאנשים שזה המקצוע שלהם, שכבר איבדו מזמן את אמון קהל אוהדי הכדורגל בישראל ובקצב הזה, יובילו את הכדורגל הישראלי לאובדן שליטה מוחלט. כן, הרבה יותר מזה הקיים.    

אבוקות בדרבי התל אביבי (נעם מורנו)אבוקות בדרבי התל אביבי (נעם מורנו)

הכתוב הינו טור דעה 

הגיבו ראשונים לכתבה הוספת תגובה