שבוע וחצי אחרי תחילת המלחמה בין ישראל לחמאס, הטרור הגיע גם לבלגיה. שני אוהדי נבחרת שבדיה נרצחו אמש (שני) על ידי מחבל של דאע"ש לפני המשחק של הנבחרת הסקנדינבית מול המקומית והוא בוטל לבסוף במחצית בעקבות האירוע. בבלגיה עדיין לא קושרים את המקרה לאירועים בישראל וההערכה היא שהמניע לרצח הוא האזרחות השבדית של הקורבנות.

ראש העיר של בריסל פיליפה קלוסה אמר לתקשורת הבלגית: “נראה שהחשוד נוטרל ונעצר בבית קפה בבריסל”, כאשר אותו אדם לבש בגדים דומים של החשוד ברצח. עדיין מחכים בעיר לאישור רשמי שזהו החשוד, כאשר רמת האבטחה במדינה גבוהה מתמיד. ראש ממשלת בלגיה אלכסנדר דה קרו הוסיף: “התקפת הטרור הזו מרעידה את יסודות החברה השלווה שלנו”. אותו חשוד נורה לפי דיווחים בחזה שלו.

זהותו של המחבל כבר נחשפה, כאשר מדובר בעבדסאלם אל ג'ילאני שרצח את שני האוהדים במרחק של כחמישה ק"מ מהאצטדיון בבריסל באירוע שתועד. בבלגיה סיפרו שהוא הספיק לפגוע גם באדם שלישי, נהג מונית, אבל הוא לא נמצא בסכנת חיים.

תיעוד מבלגיה: מחבל ירה למוות בשני אוהדים

המחבל עצמו פתח שידור חי בפייסבוק שלו ושם זיהה את עצמו כמי שמשתייך לדאע"ש. "אני לוחם בשם אללה", הוא אמר, "אני מהמדינה האיסלאמית, אנחנו אוהבים את מי שאוהב אותנו ושונאים את אלה ששונאים אותנו. אנחנו חיים ומתים לפי הדת. עד עכשיו רצחתי שלושה שבדים. סלאם עליכום". כאמור, למרות הדברים האלה, לפחות כרגע ולפי הרשויות בבלגיה, יש רק שני אוהדים שנרצחו.

אותו וידאו של המחבל מזדהה כאיש דאע"ש שותף ברשתות החברתיות על ידי עיתונאים מקומיים וגם סגן ראש ממשלת איטליה צייץ אותו בטוויטר. כוחות האבטחה הגיעו למקום הפיגוע ותחמו את השכונה שבו אירע, אבל עד עכשיו המחבל לא נתפס.

"הצעתי את תנחומיי לראש ממשלת שבדיה אחרי המתקפה הכואבת על אזרחים שבדים בבריסל", אמר ראש ממשלת בלגיה, אלכסנדר דה קרו, "המחשבות שלנו עם המשפחות והחברים שאיבדו את היקירים שלהם. כפרטנרים, המאבק בטרור הוא משותף לנו".

מאמן שבדיה יאן אנדרסון אמר: “כשהגעתי לחדר ההלבשה בהפסקה הסכמנו כולם במאה אחוז שאנחנו לא רוצים להמשיך מתוך כבוד לקורבנות ומשפחותיהם. באיזה עולם אנחנו חיים? אני עצוב מאוד, כמעט התחלתי לבכות בחדר ההלבשה בהפסקה”.

הקפטן ויקטור לינדלוף הוסיף: “לא ראיתי שוב סיבה לשחק, גם ככה בלגיה כבר העפילה ולנו אין סיכוי. רצינו ליצור קשר עם המשפחות והחברים כדי לוודא שכולם בסדר, באצטדיון הרגשתו בטוחים”. 

הגיבו ראשונים לכתבה הוספת תגובה