אחרי האירוע החריג במשחק הגביע בשבוע שעבר, בו אוהד אום אל פאחם הניף את דגל פלסטין במהלך ההתמודדות מול מכבי חיפה, היה זה מפקד התחנה בעיר, אייל שחר, שדיבר בראיון ל-ONE וסיפר על המקרה, המצב בעיר והמדיניות לפיה כוחות השיטור פועלים.

אייל שלום, מה קרה שם עם דגל פלסטין שהונף?
“קודם כל במגרש עצמו אני ראיתי את הדגל, אך טיפלתי בזה מיידית. שלחתי את מנהל האירוע והוא הלך ודיבר איתם, אמר להם שזה לא מתקבל וישר הורדנו את הדגל, שהיה אולי שתי דקות ביציע וברגע שטיפלנו בזה הוא לא עלה עוד, הם הבינו. בהמשך, הסתכלנו במצלמות, קיבלנו שמות, גם מודיעינית, וזה תאם למצלמות למה שראינו וביצענו מעצר. הבחור הודה והתנצל, אמר שאין לו שום דבר נגד מדינת ישראל והוא עשה בלהט הרגע”.

אייל שחר מפקד תחנת אום אל פחם (פרטי)אייל שחר מפקד תחנת אום אל פחם (פרטי)

זה בסה”כ בחור צעיר בן 18, הוא תושב המקום?
”כן”.

הוא מושפע מהמלחמה לפי מה שהבנתם?
”אני חושב שזה היה יותר בקטע של טמטום, יש מדיניות מאוד מאוד חזקה שיורדת מהשר למפכ”ל שאין שימוש בדגלי פלסטין באירועים המוניים, אירועים בסדר הציבורי. טיפלנו בזה במיידית, גם במגרש עצמו וגם אחרי זה, גם באיתור הבן אדם, במעצר המהיר שלו והחקירה שלו, הוא שוחרר בתנאים, הוא הבין את הטעות שלו. בהמשך, התנצל והודה, אמר שזה לא היה במטרה רעה, אלא בלהט הרגע”.

אם לא הייתם פועלים זה היה יכול להתסיס את כל המשחק שם, לא?
”אם לא היינו מגיבים זה היה נגרר וכנראה שהיה ממשיך כל המשחק, אבל אין לנו שום מטרה שיהיו דגלי פלסטין במקומות כאלה, בטח לא במדינת ישראל. היו לנו הפגנות בזמן האחרון באום אל פאחם ולא היו דגלי פלסטין”.

אתה אומר שזה היה יכול להיות נפיץ מאוד ואתם מנעתם את זה?
”כן, אוהדי מכבי חיפה ישר הגיבו לזה, פנו אליי ושאלו למה אני מאשר. אמרתי להם שאני לא מאשר ואז הם ראו שהדגל ירד וגם להם אמרתי שאטפל בזה, שנגיע לבן אדם ונעצור אותו, זה מה שעשינו”.

אוהדי אום אל פאחם מדליקים אבוקות (עמרי שטיין)אוהדי אום אל פאחם מדליקים אבוקות (עמרי שטיין)

הבנתי, אז זאת הייתה פעולה מהירה ומבחינתכם סגרתם את הסיפור?
”כן סגרנו מעגל עם זה. זה בא ממדיניות של השר והמפכ”ל ומפקד המחוז”.

האם נתקלתם בזה במשחק אחר כבר?
”לא, זו פעם ראשונה, כנראה בגלל שזה משחק מאוד מתוקשר והכל היה בשיא, אבל עד עכשיו לא היה שום דבר. הקהל שם קהל מצוין, יש לנו קשרים מצוינים עם הקהל, יש לי שיחות עם האחראים של האולטראס, עד עכשיו לא הייתה לי אבוקה אחת במגרש מאז שנפתח”.

שלא תפתח פה.
”אם יהיה אז נטפל”.

אבוקות אז אתה יודע שיש משחקים שיש שם. המדיניות שלכם - שלא יהיו דגלים באירועים כאלה?
”המדיניות היא מדיניות הפרת הסדר הציבורי ודגלי פלסטין יכולים להפריע לסדר הציבורי, זו מדיניות שמועברת אלינו מהשר ודרך המפכ”ל, מועבר דרך מפקד המחוז וגם באירועים המוניים אין שימוש בדגלי פלסטין”.

אתה מרגיש מאז ה-7 באוקטובר שיש יותר דריכות מבחינת אירועי ספורט?
”לא, באירועי ספורט אני לא מרגיש את זה. יש לי שיתוף פעולה מדהים גם ראש העיר וגם עם אחמד אבו עלאם, מסתדרים בצורה מצוינת והוא מאוד מאוד תומך ושומר על הסטטוס קוו. אני לא מרגיש את זה בכלל, אפילו להפך”.

בן 18 עם דגל פלסטין (באדיבות המשטרה)בן 18 עם דגל פלסטין (באדיבות המשטרה)

יש גם דברים בסדר.
”יש הרבה דברים בסדר, הרוב הוא בסדר”.

יש איזה משהו שקשור לזה?
”אני יכול להגיד שהעיר אום אל פאחם עברה שינוי מדהים, רוב האוכלוסייה, אם לא כולה, רוצה את השקט לחיות ואנחנו נאפשר להם את זה, ומי שלא עומד בקנה אחד עם המדיניות אז נטפל בו”.

הבחור הצעיר הזה, מה הוא עושה?
”לא יודע הוא בן 18, בדיוק סיים בית ספר”.

אוהד כדורגל או סתם בא?
”כן הוא אוהד הפועל אום אל פאחם”.

שחקני הפועל אום אל פאחם (חג'אג' רחאל)שחקני הפועל אום אל פאחם (חג'אג' רחאל)

הרחקתם אותו מהמשחקים של הקבוצה?
”כן”.

עוד משהו מיוחד?
”בהצלחה למכבי חיפה היום”.

השר איתמר בן גביר (אורן בן חקון)השר איתמר בן גביר (אורן בן חקון)
הגיבו ראשונים לכתבה הוספת תגובה