במרחק שלוש שעות מהבירה אקרה, בכפר אבסה, בו חיים כ-4,000 תושבים בבקתות קטנות, רובם ללא פרנסה, כאשר לא פעם במשך היום מתנתק החשמל, פורחת בגיל 68 קריירת האימון של גדי כרמלי.

כדי להתמודד עם הלחות האיומה, יש להם מאווררים שעוזרים קצת לנשום. כרמלי אפילו נדבק בשמחה של המקומיים, ולא פעם רואים בסרטונים השונים שהוא אף רוקד עם אותם בחורים צעירים.

מי שבעבר היה שחקן ועסק באימון, נמצא כמעט שנה דווקא בגאנה המרוחקת, שם הוא מאמן קבוצה מקומית של שחקנים כישרוניים בני 15-18. במקום בו כרמלי הוא למעשה האדם הלבן היחיד, הוא מודה שהוא מאושר כפי שלא היה מעולם.

גם ספר לא יספיק כדי לספר את עלילותיו של גדי כרמל. הוא בעל ידע רב בכדורגל, וכשהוא עוסק רק בזה, הוא עושה דברים נפלאים. המאמן הישראלי אחראי למשל על גידול הכישרונות של הפועל ירושלים, אך כשהוא לא 100% בתפקיד, הוא גם מוצא את הזמן לעשות שטויות. 

גדי כרמלי רוקד בגאנה

בגאנה, כרמלי נושם ועובד סביב הכדורגל 24/7. על מגרש הכדורגל הסינטטי בו מתאמנת הקבוצה שלו, כאשר את המגרש מקיפות בקתות של פעם, רואים את כרמלי בשיאו.

בקבוצה בה מושקע יוסי ליפקין (קרבה משפחתית רחוקה, אבל לא ידע אפילו על הכתבה, ג.ל), יחד עם מוטי איוניר שהוא כמו אח של כרמלי כפי שהוא מעיד, לכרמלי אין דברים שיכולים להסיט אותו מהמטרה, גידול כישרונות ולאחר מכן מכירה שלהם לקבוצות שונות ועשיית אקזיט.  

בראיון מיוחד ל-ONE, כרמלי מדבר על הפריחה שלו מחדש בגאנה, התשוקה שיש לו לכדורגל, וגם על הכדורגל הישראלי עם סיפורים על מכבי תל אביב, הפועל ירושלים, הפספוס של הפועל ת"א ועוד. 

גדי כרמלי (אחר)גדי כרמלי (אחר)

”הקבוצה שלי מנצחת כל קבוצה בלאומית בישראל, ב-100%”

כרמלי, איך אתה רואה את כל הסיטואציה שלך? אני קורא את הפוסטים שאתה כותב, שאתה חי בגאנה בחלום. אני עוקב אחרי הקריירה שלך הרבה שנים, הרבה זמן לא ראיתי אותך כל כך מאושר.
”האמת לא הרבה זמן, מעולם לא הייתי כל כך מאושר. מעולם לא הייתי שלם וכל כך מצליח להביע את עצמי כמו שחלמתי. זה מדהים שזה קרה בגיל 68, זה הריקוד האחרון של גדי כרמלי ואני כל כך שמח ומאושר שבריקוד האחרון אני יכול להיות בדיוק מה שאני ומי שאני ולעשות כל מה שחלמתי לעשות בקבוצת כדורגל. לשמחתי זה מצליח בצורה מטורפת. אני באתי בעונה הקודמת לקבוצה שהיה לה 11 שחקנים והייתה מקום שלישי בליגה השלישית ואיכשהו ניצחנו 5-6 משחקים ובשנייה האחרונה הצלחנו להתגנב לפלייאוף עלייה לליגה השנייה”.

“איכשהו הצלחנו לעלות ממש על הקשקש. ואז היה לי זמן, שלושה חודשים, יש פה פגרה ארוכה, לראות שחקנים ולבנות קבוצה חדשה לגמרי. מהקבוצה הקודמת נשארו בסך הכל ארבעה שחקנים. המיוחד שפה זה קבוצה שהמטרה שלה למכור שחקנים לחו”ל ולכן אין אף שחקן מעל גיל 18. כל השחקנים בגילאי 15-18. התחלנו את העונה במחשבה שאני אאמן את הקבוצה ואפתח את השחקנים ואשתדל למכור אותם וקיווינו שבליגה השנייה נהיה קבוצת מרכז טבלה ושלא נסתבך במאבקי ירידה. אני לא מאמין שאני רואה את הקבוצה איך שהיא משחקת, זה משהו מדהים”.

“סיימנו את הליגה, שני משחקים לסוף עם 80 אחוזי הצלחה. 12 ניצחונות, תיקו ושלושה הפסדים. את הסיפורים על הרמה יכולים לספר למי שלא נמצא פה. אם זה מקביל לליגה א’ בארץ, אז אין אף קבוצה בליגה א’ שיכולה לעמוד פה נגד אף קבוצה. נגד הקבוצות תחתית, לא הקבוצה שלי. הקבוצה שלי תנצח כל קבוצה בליגה לאומית בארץ, ב-100 אחוז. אני לא עושה פה תחרות עם אף אחד. אני באתי לגאנה לקבוצה בליגה שלישית והיא לקחת אליפות של המחוז שלה בליגה שנייה בצורה שגם כל גאנה מדברת. ממוצע של 2.5 גולים למשחק, הכי הרבה בכל הליגות של גאנה מהפרמייר ליג ועד הליגה השנייה”.

גדי כרמלי (פרטי)גדי כרמלי (פרטי)

זה קבוצה שבעצם מממן אותה יוסי ליפקין שהיה בזמנו מעורב בהפועל ירושלים. מה החלק של מוטי איוניר שאתה כל פעם מזכיר אותו גם?
“למוטי גם יש אחוזים בקבוצה. החלק העיקרי יש ליוסי ליפקין עם 50 אחוזים, מוטי 20 אחוזים ולבחור שהקים את זה נועם שמא. עשרה אחוזים יש למרקוס, מישהו שהיה בעל הבית של אנג’ליקה והוא היה בוועד של הפועל ירושלים. מרקוס גרשובסקי, אחלה בחור. זה באמת הזדמנות פה. בא יוסי ליפקין ודיבר עם גדי כרמלי מארצות הברית לגאנה ושמע את החלום של גדי כרמלי וזה באמת ממש אצילי. אלף תודות. על החלום והפנטזיה של גדי כרמלי, הוא החליט להשקיע את הכסף ואני כל כל שמח שהוא לא התאכזב וכבר עכשיו הוא רואה שכל מה שקורה זה הצלחה גדולה. אני מאמין שבסוף השנה הזאת מינימום שלושה שחקנים ימכרו לאירופה”.

גדי כרמלי. נהנה מהחיים בגאנה (פרטי)גדי כרמלי. נהנה מהחיים בגאנה (פרטי)

איך הגעתם לקבוצה הזאת?
”נועם שמא הוא בחור ישראלי. כשאני הגעתי לפה בזמנו לשבוע כדי להביא שחקנים מטעם הפועל ירושלים התוודיתי לכדורגל בגאנה. אמרתי למוטי אז ואמרתי גם לאורי שרצקי – ‘אני לגאנה אחזור. יש פה פוטנציאל מטורף ואני נועדתי למקום הזה’. ואז הייתה הקורונה, זו הסיבה שלא חזרתי, אחרת הייתי פה מזמן. אני ידעתי שאני נולדתי למקום הזה ואז הכרתי את נועם. כשבאתי לפה התחלתי את זה עם נועם וכשראיתי שזה הולך וזה באמת מצליח, כל כך וראיתי את הפוטנציאל, דיברתי עם יוסי, עניינתי אותו ואני מאושר שהוא הסכים”. 

איך מוטי נהיה מעורב בזה?
“אנחנו בקשר יום יומי. הוא בעצם הכיר לי את נועם. מאז מכבי ת”א אני ומוטי זה לא חברים, אנחנו אחים. אין יותר מאושר ממני שמוטי שותף איתנו. ברור, זה עוד איש מקצוע. כל הצוות הזה הוא מיוחד”.

“זיו אריה יכול להצליח בכל מקום, גם באירופה”

מה הפריע עד היום לקריירה שלך? חוסר אמון בך? עשית שנים יפות בהפועל ירושלים. מצד אחד יש לך הרבה ידע בכדורגל, מצד שני יש לך כל כמה שנים כמה שטויות שאתה עושה.
“תראה, לא עשיתי שום שטויות. התנהלתי לא בצורה נכונה כשלא אימנתי. אפשר לשאול בכל מקום, את השחקנים ואת מי שהיה בכל מקום בסביבת העובדה, מאוד אהבו אותי וידעו שהקבוצות שלי משחקות כדורגל מיוחד. אבל בכל מקום בארץ שאלו למה הוא רוצה פעמיים בשבוע. אני לא התאמתי לאמן בארץ. אולי המקום היחידי שנתנו לי לעשות בדיוק מה שאני רוצה זה היה בירושלים. והפועל ירושלים כשהגיעה לשיא ההצלחה אז גם היה מישהו שהפריע לו”. 

למה?
”קנאה. בלי שום סיבה, בלי שום כלום. עד היום אני ביחסים הכי טובים עם אורי שרצקי ושי אהרון. ההורים והשחקנים בהפועל ירושלים הכי מפרגנים בעולם וזה היה תוצאה של בן אדם אחד שהחליט שאני לא אהיה שם, משום שהוא רצה להיות מנהל מקצועי במחלקת נוער והוא הבין שהוא לא יכול לתת הוראות לגדי כרמלי. הוא עשה הכל שאני לא אהיה שם והוא הצליח”.

מי זה?
“ליאור חוג’ה. כולם יודעים את זה והוא בחור אהוד מאוד על הוועד המנהל. בכדורגל אין לו מושג והטעות שלו הייתה שהוא התעקש להיות בתפקיד מקצועי. הוא ארגן את ליגת השכונות ודאג לקטמון לתרומות, מה ששלו שלו. אבל בכדורגל אין לו מושג. הוא בחיים לא אימן והיה שחקן בליגה א’. רצה להיות בעל הבית של גדי כרמלי. כשהוא הבין שזה לא יכול להיות, זה מה שהוא עשה”.

תגובתו של חוג’ה תובא כשתתקבל.

גדי כרמלי במחלקת הנוער של הפועל ירושלים (פרטי)גדי כרמלי במחלקת הנוער של הפועל ירושלים (פרטי)

מנגד זיו אריה ממשיך לשנה שישית בבוגרים.
“זיו אריה הוא בבוגרים. המשימה של חוג’ה הייתה להחליף את שי אהרון והיה איזה רגע שזה היה קרוב. באחת הפעמים האחרונות בעונה של ערן לוי, כשלא הצליחו לעלות, זה כבר לא היה רחוק. אבל ברגע ששי אהרון הצליח מאוד, הוא מבין שאין לו תיאורה יותר להיות בבוגרים והוא קיבל לספק את רצונו על השיגעון המקצועי, אז הוא המנהל המקצועי של הנשים”.

“שם זה מתאים לו אולי. גם שם הוא לא מספיק מבין כדורגל.  עם זיו אריה ושי, אני בקשר רצוף. זיו מאמן נהדר, מוכשר, חרוץ ואני מאחל לו את כל ההצלחה בעולם ומגיע לו והוא מצליח בזכות. זיו אריה מאמן נהדר. גם הוא, בארץ מתעסקים מה הוא אמר אחרי המשחק, לא אמר, כן אמר. תסכלו על התוצאות, תראו איך הקבוצה שלו נראית על המגרש ואיך היא משחקת. מחפשים בארץ את הטפל ולא את העיקר”.

בהפועל ירושלים מגדלים ומוכרים שחקנים וכל הכבוד להם. אבל המועדון הזה יכול להתרומם מעבר לזה?
”המועדון הזה ממצה מעצמו כרגע את המקסימום, משום שהוא מועדון אוהדים. אם הם לא היו מוכרים שחקנים, הם לא היו יכולים להשיג גם את מה שהם משיגים עכשיו. יש אומנם ספונסרים שנותנים הרבה כסף, אבל זה לא קבוצה שלהם והם יכולים בכל רגע להחליט שהם מפסיקים לתת כסף. הפועל ירושלים, במתכונת הנוכחית שלה של קבוצת אוהדים, ממצה מעצמה את המקסימום. אמרתי כל הזמן שהיא בסוף תגיע להיות מועדון קבוע אחרי הגדולות. היא בחיים לא תוכל להתחרות עם יעקב שחר, מיץ’ גולדהאר ואלונה ברקת, אבל היא תהיה קבוע במקומות 4-5”.

זיו אריה יכול לאמן בקבוצה אחרת חוץ מהפועל ירושלים? הוא יצליח?
”הוא מאמן נהדר והוא יכול לאמן בכל מקום, וגם באירופה. הוא חרוץ ומוכשר מאוד, מבין כדורגל ומה שהכי יפה זה שהוא בחור מקסים. בלחץ לפעמים הוא אולי טיפה מאבד את זה בראיונות, כשהוא מתוסכל מתוצאה לא טובה אחרי כל העבודה שהוא השקיע, אבל מי שמכיר אותו מקרוב יודע שהוא בחור מקסים ומאמן נהדר והשמיים הם הגבול בשבילו”.

זיו אריה (רדאד ג'בארה)זיו אריה (רדאד ג'בארה)

“מי שמרוויח כאן הכי טוב, זה בערך 2,000 – 3,000 שקל בחודש”

איך החיים בגאנה? מישהו אמר לי שרק גדי כרמלי מסוגל להיות הלבן היחיד שחי שם בכפר נידח...
”גאנה בסוף זו מדינת עולם שלישי שסובלת מבעיות קיום, של מקומות עבודה ויש פה בעיה קיומית לאוכל ובעיות חשמל לא פשוטות עם חום ולחות גדולה. אבל מה שמדהים זה אנשים. אני לא נתקלתי באנשים כאלה. הם כולם מחייכים. תן להם סיבה לשמוח. קבוצת הכדורגל פה, מה שנהיה פה עם הקהל זה משהו מטורף. יש פה 4,000 איש, 3,000 באים למשחק. מבוגרים, מבוגרות. אנשים נהדרים ויודעים להעריך”.

“עכשיו, לא כל אחד יכול לחיות פה, אבל אני תמיד לא הייתי מפונק והסתגלתי לאוכל ואני מתעסק בכדורגל 24 שעות ביממה במה שאני הכי אוהב. אף אחד לא אומר לי מתי לאמן ואיך לאמן. אף אחד לא אומר לי זה יותר מדי וזה פחות מדי ואתה משחק התקפי ואתה לוחץ יותר מדי, נותנים לי לעשות מה שאני רוצה ורואים את התוצאות ויראו את זה עוד יותר. זה מיום ליום מתעצם”.

ספר קצת על החיים שם.
“בשביל לעשות פה קבוצת כדורגל, המחיה פה היא זולה ברמות שאתה לא מבין. אני  לא יכול להסביר. עם אלף שקל אתה חי כמו בארץ בעשרת אלפים. המצב הכלכלי קטסטרופלי”.

איפה אתה חי שם?
“אני חי במלון, התנאים נהדרים. אני חי במלון עם מיזוג אוויר, בשבילי אני חי בגן עדן. אני מאושר וטוב לי והסוד פה שהילדים פה מוכשרים ברמות והיה חסר רק מאמן, אין פה מאמנים”.

הם חיים בפנימייה?
“כן כן, אקדמיה. בני ה-15 לומדים ומגיל 17 ומעלה לא”.

אני רואה איזה אהבה יש לך איתם, איך זה נוצר? אתה בן 68, לבן, זר שבא לשם. איך זה נהיה?
“אחד הסיפורים המדהימים פה, שזה לפי דעת מסר למדינת ישראל על שנאת האחים, שזה קרוב למלחמת אחים. בכלל לכל המצב בעולם. גם בכפר הזה וגם בקבוצה, 50 אחוז נוצרים ו-50 מוסלמים. עכשיו יש לנו גם יהודי. לראות פתאום במשחק עלייה השבוע את הדגל שלנו, עד עכשיו אני לא מצליח לפענח מי הביא את הדגל. פתאום מביאים דגל ישראל ודגל גאנה ופתאום מוציאים אותו”.

“תבין את האהבה שלהם. המוסלמים מכבדים את הנוצרים והנוצרים מכבדים את היהודי והיהודי מכבד את המוסלמים. כל אחד מכבד את הדרך שהשני בחר להאמין בחיים. זה לא מונע להיות חברים ולאהוב אחד את השני ולחיות בהרמוניה. אין פה דבר כזה שנאה. המושג שנאה לא קיים פה. לא לאהוב מישהו בגלל שהוא ככה והוא ככה הוא לא מקובל, אין פה דבר כזה”.

גדי כרמלי ודגל ישראל מונף בגאנה (פרטי)גדי כרמלי ודגל ישראל מונף בגאנה (פרטי)

אני רואה אותך רוקד איתם בגיל 68.
“קודם כל ברוך השם, באמת תודה לאל, אני מרגיש בדיוק כמו שהרגשתי לפני 30 שנה. האנרגיות נמצאות, שמחת החיים נמצאת והאמת היא שזה היה כל כך חסר לי. בכל מקום ניסיתי לעשות קבוצות שמחות, שהן ביחד ורוקדות בחדר הלבשה, זה לא שהמצאתי את זה פה. פה זה המקום שכל כך מתאים לזה. תן להם סיבה לרקוד, הם ירקדו כל היום וכל הלילה”. 

אז אתה רוקד איתם?
“ברור. בטח שאני רוקד איתם. מה יש בחיים יותר יפה מלרקוד ולשמוח? מה רוצים יותר, מה אני רוצה יותר בגיל שלי?”

מה העוני? איזה כפר זה בדיוק? מה עושים בכפר לפרנסה?
“מי שמתפרנסים הכי טוב זה בשקלים נגיד 2,000-3,000 שקל בחודש. זה נהגי מוניות אולי ויש פה כמה בעלי חנויות ויש פה הרבה כאלה שלא עובדים ואין פה ביטוח לאומי וממש, יש פה כאלה שיש להם בעיה של אוכל”.

איפה הם גרים?
“גרים פה במגורים שלא תדע. כמו במקומות הכי ישנים בארץ,  או בשכונות האלו של העוני, ככה פה כולם גרים”.

בקתות כאלו?
“כן. קשה להבין, צריך לראות. והם לא ממורמרים ולא כועסים. תן לקבוצת כדורגל לנצח והם יעשו תהלוכה של שלוש שעות. תן לקבוצה לנצח והם ירקדו וישמח וזה באמת שמחת החיים שלהם והטוב שלהם זה משהו שקשה לתאר. אם אני פה מצליח לשמח 3,000 איש כל שבוע, ואם אני מצליח לשמח את הילדים האלה, אז אני הכי מאושר בעולם. אני גם בא לידי ביטוי בכדורגל וגם מצליח לשמח הרבה אנשים”.

גדי כרמלי עם ילד מקומי (פרטי)גדי כרמלי עם ילד מקומי (פרטי)

”אף אחד לא יודע אחוז מהאמת ממה שהיה במכבי ת”א”

בוא נחזור לכדורגל הישראלי, אתה ומוטי איוניר הייתם הצוות הישראלי האחרון בתקופה של גולדהאר, שאחרי זה הביא את כל הזרים. אתם מצטערים שלא הצלחתם לנצל את התקופה של גודלהאר כשהוא הגיע והעידן החדש במכבי ת”א?
“מצטערים זה ‘אנדר סטייטמנט’. אחד התסכולים הגדולים והפצע הפתוח הגדול שיש לי וגם למוטי, זה מכבי תל אביב. אחוז מהאמת שהיה במכבי ת”א, אף אחד לא יודע. אחוז. להפך, המציאו כל מיני סיפורי בדיות. אני עכשיו כל כך בטוב. אני לא רוצה להיכנס להאשמות. אני מוכרח לציין, אני רוצה להוציא סיפור אחד. שזה היה עוד דבר שכל כך יצא מהקשרו וכל כך שיקרו וכל כך ההפך”.

“היה בחור בשם גל אלברמן. כשמוטי הגיע למכבי ת”א, גל היה בעונה הראשונה. היה השחקן הכי טוב בקבוצה. הוא היה החלק המרכזי כמעט בעלייה שלנו לגביע אירופה. נסענו יום אחד אחרי אימון ולבן אדם הייתה פריצת דיסק. לא יכול להתאמן ולא יכול לשחק. ואז בתפקיד שלו היה את מושיקו לוגסי ורפי דהן, שהם התחילו את העונה והם היו הכי טובים בקבוצה. לאט לאט אלברמן חזר להתאמן וכשהוא חזר, זה לא פשוט פריצת דיסק, זה לא שהוא לא שיחק בכלל, הוא התחיל להתאמן ולא היה בהרכב”.

גל אלברמן במכבי ת"א (רדאד ג'בארה)גל אלברמן במכבי ת"א (רדאד ג'בארה)

“התחילו להגיד שגדי ומוטי לא רוצים את גל אלברמן. עכשיו אני אספר את האמת. זה היה קרוב לינואר. מי שהחליטו שהם לא רוצים את גל אלברמן היו ג’ק אנגלידיס ומיץ’ גולדהאר. הם אמרו לנו המהפכה של הצעירים נהדרת, אנחנו לא רוצים אליפות. לאלברמן יש את החוזה הכי יקר בקבוצה, אנחנו רוצים שתשחררו אותו בינואר. מוטי איוניר התעקש איתי ביחד להשאיר את גל אלברמן ולא הסכים בשום אופן לשמוע מהדבר הזה. אני לא אשכח, היה משחק בסטוק, הם ביקשו שגל אלברמן לא ייסע ואז הוא כן נסע. ואז אחת הסיבות לפיטורים הייתה הדבר הזה. ובארץ כולם עשו סיפור שמוטי איוניר לא נתן לגל אלברמן לשחק. זה נורא ואיום”. 

תגובת מכבי ת”א, ג’ק אנגלידיס ומיץ’ גולדהאר תובא כשתתקבל.

ומה קרה בדיוק?
“אני לא אשכח כשבאנו מהמשחק בפנאתינייקוס כשעלינו לבתים. נחתנו לפי דעתי בחמישי בלילה, שישי בבוקר דבר ראשון לפני האימון בוקר, קבעתי עם אלברמן ארוחת בוקר באקסודוס ואמרתי לו” ‘גל, אנחנו אוהבים אותך ומעריכים אותך ואתה מודל לחיקוי לכל הצעירים ואתה תשחק פה הרבה’, כמו שקרה אחר כך. ‘אל תדאג, כרגע אולי אתה לא משחק בגלל מה שקרה והסיטואציה שחזרת רק עכשיו מהפציעה ושני הילדים האלה הם הכי טובים בקבוצה’. היחסים היו טובים עם גל אלברמן ועד היום אני ביחסים טובים איתו. דרך אגב, זה סיפור אחד מיני רבים”.

אבל יצאתם למחנה אימון בקיסריה באמצע העונה ולגל אלברמן לא הוזמן חדר.
“את הסיפור האמיתי על מה היה שם, ויש עוד הרבה דברים, זה מיותר לפתוח, זה יפגע בהרבה אנשים”.

בוא תגיד את האמת. מה היה שם?
“את האמת על גל אלברמן, מה שהיה לי להגיד אמרתי לך”.

גדי כרמלי בימים במכבי ת"א (יניב גונן)גדי כרמלי בימים במכבי ת"א (יניב גונן)

מה היה במחנה אימון?
“ממה שאני זוכר, באותו שבוע לפני זה הוא לא הרגיש טוב עם הגב ובשביל זה לא הזמנו אותו. כל הסיפור שלא היה חדר והוא בא זה מצוץ מהאצבע. לא היה ולא נברא. כבוד כמו שאלברמן קיבל מגדי כרמלי ומוטי איוניר, הוא לא קיבל מאף אחד. מה שמוטי איוניר עשה בשביל אף מאמן בעולם לא היה עושה”.

גל אלברמן אז טען שאתה אחראי לייבוש שלו בזמנו.
”לזכותו יאמר שלא היה לו ציטוט אחד נגד גדי כרמלי. חזרנו מהמשחק בפנאתינייקוס, הדבר הראשון שעשיתי זה היה ארוחת בוקר באקסודוס עם אלברמן, להגיד לו כמה אני ומוטי מעריכים אותו, כמה הוא חושב לנו וכמה הוא ישחק. ניסו למשוך אותו בלשון כמה פעמים, אבל הוא בחיים לא התפתה. הוא תמיד אמר ‘לא רוצה להגיד’. הוא לעולם יודע את האמת, ועד היום אנחנו ביחסים טובים”.

מה קרה עם ברק יצחקי שעליתם איתו על שרטון?
“ברק היום התחיל את הקריירה שלו בתור מאמן. אני מאחל לו בהצלחה, לא רוצה לקלקל לו. ברק יצחקי יודע בדיוק את האמת”. 

מה אתה חושב עליו כמאמן כרגע?
“ההתחלה שלו טובה מאוד. אמרתי לך, ברק יצחקי בחור צעיר מתחיל, אני מאחל לו את כל ההצלחה שבעולם. ברק יצחקי יודע בדיוק מי זה מוטי איוניר וגדי כרמלי. תשאל אותו”.

דיא סבע, הבאתם אותו אז, הוא היה ילד בן 17 והוא לא הצליח במכבי ת”א.
”אני יכול להגיד לך שבדיעבד אחד הפספוסים שלנו זה שהוא לא שיחק מספיק. מכבי ת”א זה מועדון לחוץ ובתפקיד שלו היו הרבה שחקנים טובים, אבל הוא ללא ספק היה צריך לשחק יותר”.

מאז מכבי ת”א, אפשר לומר שהקריירה של מוטי איוניר לא צלחה. למה?
”אני אסביר לך למה. בארץ, מוטי איוניר השיג הכל, הוא היה שחקן נבחרת, קפטן מכבי, הוא גם שיחק ברודה בהולנד, אבל בארץ החלום של מוטי היה לאמן את מכבי ת”א. אחרי מכבי ת”א, לאן למוטי איוניר יש לשאוף בארץ? אולי מכבי חיפה, אולי, אני לא בטוח. מכבי ת”א בשביל מוטי זה הרבה מעבר למכבי חיפה, זה הבית שלו, זה מכביסט, צהוב. זה התחיל בהצלחה מסחררת, ניצחנו 17 משחקים ברצף בתחילת העונה, כל משחקי האימון, כל גביע הטוטו, בליגה, באירופה, ההצגה שנתנו מול פנאתינייקוס, אנשים אמרו שזה המשחק הכי גדול של קבוצה ישראלית באירופה, נתנו 0:3 עם ילדים, קבוצה של 4 מיליון אירו”.

“החלפנו את כל השחקנים, אמרו לנו שאין כסף להביא אף שחקן. בעידן של מוטי איוניר הביאו את דיא סבע, את רפי דהן שאם הוא לא נפצע, רק אני יודע לאן הקריירה שלו מגיעה, היה שחקן מרכז שדה הכי אירופאי בארץ. הבאנו את מוסה קונאטה ב-135 אלף דולר, והוא נמכר אחרי זה ב-4 מיליון אירו לקרסנודאר, נכשלנו בשחקן אחד שעלה 70 אלף דולר, רחמים צ’וקול. הבאנו אותו אחרי שהיה הכי טוב על המגרש נגד גרמניה ואיטליה במוקדמות אליפות אירופה עם הנבחרת הצעירה, אבל הוא לא היה מקצוען מחוץ למגרש”.

מוטי איוניר. "חלם לאמן את מכבי ת"א" (ראובן שוורץ)מוטי איוניר. "חלם לאמן את מכבי ת"א" (ראובן שוורץ)

מוטי איוניר כבר לא יגיע לאמן קבוצה גדולה?
”אני לא יודע אם יש לו עוד את המוטיבציה לאמן קבוצה גדולה. גם מי ששומע את הפרשנות שלו בתור פרשן מבין שאין תקדים בארץ למישהו שמבין כדורגל כמו איוניר, והכי חשוב – האישיות, הבן אדם שאני הכי אוהב בעולם, והבן אדם הכי טוב והחבר הכי נאמן שנתקלתי בחיים שלי זה מוטי, אין גבר כמוהו, אין בן אדם כזה וחבר על מה שקרה במכבי, אבל מוטי איוניר וגדי כרמלי ביחד בקבוצה הזאת בגאנה יעשו דברים שכל הכדורגל בעולם ידבר עליהם”.

מוטי יבוא לבקר אותך שם מתישהו?
”ברור. אחרי הגמר גביע שהוא בלי נדר ייקח אותו, הוא יבוא”.

אתה חושב שהוא ייקח את הגביע?
”אני כל כך רוצה, זה כל כך מגיע לו. יש לי הרגשה. אם יש בן אדם בעולם שמגיע לו לזכות בגביע הזה זה הוא”.

“אמרתי לגרנט להביא את פרנק ריברי כשהיה בן 17”

בזמנו אברהם גרנט היה צריך לאמן את הפועל תל אביב, כאשר רומן אברמוביץ’ היה אמור להיות הבעלים של הקבוצה ובסוף לב לבייב היה בפרונט. אתה היית המוציא לפועל וסגרת עם לא מעט שחקנים. ספר לנו.
”עם אברהם גרנט זה פצע פתוח. אחת האכזבות הכי גדולות שלי בחיים ואני מעדיף לא לחזור לזה”.

בוא תגיד עם מי סגרת, ספר קצת פיקנטריה, חלף הרבה זמן מאז.
”ניר דוידוביץ’ היה חתום, היחיד שהיה לו שכל להעלות את זה על הכתב, אז הוא קיבל פיצוי. הוא בחור יקר ומגיע לו, אני שמח בשבילו. יוסי שבחון היה חתום גם כן. גם  מיכאל זנדברג היה קרוב מאוד, עידן טל היה קרוב מאוד. חבל, היה מי שהיה לו אינטרס מהפועל לפוצץ את הדבר הזה, עשה עוול גדול מאוד להרבה שחקנים ולכדורגל הישראלי. זה יכול היה להיות מפנה גדול מאוד בכדורגל הישראלי אם בן אדם כמו רומן אברמוביץ’ היה בעלים של קבוצה פה, התכניות היו גרנדיוזיות. היו זרים שגם עקבתי אחריהם. אם תשמע את השמות, זה שחקנים שהגיעו לצמרת האירופאית, זה לא להאמין איזה שחקנים אז רצינו להביא לפה”. 

כמו איזה שחקנים לדוגמה?
”כשפרנק ריברי היה בן 17 הייתי הראשון שאמר לאברהם להביא אותו, כמו גם את תיאו וולקוט כשעוד היה בן 17 בסאות’המפטון, שמות מטורפים. את היכולת שלי בסקאוטינג יודעים כולם. היה לי כמה צמתים כאלה שכבר הגעתי למקומות שיכולתי לבנות את עצמי כמו פה וכמו במכבי. פה באמת היו דברים שלא תלויים בי וזה לא הצליח, וזה לא היה קל לקבל את האמון של אברהם, שייתן לי תפקיד כזה כמו שנתן לי בהפועל תל אביב ולקבל את האמון של מוטי, זה לא היה קל. זה כנראה בזכות. והגענו בשני המקומות האלה, גם במכבי תל אביב וגם פה זה הגיע למקומות שזה היה לפני פריצה להצלחות מטורפות. איכשהו זה התפספס אבל אם הכל קרה כדי שאגיע לגאנה ואני כל כך מאושר כאן וכל כך הרבה אנשים מאושרים ואני אעזור פה לכל כך הרבה ילדים, זה מלמעלה”.

אברהם גרנט. "אחת האכזבות הגדולות שלי" (ההתאחדות הזמבית)אברהם גרנט. "אחת האכזבות הגדולות שלי" (ההתאחדות הזמבית)

מה אתה יכול להגיד על ליאור קאסה שגידלת?
”יש שני שחקנים במכבי חיפה שהם זה גדי כרמלי אחראי לגידול שלהם –הראשון זה ליאור קאסה. נתקלתי בו בגיל 12 בליגת שכונות בקטמון, הבאתי אותו לאקדמיה, ליוויתי אותו מגיל 12 עד המעבר למכבי חיפה, קאסה ילד מקסים, כישרון ענק, שווה כל אגורה ששולמה עליו. הוא שחקן מודרני, יכול לשחק 6,8 ו-10, הוא מסוכן מול השער, הוא חזק וטכני. ליאור ילד שצריך חיבוק, צריך חום, צריך טיפה זמן. הוא יהיה אחד הכוכבים של מכבי חיפה – באחריות. וזה ילד שליוויתי יום יום, מגיל 12, ודאגתי גם שתהיה לו תעודת בגרות”.

“השחקן השני זה דין דוד. באתי לאמן את הבוגרים של הפועל אשקלון, הלכתי לראות את מחלקת הנוער והוא היה בנערים. באתי בזמנו לפרוספר אזגי ואמרתי לו שדין דוד צריך מיד לעלות לבוגרים. הוא התחיל להתאמן עם הבוגרים ורציתי לתת לו לשחק אבל אמרו לי שאסור לתת לו לשחק כי הוא מתחת לגיל 16. הוא היה בן 15. הייתי לוקח אותו באוטו מהמגרש באשקלון לבית ספר בקריית גת, אמא שלו אורלי ז”ל שהייתה אישה מקסימה, הייתה מביאה אותו בבוקר לאימון ואני הייתי לוקח אותו לקריית גת לבית הספר. אחר כך לקחתי אותו איתי לאקדמיה באשדוד ותראה לאן הוא הגיע”.

ליאור קאסה ודין דוד ביציע. בני טיפוחיו של כרמלי (עמרי שטיין)ליאור קאסה ודין דוד ביציע. בני טיפוחיו של כרמלי (עמרי שטיין)

“זה רק על הדרך, שני סיפורים, יש עוד עשרות של סיפורים כאלה על שחקנים בארץ. דרך אגב, היום בהפועל ירושלים – נועם מלמוד, איינאו פרדה, עומר אגבידיש, אווקה אשטה, כארם זועבי, כולם שחקני הרכב, כולם שחקנים שלא היו בהפועל ירושלים, גדי כרמלי הביא אותם. כארם זועבי ממכבי חיפה, אגבדיש היה מחליף בנערים ג’. אווקה היה היחיד שהיה בגיל נערים א’ ושיחק בנוער. אבל גם אותו ליוויתי עד הבוגרים, הוא ילד מדהים. איינאו פרדה היה בהסגר מהפועל ירושלים וכבר פרש מכדורגל, את נועם מלמוד הבאתי מנערים ג’, כולם התאמנו באקדמיה ולראות אותם לאן הם הגיעו, אין מאושר ממני”.

“זועבי יהיה לא פחות גדול מסולומון”

לאן ליאור קאסה יגיע?
“תוך שנתיים הוא יהיה שחקן בולט מאוד במכבי חיפה ולאחר מכן יגיע לאירופה, אין לי ספק בכך. דרך אגב, את כארם זועבי הבאתי ממכבי חיפה בנערים ב’, שהוא לא היה שחקן הרכב שם. השחקן הבא שיצליח באירופה בגדול, משהו בסגנון של מנור סולומון, ולא פחות מאוסקר גלוך, זה זועבי”.

כארם זועבי (עמרי שטיין)כארם זועבי (עמרי שטיין)

בזמנו יעקב בוזגלו טען שאתה סכסכת בין מאור לברק יצחקי.
”פעם היה לי ראיון עם יעקב בוזגלו, אז אמרתי לו: ‘בוא נעלה את הבן שלך על הקו ונשמע מה הוא יגיד’. מאור ילד מקסים, וגם כן, הייתה לי איתו מערכת יחסים טובה מאוד. מאור יגיד לך, וגם יצחקי יגיד לך – לעולם לא סכסכתי ביניהם. מי שאמר את זה זה נשמות טובות. היו הרבה נשמות טובות אז, כשהפסקנו להצליח ניסו להמציא כל מיני דברים. זו המצאה מרושעת, זה לא היה ולא נברא”.

הקריירה שלך הייתה יכולה ללכת הרבה יותר גבוה אם היית תמיד רק רציני ומתרכז רק בעבודה ולא מסיטים אותך?
”שלא יהיו אי הבנות. כשאימנתי כדורגל בישראל, בכל מקום, התעסקתי בזה 24/7. בישראל מאמן כדורגל זה המקצוע הכי כפוי טובה, הכי קשה, וכמעט בלתי אפשרי. להיות בארץ תלוי בפרנסתך כמאמן כדורגל זה כמעט בלתי אפשרי. ונכון שכשלא אימנתי כדורגל, לא התנהלתי נכון, זה היה מיותר וזה פגע בי. אני מודה. עשיתי כמה טעויות בדרך”.

כשאתה מתעסק בכדורגל זה 24/7 ואתה מקדיש את כולך וכשיש לך זמן, אז היית קצת בהימורים ועשית שטויות, וזה פגע בך.
”גם פה הגזימו. להגיד את המילה הימורים זה לא נכון. אני יודע בדיוק מה עשיתי. אני מודה, טעיתי. לא התנהלתי נכון. לא הייתי צריך להגיע לשם, אבל יותר טוב מאוחר מאף פעם. אני מבטיח לך דבר אחד – מהיום, בלי נדר, כל יום הוא יקר ותודה לקדוש ברוך הוא שאני יכול לאמן. כל עוד אוכל לאמן אתעסק בכדורגל 24/7. 

תישאר בגאנה עוד הרבה שנים? כל עוד זה תלוי בך.
”כל עוד אאמן כדורגל, אשאר בגאנה. בעקבות ההצלחה פה יש לי הצעות גם באפריקה וגם ממועדון גדול באירופה לבוא ולנהל שם את מחלקת הנוער. הייתה לי הצעה גם מהמועדון הכי גדול בגאנה, לבוא ולהיות המנהל המקצועי של המועדון, אבל אני כל כך מאושר מהמקום בו אני נמצא וכל כך טוב לי ששום הצעה בשום מקום, בשום ארץ לא תזיז אותי מהמועדון בו אני נמצא”.

לסיום גדי, מה עוד יספק אותך שם בגאנה?
”אני רוצה להגיע לליגה הראשונה. עכשיו עלינו למבחנים לליגה הראשונה, זה לא פשוט, מאבק עם 16 קבוצות על מקום אחד, אבל אני מאמין שנעשה את זה, ואם לא השנה אז בשנה הבאה. אני מקווה מאוד שהמסע שלי פה יגמר בליגה הראשונה והחלום הוא להשתתף בליגת האלופות של אפריקה”.

גדי כרמלי (יונתן גינזבורג)גדי כרמלי (יונתן גינזבורג)
הגיבו ראשונים לכתבה הוספת תגובה