ההשפעות של מגפת הקורונה על שוק שחקני הכדורגל הולכות להיות משמעותיות מאוד ומי שניסו לעשות סדר בנושא ולספק תמונת מצב עדכנית הם אנשי האתר הפופולארי Transfermarkt, שם קבעו כי שווי השחקנים בעולם צנח מאז תחילת המשבר הכלכלי ב-9.22 מיליארד דולר. לפי המסקנות של אנשי האתר, מדובר בנפילה של 20% בשווי מרבית השחקנים, בעוד אלה שנולדו החל מ-1998 נפלו ב-10% בלבד.

בכתבה המיוחדת שהוכנה לקחו כמה שחקנים כדוגמה. למשל, ראחים סטרלינג של מנצ’סטר סיטי שהיה שווה לפי האתר 160 מיליון אירו לפני מספר שבועות, עומד כעת על 128 מיליון אירו בשווי השוק שלו, אולם טרנט אלכסנדר-ארנולד בן ה-21 שהיה שווה 110, ירד ל-99 מיליון אירו. כתוצאה מכך היה שינוי משמעותי מבחינת דירוג השחקנים בעלי שווי השוק הגבוה ביותר בעולם כאשר המגן של ליברפול נכנס לרשימת עשרת השחקנים היקרים ביותר והוא חלף על פני אנטואן גריזמן שירד מ-120 ל-96.  

רונאלדו וג'ורג'ינה מצאו דרך להתאמן בחוץ

אחד השחקנים הכי מסקרנים לקראת העתיד, ג’יידון סאנצ’ו, נמצא גם הוא ברשימה אחרי שנפל משווי של 130 ל-117 מיליון אירו. הוא דורג שמיני, מעל ליאו מסי, שלפי האתר השווי שלו ירד מ-140 מיליון אירו ל-112. מתקשים להאמין? אבל השחקן שמוגדר על ידי רבים כטוב ביותר בעולם, מדורג רק תשיעי מבחינת אנשי האתר בעוד כריסטיאנו רונאלדו בן ה-35, שנאבק במשך שנים על תואר הטוב ביותר בעולם עם הפרעוש, רחוק בצורה משמעותית מהטופ-10 כששווי השוק שלו צנח ל-60 מיליון אירו.

בכתבה המיוחדת של Transfermarkt מצוטט מייסד האתר, מתיאס סיידל, שניסה להסביר את הדירוג החדש: “שוק ההון חווה נפילת מחירים, קריסה של ממש, מועדונים רבים נפגעים מכך, תכניות הרכש שלהם נעצרו, יש חוסר ודאות גדול. סכומי ההעברות כבר לא יעלו כפי שקרה בשנים האחרונות, קשה לראות מצב כזה. ייתכן ונראה את זה קורה בעתיד, אבל בשלב המיידי אנחנו נראה את המועדונים מגיבים למצב בשוק ומבצעים התאמות”. 

התחזיות של האתר מבוססות על מומחים בשוק ובסקר הראשון שערכו, 70% מהמשתתפים חזו כי מחירי השחקנים ירדו ב-20 עד 30%. בסקר השני אשר נערך בין 300 אנשי כדורגל מומחים מ-50 מדינות שונות, למעלה מ-70% מהם חזו פגיעה ושינוי מאוד משמעותי בהתנהגות שוק ההעברות בעוד כ-25% צפו שינוי פחות משמעותי מכך. 

אז מי מובילים כעת את הדירוג העולמי? קיליאן אמבפה מתבצר בפסגה כשהוא שווה 180 מיליון אירו לפי ההערכה החדשה, ניימאר שני לפי שווי שוק של 128 מיליון אירו, כמוהו גם סטרלינג שבמקום השלישי ושניהם מובילים ב-8 מיליון אירו על מוחמד סלאח, סאדיו מאנה, קווין דה בראונה והארי קיין שכולם מוערכים כעת לפי שווי של 120 מיליון אירו. סאנצ’ו כאמור שמיני (117), מסי תשיעי (112) ואת העשירייה נועל אלכסנדר-ארנולד (99). ניפגש בעדכון הבא.

חדש! לחצו לכל הטבלאות והתוצאות מליגות הנוער והנערים בישראל