מה עובר על צ'ירון שרי? זו אחת השאלות הגדולות שעולות היום (ראשון) במכבי חיפה בשל הירידה החדה ביכולתו של הקשר, שפתח את העונה בצורה טובה, זכה לחוזה "שמן" במיוחד לשנתיים נוספות, אבל בתקופה האחרונה נדם ונעלם.

לאורך תקופה ארוכה שרי לא מספק את הסחורה ואחת הדילמות הגדולות שיש לצוות המקצועי היא האם לזעזע ולספסל את ההולנדי או להמשיך להאמין בו? שרי נחשב לאחד השחקנים המוערכים ביותר בסגנית האלופה, אבל יחד עם זאת כאשר שרי מתקשה לתת את התפוקה ורחוק מלהשפיע הקבוצה דועכת.

תגובות מכבי חיפה לאחר ההפסד לאשדוד

אם בעונה הקודמת שרי בעונתו הראשונה היה מעורב ב-21 שערים כאשר סיים עם עשרה שערים ובישל 11 נוספים, אז התפוקה עד כה עומדת על חמישה שערים וארבעה בישולים. כמו כן, הסטטיסטיקה השלילית באה במיוחד לידי ביטוי כאשר ב-11 משחקי הליגה האחרונים התפוקה שלו דלה במיוחד ועומדת של שני שערים בלבד וזאת לצד שני בישולים.

אם ככה, אז מה עובר על שרי שאמור להיות אקס הפקטור בחיפה ורחוק מלממש את הציפיות? בקבוצה טוענים שמדובר בתקופה פחות טובה, במהלך המחזורים הראשונים ברק בכר החליט להסיט את שרי לעמדת הקשר הימני, דבר שסייע רבות לחלק הקדמי של חיפה. ההולנדי ידע לעשות היטב את הכניסה מצד ימין למרכז הקישור ומשם להפתיע, לכבוש ולהפעיל את שחקני ההתקפה ובמיוחד את ניקיטה רוקאביצה. כאמור, אותה שיטת משחק יצרה לירוקים יתרון במרכז המגרש.

צ'ירון שרי (עמרי שטיין)צ'ירון שרי (עמרי שטיין)

אולם, דווקא מהרגע שעומר אצילי הגיע לקבוצה והיה נדמה שהקשר יפיק מעצמו הרבה יותר בתפקידו הטבעי כקשר מתחת לחלוצים, המכונה ההתקפית בראשותו של שרי הלכה כמה צעדים אחורה. בחיפה לא מסתירים את האכזבה ומודעים לתלות הגדולה בשחקן. התחושה הכללית שההולנדי נעלם ליותר מדי דקות במהלך המשחק ומתעורר לעשר דקות פה עשר דקות שם, כאשר בקצב הזה לא פלא שבלא מעט משחקים שרי מוצא את עצמו מוחלף.

כאמור, הקשר ההולנדי נחשב לאחד השחקנים המוערכים בקבוצה – מדובר בשחקן עם אישיות כובשת ואהודה שמקרינה המון ביטחון לשאר השחקנים וכזו שניתן לסמוך עליה. יחד עם זאת, כאשר הקבוצה נשענת בעיקר על יכולתו ההתקפית כמו זו של רוקאביצה ניתן לצפות להרבה יותר. 

בתוך כך, בסביבתו של השחקן אומרים: "מבחינת מספרים שרי שיחק העונה 23 משחקים בכל המסגרות ומעורב ב-11 שערים. בעונה הקודמת ב-45 משחקים בכל המסגרות שרי היה מעורב ב-21 שערים. אז מבחינת כל המדדים שרי טוב יותר משנה שעברה וזו עובדה. בזמן ששרי לא במגרש מכבי חיפה סופגת יותר וכובשת פחות, ראו ערך שני המשחקים האחרונים מול מכבי תל אביב ומ.ס אשדוד. הסיבה לכך היא העובדה שהשמירה עליו גורמת ליריב פחות להעז ולתקוף. כאשר שרי לא על המגרש הקבוצה היריבה מרשה לעצמה להשתחרר ולתקוף יותר. כאשר ההולנדי משחק הוא עושה את כולם טובים יותר, לדוגמת רוקאביצה. בזמן ששרי טוב כל מכבי חיפה טובה וכאשר הוא פחות טוב חיפה פחות טובה".

צ'ירון שרי וניקיטה רוקאביצה חוגגים (עמרי שטיין)צ'ירון שרי וניקיטה רוקאביצה חוגגים (עמרי שטיין)

פרשן הכדורגל, איציק אהרונוביץ', מנתח את מה שעובר על השחקן: "לפי דעתי הנפילה התחילה עוד לפני שאצילי הגיע לקבוצה. אם אנחנו צריכים לפרוט לפרוטות מקצועיות את שרי, אז בפתיחת העונה של מכבי חיפה הוא ללא ספק היה אחד השחקנים הבולטים. הסיבה מאוד פשוטה - הנוחיות שבכר ייעד לו בתפקוד החדש כשחקן ימין לכל דבר שהוא נקרא 'ימין מזויף'. כי שרי הוא לא קיצוני, לא כנף קלאסי, לא שחקן שיקבל כדור בין מגן ובלם ויעשה ספרינט, הוא רוצה רק את  הכדור לרגל”.

“אך הפיקחות והערמומיות שלו ככדורגלן גרמו לכך שהוא בדקות הראשונות היה נשאר על הקו ותוך כדי תנועה היה מתגנב למרכז המגרש. ברגע שהוא ראה שהמגן לא נכנס איתו פנימה, זה גרם ליתרון מספרי מול היריבים שלו. היתרון המספרי בקישור גרם לו הרבה פעמים להישאר חופשי, הביאו אותו ללא מעט מצבי בעיטה ובין היתר גם לתת כדורי עומק לרוקאביצה, כולל שינוי כיוון תוך כדי המשחק עצמו. הוא פשוט פרח”.

צ'ירון שרי חוגג (עמרי שטיין)צ'ירון שרי חוגג (עמרי שטיין)

עוד מוסיף שחקן העבר של מכבי חיפה: "ברגע שלא שומרים את שרי והוא עם הפנים לשער היריב בסכנה ברורה ומיידית". יחד עם זאת אהרונביץ' מציין כי: "אבל לשרי יש גם כמה חסרונות – גם כאשר הוא היה טוב, חוסר המנהיגות שלו תמיד הורגש במגרש, תמיד היו לו דקות מתות שהוא היה בורח בהן מהמשחק והיינו שואלים איפה שרי? כתוצאה מכך גם היכולת שלו נעלמה פלאים, אבל הוא תמיד ידע לחזור. בנוסף, יש לו עוד בעיה כאשר הקבוצה לא מתפקדת והוא הראשון שנפגע מכך, כי הוא צריך שכל השחקנים שבמגרש יהיו מספיק טובים כדי שיוכלו לשחרר אותו. בתקופה האחרונה קרה לשרי משהו, השחקן לא מגיע למצבי בעיטה, לא מגיע לחלק פס עומק, לא נותן פס בין מגן ובלם, הוא פשוט נעלם מהמשחק”.

איציק אהרונוביץ' (פרטי)איציק אהרונוביץ' (פרטי)

“עד אותו פיק שהיה מצוין וחיפה החתימה אותו לשנתיים שרי היה בשתי רמות טוב יותר מהשנה שעברה. אולם, ברגע שאצילי הגיע לקבוצה, התנועה שלו נעשתה יותר כבדה ושקופה. משהו התחיל לדעוך אצלו כי שניהם משחקים באותם האזורים. כאשר אצילי נכנס, כל המרקם הקבוצתי נעלם וזה בא לידי ביטוי במיוחד אצל שרי שלא מוצא את עצמו בקישור. השאלה ממה זה נובע? מכך שהקבוצה לא טובה בחודש האחרון או העובדה שאחרי שהוא חתם להארכת החוזה לשנתיים נוספות האוויר יצא מהבלון. מצד שני, גם בתקופה של מרקו בלבול היו לו חודש-חודש וחצי שהוא ירד ביכולת".

אז מה הפתרון? מבחינת אהרונוביץ': "בכר צריך להחליט - האם להוריד לספסל את אצילי ולחזור לשחק עם שרי באזור שהוא טוב בו, או בגלל ששרי מציג רמה של שחקן ספסל לכל דבר, אולי עדיף ששרי ינוח משחק אחד, יסתכל במראה מה לא בסדר אצלו ומה הוא צריך לעשות כדי לחזור לעצמו".