הקבוצות הגדולות של מכבי חיפה, מאז שנות ה-80, התאפיינו תמיד בהתקפה אטרקטיבית. לא קבוצה של 0:1 והביתה. מהאליפות הראשונה עם רוזנטל-ארמלי-סלקטר, דרך ברקוביץ’-עטר-מזרחי ורוסו-בניון-יעקובו ואפילו עד תומר חמד ושלומי ארבייטמן.

השנה המועדון של יעקב שחר חזר לבסיס שתמיד אפיין אותו - התקפה. המכונה המשומנת של בלבול הפכה העונה לקטלנית והיא קבוצת ההתקפה הטובה בליגה עם 58 שערים (10 יותר ממכבי תל אביב) ועם ממוצע של 2.23 הבקעות למשחק.

משחק בית: עידן ורד נגד בן שהר ראש בראש

אחת הסיבות המרכזיות לדומיננטיות ההתקפית של החיפאים היא החלוץ האוסטרלי ניקיטה רוקאביצה. אחרי שהגיע בקול תרועה רמה מבית"ר ירושלים, רוקאביצה לא הצליח לרשום בשנתיים הראשונות שלו בכרמל את המספרים שהציג בבירה, ולא הצליח לכבוש באף אחת מהן יותר מ-10 שערים ליגה. בקיץ עוד היה נדמה שמכבי חיפה בדרך לאבד אותו, כשסחבת ארוכה בנושא הארכת חוזהו מנעה ממנו להתחיל את האימונים ולצאת למחנה האימון של הקבוצה בחו"ל.

למזלם הרב של מנהלי המשא ומתן בכרמל, רוקאביצה החליט להישאר במועדון ובעונתו הרביעית התחיל לפרוע שטרות. בעוד בעבר מספר 13 "נסחט" על הקו ולא הצליח להביא את החדות המאפיינת אותו כשהוא לבד, בלבול החליט, בניגוד למאמנים אחרים, להציב את האוסטרלי כחלוץ שפיץ יחיד במערך של 4:3:3.

ניקיטה רוקאביצה חוגג (חגי מיכאלי)ניקיטה רוקאביצה חוגג (חגי מיכאלי)

מבט קל על הנתונים שלו, רק בליגת הבורסה לניירות ערך, מציג את התמונה - 2,291 דקות, 18 שערים, 5 בישולים, 58 ניסיונות הבקעה, 227 מסירות מדויקות, 15 נבדלים בלבד ו-33 מאבקי קרקע מוצלחים.

“יכול להמשיך מאיפה שהפסיק”

בשביל לנתח את היכולת הפנטסטית של רוקאביצה, שלומי ארבייטמן, מי שהיה מלך השערים האחרון של מכבי חיפה בליגה עם 28 גולים בעונה אחת, הסביר ל-ONE את הסיבות שהפכו לדעתו את רוקאביצה לכובש הבכיר בישראל.

אתה היית האחרון שסיים במכבי חיפה כמלך השערים של הליגה. מנקודת המבט שלך, כמה העונה הזו של רוקאביצה טובה?
"שאלו אותי לפני כמה חודשים מי אני חושב שיהיה השחקן הדומיננטי במכבי חיפה אם היא תלך לאליפות וישר אמרתי רוקאביצה. כשאמרתי את זה הוא היה רק עם 7 שערים, אבל מאז ידעתי שהוא הולך לתת עונה טובה. גם כשהוא לא היה מספיק בכושר, לקח זמן ואיזה חודש לא נתן גולים, אני האמנתי שהוא השחקן שיכול להביא למכבי חיפה אליפות. יש לו 18 שערים, הוא בעונה מצוינת. אין לי ספק שהוא עוד יעבור את הכמות הזו. גם כשהוא לא טוב והקבוצה לא טובה, הוא היחידי שמספק את הגולים. בא למשרד כמו שאומרים. גם לי באופן אישי היו משחקים שהייתי פחות טוב, אבל נתתי את הגולים. גם הוא עושה את זה".

ניקיטה רוקאביצה בטירוף (שחר גרוס)ניקיטה רוקאביצה בטירוף (שחר גרוס)

עד לאן הוא יכול להגיע השנה והאם הוא מסוגל לעקוף אותך? בכל זאת, המומנטום נקטע לו בגלל הקורונה.
"אני חושב שהוא יכול להגיע ואפילו לעקוף אותי כי יש עוד 10 משחקים. אין ספק שמה שקרה עם הקורונה עצר אותו במומנטום מטורף, הוא כבש כמעט כל משחק. אני חושב שדווקא עכשיו כשכל המצב רע בגלל הנגיף הארור הזה, הוא יכול לחזור לליגה רעב ועם הרבה התלהבות".

השנה, בניגוד לשנים עברו בכרמל בהן שיחק בכנף, מרקו בלבול החליט להציב את ניקיטה בשפיץ לבד. אתה חושב שיש לזה השפעה על התפקוד שלו?
"בבית"ר ירושלים הוא נתן עונה מדהימה ובגלל זה מכבי חיפה קנו אותו. העונה הזו יש לצידו שחקנים מסוג שונה, לא כמו בעבר, ויש מערך שונה. זה לא ב’בום’ שאתה מגיע ונהיה טוב. הוא בעונה הרביעית שלו בקבוצה וזה לוקח זמן. ניסו לשחק איתו בכנפיים או מתחת לחלוץ עד שהחליטו שהוא סולו בשפיץ. זה התפקיד המועדף עליו ופה הוא פורע שטרות. הוא מהיר מאוד, יש לו בעיטה טובה והוא חכם מאוד. הוא עושה גולים משום מקום, גם כשהוא פחות טוב. לקח לו זמן להתאקלם, בכנף זה לא כל כך הלך. בלבול פגע בינגו".

שלומי ארבייטמן במדי מכבי חיפה (רויטרס)שלומי ארבייטמן במדי מכבי חיפה (רויטרס)