אוהדי מכבי תל אביב מביעים את כעסם ברשתות החברתיות ב-24 השעות האחרונות כאשר נודע להם כי גמר אלוף האלופים יתקיים העונה לראשונה כמשחק ביתי לכל דבר ועניין של אלופת המדינה, קרי מכבי חיפה. המשמעות היא שמכבי חיפה היא מארגנת המשחק והוא משחק ביתי שלה על כל הנלווה לכך: מכירת כרטיסים, הכנסות וכו’. 

כאן צריך להסביר כי ההחלטה התקבלה עוד במהלך העונה שעברה. ההחלטה הייתה שהמשחק הזה יוצא מהידיים של מנהלת הליגות ועובר לידיים של האלופה, על מנת לתת יתרון לאלופת ישראל ולעזור לה מול המעמסה באירופה, שכן היא משחקת ארבעה סיבובים מוקדמים באירופה, בעוד מחזיקת הגביע משחקת רק שלושה סיבובים באירופה. 

במנהלת מסבירים בנוסף כי בעקבות המצב הקשה של המגרשים שנטחנו עד דק בגלל העומס הרב והלו”ז הקשה שהביאה איתה הקורונה, ולא היה שיפוץ ושזרוע אמיתי במגרשים השונים, הרציונל היה שהאלופה בכל מקרה תשחק במוקדמות באירופה באותם הימים אז האצטדיון של האלופה בכל מקרה לא יכול לעבור השמשה. לכן מלכתחילה ההיגיון היה כי שם ישוחק משחק אלוף האלופים. נניח באצטדיון בנתניה אי אפשר לשחק בימים אלה. 

ההחלטה שהתקבלה בזמנו על שינוי השיטה הייתה כאשר מכבי תל אביב ומכבי חיפה רצו ראש בראש במאבק האליפות הצמוד מאוד. כך שעל הנייר, כשהשינוי עבר, מכבי ת”א הייתה יכולה ליהנות ממנו בדיוק כמו מכבי חיפה. למעשה הוחלט שהמפעל הזה הוא כמו “עוד משחק” ביתי בגביע הטוטו, ואומנם מחולק בסיומו תואר, אך הוא “פחות” מבחינת החשיבות הארגונית שלו ועל כן האלופה מנהלת את ההצגה.

הפאנל מנחש: האם מכבי חיפה תעלה לשלב הבא?

יש לציין כי במנהלת הליגות מבהירים שאין איפה לשבץ את המשחק באמת מעבר לתאריך של 24.7 בגלל הסמיכות של המשחקים לאירופה, והנקודה המרכזית מאחורי השינוי – הניסיון להקל על האלופה שעוברת יותר משחקים באירופה מאשר מחזיקת הגביע. במנהלת מסבירים כי “ברגע שהוחלט על המהלך הזה הוחלט שהאלופה נהנית מהזכות לארח. זה נעשה מתוך מחשבה שזה יכול לשמש אותה בניהול המעמסה הגופנית וגם כמנוף מאוד משמעותי למנויים וכו’, ולפי התקנון זה משחק ביתי לכל דבר ועניין. זה אומר שהיא מחויבת תקנונית ב-10% הקצאת כרטיסים לקבוצת חוץ, בעוד במשחק גביע הטוטו שהוא גמר לכל דבר ויהיה באחריות המנהלת, זה יהיה 50:50 באצטדיון בנתניה”. 

כמובן שאם מכבי חיפה תחליט למכור למכבי ת”א יותר כרטיסים, מותר לה, זו החלטה שלה וזה היתרון שקיבלה האלופה על עצם היותה אלופה. כאמור, ההחלטה התקבלה במהלך העונה שעברה כאשר לא היה ידוע מי תזכה באליפות והמאבק הצמוד התנהל בין שני המועדונים, והוא נועד להטיב עם הקבוצות באירופה, אך כמובן עם מתן יתרון לאלופת המדינה שעוברת דרך ארוכה יותר. 

סוגיה נוספת שעלתה והכעיסה את אוהדי מכבי תל אביב היא מועד המשחק ששובץ ליום שבת, 24.7. המשחק בסמי עופר יתקיים קצת יותר מ-24 שעות אחרי שמכבי תל אביב תשוב ממשחק החוץ הראשון שלה באירופה. אולם, אין אפשרות להזיז אותו, שכן שוב נזכיר, מדובר במשחק שמראש תוכנן כזה שנותן יתרון לאלופה ואם מכבי חיפה תמשיך לשלב הבא במוקדמות ליגת האלופות, היא כפי הנראה תשחק ביום שלישי ועל כן לא יזיזו את המשחק ליום ראשון. זהו כמובן נושא שאינו שוויוני בין הקבוצות ומעניק יתרון למכבי חיפה, יחד עם זאת, היא מגיעה אחרי שהתחילה את העונה מוקדם יותר וזה היתרון היחסי שהיא קיבלה.

קח אותי ביטון: איפה ישחק הקשר?

במנהלת מספרים כי כולם ידעו על לוחות המשחקים מראש וכי מכבי ידעה על הלו”ז ואישרה אותו. כאמור, על הנייר, היא הייתה יכולה ליהנות מכך בעצמה אם הייתה זוכה באליפות והמשחק היה מתקיים ב-24.7 בבלומפילד, ומכבי חיפה הייתה הצעד שמגיע בנחיתות. יחד עם זאת קיימת אפשרות כי אם מכבי חיפה לא תשרוד את המשחק הערב יהיה ניסיון להזיז את אלוף האלופים ליום ראשון כי באמת יהיה מרווח שמאפשר את זה. “צריך להבין שאין זמן לדחוף את המשחק הזה, אין סיכה בלו”ז. יש מחנה אימון, צריך לתת לגוף להתאושש. אין לנו זמנים והקבוצות יודעות את זה”, הסבירו במנהלת. 

אגב, סיפור מעניין בנוגע למפעל אלוף האלופים מהפן ההיסטורי: היסטורית המשחק הזה הוגדר כחלק מהסכם השיווק שההתאחדות חתמה עם הטוטו ב-2014 והמנהלת ירשה אותו בהמשך. אולם כבר אז היה ידוע שזה בלתי אפשרי לעשות שני משחקים בלו”ז הקשה של הישראליות. אנשי המנהלת הוזמנו בזמנו על ידי רוני אלון, מי שהייתה סמנכ”לית התוכן של בית הנשיא, שביקשה לעשות פרויקט אחריות חברתית קהילתי. המנהלת שוחחה עם הטוטו כאשר המטרה הגדולה של מפעל אלוף האלופים הייתה להעתיק את הרעיון של מגן הצדקה כמו באנגליה, אלא שכאן נשיא המדינה יפרוס את חסותו על המשחק. זוכת הגביע והאלופה יגיעו לקבלת פנים חגיגית בבית הנשיא ולממשק הזה יחובר כל מה שנעשה למען קהילה והגביע יהיה הייחוד. 

ככה נוצר הקונספט של משחק אחד של אלוף האלופים שהוא סוג של ראווה. אולם לאורך השנים וככל שהתקדם, המפעל תפס יפה, המשחקים הפכו מעניינים וגדולים ופתאום יש עניין סביב המפעל. בסוף מעל כל הסיפור של איך נוצר משחק אלוף האלופים, בוצעה במנהלת התאמה במהלך העונה שעברה, והוחלט שזה יעבור מידיה אל הידיים של האלופה על מנת להעניק לה סיוע מול המעמסה באירופה בעיקר, והיא מתייחסת לזה תקנונית כמו משחק נוקאאוט בגביע הטוטו. מי שמארגן את המשחק היא בעצם מכבי חיפה והיא תנהל את הכל. 

במכבי ת”א אמרו בנושא תאריך משחק אלוף האלופים כי “היו כמה חלופות בנוגע לתאריך המשחק. אנחנו היינו בעד חלופה אחת, ובסוף הייתה הצבעה בה נבחרה חלופה אחרת”.