חרושת השמועות סביב עמדת מאמן מכבי תל אביב הולכות ומתחזקות ובימים האחרונים מדווח לא פעם ברחבי אירופה כי איבן יובנוביץ’, מאמן סרבי בן 58, הוא המועמד המוביל לרשת את ולדימיר איביץ’ על הקווים בקריית שלום.

רגע השיא של יובנוביץ’ עד עתה בקריירה היה המסע הקסום שהוביל יחד עם אפואל ניקוסיה בליגת האלופות בעונת 2011/12, אז עשה היסטוריה והגיע עד לשלב רבע הגמר של המפעל היוקרתי. 

איבן יובנוביץ' (רויטרס)איבן יובנוביץ' (רויטרס)

אחד השחקנים ששיחקנו תחתיו באותן השנים היה אקס הצהובים-כחולים מתל אביב, אלדו אדורנו. הפרגוואי שיחק בעונת 03/04 עם ניר קלינגר ובהמשך הקריירה הצטרף לאלופת קפריסין. בראיון מיוחד ל-ONE, אדורנו חושף פרטים מסקרנים אודות יובנוביץ’ והאם לדעתו הוא מתאים לאימון האלופה הישראלית.

שיחקת תחת יובנוביץ' באפואל ניקוסיה במהלך השנים הכי יפות של המועדון, כשעשיתם היסטוריה והצלחתם להעפיל לרבע גמר ליגת האלופות. מה אתה יכול לספר על איבן?
"אני יכול להגיד שיש לי המון כבוד אליו, הוא מאוד חכם ומיוחד. אני חושב שהגענו עד רבע הגמר בזכות המנטליות שלו והדמות שלו. הוא גורם לך להאמין שאתה יכול להשיג פשוט הכול. הוא אחד המאמנים הטובים ביותר שאימנו אותי אם לא הטוב שבהם".

אלדו אדורנו. "איבן גורם לך להאמין שאתה יכול לעשות הכל" (מערכת ONE)אלדו אדורנו. "איבן גורם לך להאמין שאתה יכול לעשות הכל" (מערכת ONE)

איזה סוג של מאמן הוא, מעדיף סגנון התקפי או הגנתי?
"הוא אוהב לשחק כדורגל התקפי מאוד, הוא מאוד חכם בצורת המשחק שלו ובמיוחד בדרך הטקטית שלו. הוא אוהב לשלוט במשחק, אני חושב שהוא יכול להצליח במכבי ת"א בגדול. אני שיחקתי שם ואני יודע את המנטליות שהם רוצים, דורשים להיות ווינרים תמיד. אני חושב שהוא יכול לעשות עבודה טובה והאופי שלו מתאים לדרישות במכבי ת"א".

הוא אחד שמקדם צעירים או מעדיף לתת לשחקנים מנוסים את הקרדיט?
"הוא אוהב לשלב בין זה לזה. אם יש שחקנים טובים שמסוגלים לשחק בקבוצה הראשונה הוא נותן להם הזדמנות להוכיח, הגיל לא מהווה תפקיד עבורו. זה אחד הדברים הטובים ביותר שלו. הוא גדול בזה ולכן כל כך מעריכים אותו".

איבן יובנוביץ' (רויטרס)איבן יובנוביץ' (רויטרס)

שיחקת במכבי ת"א, אתה עוקב אחרי הקבוצה גם היום?
"אני עוקב אחרי הקבוצה בפייסבוק, אני רואה לפעמים תקצירים של משחקים ויש לי זכרונות טובים עם הקבוצה. אני הייתי צעיר בזמן הזה, היה לי מזל שהיה לי מאמן כמו ניר קלינגר שדחף אותי וקידם שחקנים צעירים. אני יודע מה הם עושים במכבי ת"א והתחברתי מאוד לזה".

ולדימיר איביץ' נתן שנתיים אדירות במסגרת הליגה הישראלית, אבל נכשל במסגרת האירופית. אתה חושב שאיבן יכול להוביל את מכבי ת"א לליגת האלופות?
"אני לא מכיר את השחקנים שיש היום ממש טוב, אבל מדובר במועדון גדול והם חייבים להיות בליגת האלופות בכל עונה. אני חושב שאיבן הוא מאמן שיכול להשיג את זה ולעשות היסטוריה. יש לו מנטליות ווינרית, הוא יכול לגרום לשחקנים להאמין שזה רציני והם יכולים להשיג כל דבר אם רק יאמינו בעצמם". 

ולדימיר איביץ'. "מכבי ת"א צריכה להיות בליגת אלופות בכל שנה" (נעם מורנו)ולדימיר איביץ'. "מכבי ת"א צריכה להיות בליגת אלופות בכל שנה" (נעם מורנו)

יובנוביץ' עצמו או מי מטעמו שאלו אותך על מעבר לישראל?
"הוא לא שאל אותי עדיין על ישראל, אבל אם הוא ישאל אותי אני אגיד רק דברים טובים על מכבי ת"א. הם כמו ריאל מדריד של ישראל. הדבר היחיד שאני יכול להגיד שזה המועדון הכי טוב בישראל. עכשיו אנחנו בזמנים קשים בגלל הקורונה וכל הדברים האלה גורמים לאנשים לחשוב בצורה שונה. אני יודע שהוא אוהב אתגרים גדולים, לאמן את מכבי זה אתגר גדול. יש מאמנים שמעדיפים לחץ ויש כאלה שפחות, אם יביאו אותו זה יכול להיות חיובי כי האתגר של מכבי ענקי".

יש לך סיפור מצחיק לתת לנו על יובנוביץ'?
"אחרי שלקחנו את האליפות בקפריסין, היה משחק לפרוטוקול בו הובלנו 0:3 במחצית והבקעתי שלושער. כולם היו שמחים בחדר ההלבשה וחכינו לו. הוא נכנס עם פנים לא נחמדות והוא התחיל לצעוק 'מי אתם חושבים שאתם, לא משחקים ברצינות! כאילו אתם על אופניים'. כולם היו בשוק ולא ציפו לזה. מתי שאתה מוביל ככה הכל בסדר וצריכים לשמוח, אבל הוא כל כך כיבד את היריב שהוא נכנס וצעק בנו על ההתנהגות שלנו. זה רגע מצחיק. כל השחקנים דיברו על זה שאין מאמן כזה שיצעק עליך כשאתה מוביל 0:3 במחצית. זה אומר הרבה עליו, בגלל זה הוא כל כך טוב. אתה רק מסתכל עליו ומקבל תשוקה".

איבן יובנוביץ'. "רק מלהסתכל עליו אתה מקבל תשוקה" (רויטרס)איבן יובנוביץ'. "רק מלהסתכל עליו אתה מקבל תשוקה" (רויטרס)