אנורתוזיס פמגוסטה הקפריסאית תתמודד מחר (חמישי, 20:00) באצטדיון טרנר מול הפועל ב"ש בשלב הפלייאוף של מפעל הקונפרנס ליג. בקבוצה מהאי שכן תנחת דמות מוכרת, שוער הפועל רעננה לשעבר אסף צור. השוער, שיחגוג את יום הולדתו ה-23 בשבוע הבא, הצטרף למועדון הפאר עוד בשנה שעברה וכעת יפגוש לראשונה קבוצה ישראלית.

בראיון מיוחד ל-ONE לקראת המפגש, הוא מתייחס ליחסי הכוחות, החבר דור מיכה, מדוע הוא מאמין שהשנה הזאת תהיה טובה עבורו ומציב מטרה מרכזית.

כמה ישראליות יהיו בשלב הבתים בקונפרס?

“קשה להצביע על נקודה אחת בעונה האחרונה ברעננה, אבל היא לא עשתה טוב למועדון וגם אישית לשחקנים”, אמר צור על עונתו האחרונה לפני שעזב את ישראל, בה ירד ליגה עם הפועל רעננה.

"אני חושב שהיינו קבוצה טובה עם תלכיד טוב, אבל משהו פשוט לא התחבר. התחלנו את העונה טוב, ניצחנו את בית"ר ירושלים וחשבו שנרוץ לפלייאוף העליון. היו הרבה פציעות וחוסר מזל, זה היה כדור שלג שהתגלגל ולא נעצר. ירדנו ליגה ואז החלה הקורונה שגם פגעה בי. אני חושב שמבחינה אישית מי שהסתכל על המשחקים, לא היה רואה עונה גרועה שלי. ברגע שידעתי שנרד, ידעתי שלא ארצה לשחק בליגה השנייה כי המקום שלי הוא בליגת העל”.

אסף צור (שחר גרוס)אסף צור (שחר גרוס)

ואז הגיעה ההצעה מאנורתוזיס. 
“הגיעה ההצעה ומיד קפצתי עליה, אני לא חושב שהייתי צריך להתנתק. היו כמה הצעות מהארץ, אבל בגלל הקורונה זה היה פחות רלוונטי כי היו צריכים לקנות אותי מרעננה. הגיעה ההצעה מקפריסין, אנורתוזיס זה מקום גדול פה. לקחנו בשנה שעברה גביע, כך שזה מועדון פאר".

איך אתה מסכם את השנה הראשונה שלך?
"אני חושב שעשיתי פה קפיצת מדרגה משמעותית למרות שלא שיחקתי הרבה בשנה שעברה. אני מאמין שהשנה אשחק יותר, הצוות המקצועי דיבר איתי על זה. כמובן שאין דבר כזה שמבטיחים לך דקות, אבל לפי איך שנלחמו עליי בקיץ (הקפריסאים השאילו את צור לעונה נוספת מרעננה עם אופציית רכישה), אני מאמין שהשנה אשחק יותר.

עד כה שיחקתי העונה בכל משחקי האימון והמאמן ראה שהייתי טוב ונתן לי לשחק במפעל האירופי. נפצעתי באותו משחק בדקה ה-60 משום מקום. מישהו בעט בי מאחורה והרגשתי רעד בתאומים ולא יכולתי להמשיך לשחק. כשחזרנו ללרנקה גילו שיש לי קרע בתאומים. ביום שני חזרתי לאימונים מלאים, אבל עוד קודם לכן, ישבתי על הספסל במשחק הקודם ליתר ביטחון".

דור מיכה (מרטין גוטדאמק)דור מיכה (מרטין גוטדאמק)

כמה עזר לך החיבור עם הישראלים שם?
"דור מיכה היה איתי בקבוצה והיו עוד ארבעה או חמישה שחקנים. זה היה קצת קשה לשמור על קשר בגלל הקורונה, כי היה סגר כל השנה ולא יכולנו להיפגש. עם דור מיכה אני בקשר עד היום".

בתור אחד ששיחק איתו שם, אתה יכול לשפוך קצת אור על המעמד שלו והעזיבה?
"אני חושב שמבחינה אישית זה בן אדם מדהים. יצא לי לפגוש חבר לחיים. גם מבחינה מקצועית, אין עוררין על האיכויות שלו ושהוא שחקן מעולה. הוא שיחק פה כמעט בכל המשחקים והיה לו מעמד טוב. האוהדים והאנשים במועדון התחברו אליו מהשנייה הראשונה ולא רצו שיעזוב. רצו שיישאר גם לשנה הזאת. למה הוא קיבל את ההחלטה הזאת? זו שאלה שצריכה להיות מופנית אליו".

כאמור, צור יגיע לביקור בישראל, כחודש לאחר שביקר פה לאחרונה בחופשת הקיץ, אך בשל כללי הזהירות הנוקשים בזמן מגפת הקורונה, הוא ישהה עם קבוצתו ולא יוכל לבקר את משפחתו שוב.

מה הלך הרוח בקפריסין לקראת המשחק?
"מאוד מחזיקים בקפריסין מהפועל ב"ש וגם בשאלות ששואלים אותי אני אומר שזו קבוצה מאוד איכותית שהשתפרה ממש. במועדון מכירים את רוני לוי וגם את אריאל הרוש ודור מיכה, אז יודעים מי אלה. היום יודעים הכול ומכירים הכול אז אין יותר מדי מה להסתיר".

אסף צור יוצא לכדור (שחר גרוס)אסף צור יוצא לכדור (שחר גרוס)

איך אתה רואה את יחסי הכוחות?
"זה הולך להיות מאוד שקול. קשה לצפות את ב"ש כי זו קבוצה חדשה שהחליפה הרבה שחקנים והביאה כמה איכותיים. אלו יהיו מפגשים מאוד צמודים כי מדובר בקבוצות פחות או יותר באותה הרמה. יחסי הכוחות הם 50-50. אם אנורתוזיס הייתה משחקת בליגת העל, היא הייתה מסיימת בטופ. בסגנון קבוצות כמו הפועל ב"ש או מכבי ת"א".

התייעצו איתך קצת? לקחו טיפים?
"כן. שואלים אותי הרבה שאלות על הקבוצה, על המדינה. מבחינתי זה מאוד מרגש לבוא עם קבוצה מחו"ל לשחק בארץ. גם השחקנים שאיתי שאלו אותי על הקבוצה ואני מנסה לעזור להם כמה שאני יכול. דווקא השחקנים מאוד שמחים לבוא לארץ. הם שמעו הרבה דברים טובים על ישראל".

מה החוזק של הקבוצה שלך?
“האמת שאנחנו גם קבוצה יחסית חדשה, הבאנו לא מעט שחקנים טובים. יש לנו כמה טובים בחלק הקדמי כמו קייל לאפרטי שבא השנה ויש לו קריירה מטורפת. יש גם את לזארוס (כריסטודולופולוס) ששיחק בקבוצות הגדולות ביוון".

פרדי פלומין עם אסף צור (איציק בלניצקי)פרדי פלומין עם אסף צור (איציק בלניצקי)

המאמן שלך, טימור קצבאיה. הוא מאמן מיוחד
"טימור הוא בן אדם ווינר. הוא לא יכול להפסיד בשום דבר, אפילו אם זה במשחקון באימון. הוא רוצה שכל השחקנים יהיו כמוהו, עם אותו אופי. אני מאוד אוהב אותו ומחזיק ממנו מקצועית. הוא מאוד חי על הקווים אז זה נראה שהוא עצבני, אבל אני רואה את זה כדבר חיובי. הוא רוצה שהשחקנים יתנו את כל כולם ורוצה להעיר אותם".

היו דיבורים על מכבי חיפה בקיץ... כמה זה היה קרוב?
“היו כמה דיבורים, הקבוצות פחות רלוונטיות. רעננה בהתחלה רצו שאחזור לליגה הלאומית ואשחק אבל ידעתי שאני רוצה להמשיך להתקדם. חזרה לארץ הייתה אופציה אם היה משהו מעניין ורלוונטי והיו מגיעים להסדר עם רעננה. ראיתי כמה אנורתוזיס נלחמו עליי ורציתי לחזור לפה".

מה המטרות עכשיו?
"המטרה שלי העונה הזאת היא לשחק כמה שיותר ולתפוס את המקום כשוער ראשון. המטרה הכי קרובה היא לעלות לשלב הבתים של המפעל. אם אני מסתכל קצת קדימה? אני רוצה לשחק בנבחרת ישראל, כי זו מטרה של כל אחד, בטח אחרי ששיחקתי הרבה שנים בנבחרת הצעירה".

אסף צור ובן שהר (מרטין גוטדאמק)אסף צור ובן שהר (מרטין גוטדאמק)