שבוע קשה עבר על מכבי נתניה. יממה לאחר ה-1:1 מול מכבי חיפה, הגיע הבשורה שהייתה כתובה על הייתה על הקיר בעיר היהלומים, שלושה חודשים פחות יום. ערן לוי, הקפטן בחמש העונות האחרונות, שוחרר בצעד משמעתי "בעקבות האירועים של החודשים האחרונים, במיוחד של השבועות והימים האחרונים", כך על פי הודעת המועדון.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
שחקני מכבי נתניה בקמפיין שיווק המנויים

למעשה, מדובר בראש ובראשונה באותם ראיונות של לוי, בהם דבריו לא עלו בקנה אחד עם ערכי המועדון והעומדים בראשו בנוגע להמשך דרכו וסביב חוזהו, ובשבוע שעבר, גם מבחינתם של צמד המאמנים, סלובודאן דראפיץ’ ושי ברדה.

כזכור, ב-30.4, בעיצומו של הפלייאוף העליון בעונה שעברה, נתניה סיפקה את אחת התצוגות הגדולות ביותר שלה, אולי הגדולה שבהן, כשפירקה את בית”ר 1:4 ועשתה צעד משמעותי בקרב על אירופה. אבל, לאחר המשחק האדיר וההרואי של היהלומים, הקפטן ערן לוי, בחר דווקא להסיט את האש לעבר עתידו האישי וחוזהו, כשאמר: "יש לי חוזה בנתניה, אבל אני לא יודע אם אני נשאר או לא נשאר, יש מי שמטפל בזה. אם לא אמשיך במועדון זה חלק מהכדורגל. אם החוזה הוא לעונה אחת יכול להיות שלא אהיה בנתניה בעונה הבאה, מכבי נתניה מודעת".

ערן לוי מאוכזב (רדאד ג'בארה)ערן לוי מאוכזב (רדאד ג'בארה)

כבר אז החל הקרע בינו לבין מכבי נתניה, קרע שהצדדים לא היו יכולים לסגור גם בשבוע שעבר. לוי, שנכנס כמחליף במחצית באצטדיון סמי עופר ביום שבת האחרון, במסגרת מחזור הפתיחה של גביע הטוטו, העניק לדראפיץ’ וברדה נקודה עם שער שוויון דרמטי בדקה ה-92. אולם, בפעם השנייה תוך שלושה חודשים, הוא שוב ניצב בעמדת הראיונות, לעוד "שאלה מוזמנת" כפי שהגדיר אייל סגל באחד הפוסטים שלו, כדי לשים את עצמו בראש סדר היום בעיר היהלומים, ולא את הקבוצה עצמה. ושוב, רמז על חוסר שביעות רצונו מחוזהו בנתניה, כמו כן על עזיבה אפשרית.

בינתיים, ל-ONE נודע כי מלבד הפועל חיפה, לוי גם הוצע בשבוע האחרון להפועל באר שבע, מכבי חיפה והפועל תל אביב, כשהאחרונה כבר הודיעה כי לא תצרפו. אבל עוד לפני שימצא קבוצה, כעת, לאחר שהסערה בעיר היהלומים שככה לפחות כלפי חוץ, ONE מביא לכם את הסיפור על הגורמים שהביאו לפיצוץ בין לוי לנתניה.

ערן לוי, אמר שלום (עמית מצפה)ערן לוי, אמר שלום (עמית מצפה)

לפי גורם המקורב למועדון, הכל החל בזימון הראשון של לוי לנבחרת ישראל, אך היה פועל יוצא של העונה שעברה, בה כיכב עם 10 שערים ו-11 בישולים בשיתוף פעולה מדהים עם דיא סבע. לוי, שפגש שם את חבריו החדשים לחולצה הכחולה, טען, ואולי בצדק, שהוא צריך להרוויח יותר כסף. הוא לבטח ראוי לחוזה ליותר מעונה אחת, כשכזכור האופציה עליו מומשה כבר בחודש ינואר כאות הערכה, וזאת  למרות הקבוצה הייתה יכולה לחכות לסוף העונה.

כאשר המשיך להתרעם על כך במשך העונה שעברה, שמע לוי מראשי נתניה כי הוא רשאי לחפש לעצמו קבוצה בתום העונה, עוד לפני היציאה למחנה האימונים. משלא מצא קבוצה כזאת, לאחר שהציע את עצמו לכמה קבוצות בשל העובדה שאינו עובד עם סוכן שחקנים כרגע, הקשר הגיע למחנה האימונים בהונגריה וטען בפני אנשי נתניה שהוא רוצה להישאר, אבל דורש להרוויח יותר כסף. 

ערן לוי במדי הנבחרת (נעם מורנו)ערן לוי במדי הנבחרת (נעם מורנו)

בסביבתו של לוי טענו, וטוענים גם היום: "ערן מביא מספרים כל עונה והוא באנקר, אין סיבה ששחקנים פחות טובים ממנו, שמביאים פחות מספרים, ירוויחו יותר, זה אבסורד. מה שהוא ביקש זה טרוויאלי, הוא ביקש תוספת מוצדקת שתואמת את התרומה שלו, וזאת זכותו לבקש. אבל כן, אין מה לעשות, ערן צריך להיות חלק מקבוצה שבנויה עליו וסביבו, הוא שחקן מסוג אחר. הוא אולי אדם מורכב, אבל המספרים שלו שווים את זה".

על פניו, שכרו של לוי אפילו לא תאם את היכולת המקצועית והמנהיגותית שסיפק במכבי נתניה, אבל האם התרומה שלו בכל התחומים הייתה שווה את ההתעסקות בשאר הדברים מסביב? בנתניה מספרים, כי הוא נראה עצבני מאוד במהלך השהות במחנה טלקי. לראייה, צעק על אחד משחקני הקבוצה במהלך משחקון פנימי והתנצל על כך אחרי שיחה עם המאמנים. אבל, למחרת קרה אותו דבר בדיוק. לוי הוציא את העצבים על דידייה קוגבניה באותה סיטואציה בדיוק במילים שעדיף לחסוך, ואז נשלח החוצה על ידי המאמנים. המטען הפנימי שלו, כך אומרים בעיר היהלומים, היה גדול מדי והוא לא יכול היה להחזיק אפילו עד פתיחת העונה, מה שאכן קרה לאחר מכן.

ערן לוי וקוגבניה (אחמד מוררה)ערן לוי וקוגבניה (אחמד מוררה)

במקביל לחוסר הרוגע של לוי במחנה, הגיעה האסיפה של הצוות המקצועי, אסיפה לא נעימה בלשון המעטה. "לא מתאים לי ההתנהגות שלכם בכלל", גער דראפיץ' בשחקניו, לפני שהתייחס לאותם אירועים באימונים, שקרו לפני משחק האימון האחרון מול ואשאש, כאשר מול סלגדי ודיושגיורי לוי פתח בהרכב. "אני רוצה חדר הלבשה חזק. מה שקרה השבוע לא מקובל". משם, הדרך לפרידה לא הייתה ארוכה בכלל, בעוד בנתניה המשיכו להבהיר לקפטן כי המשך דרכו ייקבע לפי יכולתו, וכנהוג בסוף העונה. אבל ללוי זה לא הספיק.

בניגוד לשני המשחקים הראשונים, הקפטן לא פתח מול ואשאש וזעם על כך. שחקנים בקבוצה סיפרו כי נראה היה שלוי עושה ‘שביתה איטלקית’ על המגרש, כאשר נכנס כמחליף במחצית השנייה, ולא התאמץ מספיק. בזמן ששחקני מכבי נתניה ערכו אימון שחרור בתום המשחק, לוי העדיף ללכת ישירות לחדר ההלבשה. בנתניה שוב הבהירו ללוי כי התנהגותו לא מקובלת, וזאת בלשון המעטה.

סלובודאן דראפיץ' ושי ברדה (ניסן עייש)סלובודאן דראפיץ' ושי ברדה (ניסן עייש)

את חוסר שביעות רצונו של לוי, שהתחיל את המשחק על הספסל מול מכבי חיפה בגביע הטוטו, כשהמאמן אמר בפומבי כי הוא פצוע והקפטן סתר את דבריו, ניתן היה לראות בבירור בשידור חי. לוי לא היה בנתק עם מאמניו, אבל מיעט לשוחח עמם כפי שהיה עושה בעבר וחש פגוע מהם. למעשה, הוא אף העדיף יותר את ברדה מאשר את דראפיץ' בתקופה האחרונה, והיה בקשר עם הצוות בעיקר דרכו.

"במכבי נתניה לא ממש שמרו על ערן בימים האחרונים, ואולי עדיין היו עצבניים עליו וזה בסדר, אבל לא צריך לקחת את כל מה שנאמר על ידם בכלי התקשורת כמובן מאליו, צריך לחכות ולשמוע גם את ערן והוא ידבר בקרוב", אמרו בסביבתו של השחקן.

אייל סגל (רדאד ג'בארה)אייל סגל (רדאד ג'בארה)

מערכת היחסים בין לוי לסגל, לא רק בשל אותם אירועים, אף פעם לא הייתה מהטובות ומהחמימות בנתניה וזה לא סוד. תוסיפו לכך את מערכת היחסים שהתערערה בינו לבין המאמנים, מהם אולי ציפה לגבותו ללא תנאי, וכמובן את התגובה שלו אחרי המשחק מול מכבי חיפה - "אי אפשר להיות שמח כשאתה על הספסל. אין מה לספר על התחושות האלה, זה לגיטימי ונורמלי. כל אחד עושה את השיקולים שלו, גם אני וגם המועדון. כרגע אני שחקן מכבי נתניה ולא יודע מה יהיה בהמשך. התחלתי על הספסל והכל בסדר. לא יכול לשים סוף לשום דבר" – ותקבלו את הקש ששבר את גב הגמל בשבוע שעבר.

מכבי נתניה כבר עברה הלאה. היא ניצחה 1:3 את עירוני קריית שמונה מאז ובלי שום קשר, במועדון הבהירו השבוע את מה שכבר היה ברור – בנתניה, אף שחקן לא מעל המועדון. במקביל, גורמים בסביבת המועדון טוענים כי גורמים בסביבתו של לוי שולחים מסרים לסגל ולמנכ”ל ניב גולדשטיין, לפיהם הוא עשה טעות ורוצה לחזור לשורות הקבוצה. כל זאת, כאשר הוא עדיין מתאמן בנתניה עד אשר ימצא קבוצה חדשה.

שחקני מכבי נתניה, המועדון מעל הכל (ניסן עייש)שחקני מכבי נתניה, המועדון מעל הכל (ניסן עייש)

“בין אם הוא תקוע או לא, אם הוא היה מתנצל אחרי המשחק בפני סגל היה על מה לדבר, עכשיו בכלל לא בטוח”, אמרו בסביבת המועדון. "קשה להאמין שהוא יחזור לשחק בנתניה, אבל גם אי אפשר לפסול. בכל מקרה, הוא גאון כדורגל ולא צריך להוכיח שום דבר לאף אחד. הוא ימצא קבוצה חדשה, גם אם זאת לא תהיה הפועל חיפה".

תגובת מכבי נתניה: “ערן היה וימשיך להיות חלק משמעותי בהיסטוריה של מועדון מכבי נתניה. לערן תמיד יהיה מקום בלבנו והוא נכנס לרשימה מכובדת ומצומצמת של שחקנים אשר השפיעו על העבר ועל ההווה המפואר של המועדון. כל הסיפורים שרשומים בכתבה שייכים לעבר, אין לנו שום רצון להתייחס לרכילויות וסיפורים. הצדדים סיכמו על פרידה משותפת שהיא הפעולה שהתבקשה לאור הנסיבות ובעזרתה כל הצדדים יצאו לדרך חדשה בתקווה לעתיד טוב יותר לכולם. כפי שכבר אמרנו לפני, מועדון מכבי נתניה מאחל לערן לוי את כל ההצלחה והאושר שעולם הכדורגל יכול להציע ובטוחים שדרכינו תיפגשנה בעתיד”.