היסטוריה על אדמת ברלין: לונה צ’מטאי-סלפטר היא האתלטית הישראלית הראשונה שזוכה במדליית זהב באליפות אירופה, לאחר שסיימה הערב (רביעי) במקום הראשון בריצה ל-10,000 מטרים כשקבעה זמן של 31:43.29 דקות.

מדובר בזמן חלש בכעשר שניות משיאה האישי של צ’מטאי-סלפטר, שעומד על 31:33.03 דקות ומהווה את שיא ישראל (אותו היא קבעה בתחרות גביע אירופה בלונדון לפני כשלושה חודשים), אך כאמור – הזמן הספיק כדי לזכות במדליית הזהב ההיסטורית.

טקס הזכיה של צ’מטאי-סלפטר, במסגרתו תנוגן “התקווה” באצטדיון בברלין, ייערך מחר (חמישי) בשעה 16:30 (שעון ישראל). יש לציין כי האתלטית עדיין לא סיימה את השתתפותה באליפות שכן עדיין מצפה לה ביום ראשון ריצת הגמר במקצה ל-5,000 מטרים.

צ'מטאי-סלפטר ברגע הזכייה (רויטרס)צ'מטאי-סלפטר ברגע הזכייה (רויטרס)

עד היום ההישג הנשי הגדול ביותר של אתלטית ישראלית באליפות אירופה היה סגנות אליפות אירופה של חנה קנייזבה-מיננקו באליפות הקודמת, ב-2016. אצל הגברים, אלכס אברבוך זכה בזהב כבר פעמיים, כך שצ’מטאי-סלפטר נכנסת לרשימה מאוד מצומצמת, שכוללת גם את דונלד בלייר-סנפורד, שזכה במדליית ארד.

לאחר הזכייה המרגשת אמרה צ’מטאי-סלפטר: “אני אפילו לא יודעת איך אני מרגישה עכשיו. אני שמחה להניף את דגל ישראל, חיכיתי לזה שנים. לא הכנתי שום תוכנית לריצה הזו. רצתי הכי מהר שיכולתי כדי לזכות במדליה אחרי שהבן שלי אמר שהוא רוצה שאמא שלו תהיה במקום הראשון”.

לונה צ'מטאי-סלפטר עם בנה רוי. רצה בשבילו (רויטרס)לונה צ'מטאי-סלפטר עם בנה רוי. רצה בשבילו (רויטרס)

“לזכייה במדליה הזו יש המון משמעות עבורי. עשיתי את זה בשביל הלב שלי, הבית שלי, הבן שלי הקטן רוי והמשפחה שלי. חיכיתי לזה כל כך הרבה, אני מקווה שזה ייתן לי שקט”.

הרצה בת ה-29, שמגיעה ממועדון האתלטיקה של מכבי תל אביב, מחזיקה בשיאי ישראל ב-1,500 מ’, 5,000, 10,000 ובחצי מרתון. צ’מטאי-סלפטר, ילידת קניה שהתחתנה עם מאמנה דן סלפטר ועברה לגור בישראל לפני כעשר שנים, ייצגה את ישראל באולימפיאדת ריו 2016, אך פרשה במהלך הקילומטר ה-33 של ריצת המרתון.

צ'מטאי-סלפטר חוגגת ניצחון בברלין (רויטרס)צ'מטאי-סלפטר חוגגת ניצחון בברלין (רויטרס)

השנה הנוכחית היא הטובה ביותר בקריירה שלה והיא נחתמה עם ההישג הנוכחי בברלין, כאשר באליפות בוולנסיה היא שברה את שיא ישראל בחצי מרתון (1:08:58). כמו כן, בזכות השיא הישראלי שקבעה בתחרות בגביע אירופה בלונדון, היא גם קטפה את תואר אתלטית החודש באירופה.

על זכייתה הערב במדליית הזהב באליפות אירופה באתלטיקה, בריצה ל-10,000 מטרים תקבל לונה צ'מטאי-סלפטר מענק מיוחד של 40 אלף ש"ח מהקרן המשותפת לוועד האולימפי בישראל, משרד התרבות והספורט והמועצה להסדר ההימורים בספורט. מאמנה ובעלה דן סלפטר יקבל מחצית מהסכום.

לונה צ'מטאי-ספלטר (רויטרס)לונה צ'מטאי-ספלטר (רויטרס)

הישראלים הקודמים שזכו במדליות באליפות אירופה

חנה קנייזבה-מיננקו - קפיצה משולשת: סגנית אלופת אירופה (אמסטרדם 2016) ושלישית באליפות אירופה באולם (פראג 2015). כמו כן סגנית אלופת העולם (בייג’ינג 2015).

אלכס אברבוך - קפיצה במוט: פעמיים אלוף אירופה (מינכן 2002 וגטבורג 2006). כמו כן סגן אלוף העולם (אדמונטון 2001) וזוכה מדליית ארד באליפות העולם (סביליה 1999).

דונלד בלייר-סנפורד - 400 מטר: מדליית ארד באליפות אירופה (ציריך 2014).