אחרי ההיסטוריה הענקית שלונה צ’מטאי-סלפטר רשמה הערב (רביעי) על אדמת ברלין, כשהמשיכה את השנה החלומית שלה וזכתה באליפות אירופה אחרי שניצחה בריצה ל-10,000 מטרים, זה הזמן להכיר מעט יותר את האתלטית בעלת הסיפור הייחודי, שרק לפני מעט יותר משנתיים קיבלה אזרחות ישראלית ומאז דרכה לטופ נסללה.

צ’מטאי-ספלטר, שנולדה בקניה, הגיעה לישראל לפני כעשר שנים, ובכלל החלה לעבוד בקונסוליה הקנייתית. רצה הגורל והאתלטית הכירה את דן סלפטר מי שהיה מאמנה במועדון מכבי תל אביב וב-2014 אחרי זוגיות ממושכת עם סלפטר, החליטו השניים להתחתן (להם בן משותף בשם רוי).

צ'מטאי-סלפטר חוגגת עם דגל ישראל (רויטרס)צ'מטאי-סלפטר חוגגת עם דגל ישראל (רויטרס)

לאחר חתונתה, האתלטית שקיוותה לייצג את ישראל בזירה הבינלאומית נתקלה בקשיים בירוקרטים לקבלת אזרחות ישראלית ורק לאחר סאגה מתישה במרץ 2016 הגיע הרגע המיוחל, בו קיבלה אזרחות ומשלב זה הדרך למעלה החלה.

לאחר שקיבלה את האזרחות המיוחלת והשיגה את הקריטריון האולימפי במרתון ת”א, צ’מטאי-סלפטר השתתפה באולימפיאדת ריו 2016, אך פרשה במהלך הקילומטר ה-33 של ריצת המרתון. עם זאת, הרצה בת ה-29, שמגיעה ממועדון האתלטיקה של מכבי ת”א, מחזיקה במספר ציוני דרך מרשימים, כשעל שמה רשומים שיאי ישראל ב-1,500 מ’, 5,000 מ’, 10,000 מ’ ובחצי מרתון.

צ'מטאי-סלפטר חוגגת ניצחון בברלין (רויטרס)צ'מטאי-סלפטר חוגגת ניצחון בברלין (רויטרס)

כמו כן, השנה הנוכחית היא הטובה ביותר בקריירה של צ’מטאי-סלפטר שנחתמה עם ההישג הנוכחי בברלין, כאשר באליפות בוולנסיה היא שברה את שיא ישראל (1:08:58 שעות). בתחרות בגביע אירופה בלונדון היא ניצחה במקצה ה-10,000 מ’ ובשל כך גם קטפה את תואר אתלטית החודש באירופה.

עוד ציון דרך של הרצה התרחש ב-2013 כשזכתה במדליית הארד במכביה בריצה ל-1,500 מטרים, אך ההישגים המשמעותיים באמת קרו בשנה הנוכחית, בין השאר כשניפצה את השיא הוותיק של עדנה לנקרי-שומיק ב-1,500 מ’. בחודש שעבר, הציפיות לקראת אליפות אירופה המשיכו לגדול כשקבעה שיא ישראלי ב-5,000 מ’ עם זמן נהדר של 15:17.81 דקות.

לונה צ'מטאי-סלפטר (אחמד מוררה)לונה צ'מטאי-סלפטר (אחמד מוררה)

צ’מטאי-סלפטר מאוד התחברה למדינה וטרם קבלת האזרחות ועל אף הקשיים הרבים סיפרה לפני שנתיים בראיון ל-ONE: “לא חלמתי שאגיע לישראל, אבל כרגע זה הבית שלי. אני מאוד אוהבת את האוכל כאן. אעשה את הטוב ביותר עבור המדינה”, ואכן האתלטית עמדה בציפיות הגבוהות שהציבה לעצמה וחתמה הערב שיא מדהים עבור המדינה והספורט הישראלי בפרט.

מבחינת ההישגים בכחול-לבן, האתלטית נכנסה לרשימה מאוד מצומצמת, כשעד היום ההישג הנשי הגדול ביותר של אתלטית ישראלית באליפות אירופה היה סגנות אליפות אירופה של חנה קנייזבה-מיננקו באליפות הקודמת ב-2016. בגברים, אלכס אברבוך, זכה בזהב כבר פעמיים, כך שצ’מטאי-סלפטר נכנסה הערב בענק לספרי ההיסטוריה ונכתבה באותיות של זהב.