צרפת בטירוף ויש לה סיבה טובה לכך. נבחרת הטריקולור רשמה הערב (שלישי) העפלה מרגשת ביותר לגמר מונדיאל 2018, בזכות 0:1 על נבחרת בלגיה בחצי הגמר. כמו כן, לא מעט נקודות ציון נרשמו עם ההעפלה הזו, כאשר מאז 1998 צרפת הפכה למדינה שהגיעה הכי הרבה פעמים לגמר המונדיאל עם הופעה שלישית (הקודמת הייתה ב-2006).

דידייה דשאן הנרגש אמר לאחר המשחק וההישג הנאה: “זה הישג מאוד מיוחד. השחקנים שלי אומנם מאוד צעירים, אבל זה דבר גדול שהם העפילו לגמר, זה דבר טוב מאוד. היו לנו בעיות מול בלגיה, אבל זה ניצחון גדול עבורנו, כששחקן הגנה מבקיע עבורך, זה תמיד דבר טוב, אבל היינו יכולים וצריכים להבקיע את השער השני במשחק".

עוד הוסיף: “אני מרגיש גאווה גדולה מאוד בשחקנים שלי, היינו יחד במשך 49 ימים והרבה דברים קרו מאז הרגע שיצאנו לדרך. עכשיו פנינו אל הגמר, אנחנו רוצים לנצח כי את ההפסד בגמר היורו לפני שנתיים עדיין לא עיכלנו”.

כובש שער הניצחון סמואל אומטיטי סיפר: “כל המדינה הייתה מאחורינו ואנחנו החזרנו להם סיבה לגאווה. אני שמח עבור כל אחד מהם, אנחנו לא נעצור כאן ונתכונן היטב לגמר. ב-1998 הנבחרת שלנו עשתה את העבודה, אנחנו עושים את שלנו. אנחנו כותבים את סיפור האגדה שלנו ולפחות כרגע אנחנו עושים את זה יפה. אני שמח שעמדנו ביעד שלנו לפחות להגיע לגמר”.

סמואל אומטיטי ופול פוגבה חוגגים (רויטרס)

קיליאן אמבפה שהיה ממצטייני המשחק טען: “אין לי מילים, זה חלום של פעם בחיים, עד עכשיו רק חלמנו על זה. אנחנו חייבים לנחות כי עדיין יש לנו משחק על התואר, הגביע עדיין לא שלנו. נתנו הכל ואנחנו מרגישים שכל המדינה אחרינו. זה משוגע, אני לא מסוגל לדבר, היה טירוף בחדר ההלבשה, אבל עכשיו אנחנו חייבים להירגע. תמיד שיחקנו כך, אף אחד לא עשה קיצורי דרך,אפילו לא אני, כשלא נשאר לך כלום, החברים שלך באים לעזרתך”.

קיליאן אמבפה עם הכדור (רויטרס)

בלס מטווידי הוסיף: “אנחנו השחקנים של הצרפת מאוד רעבים אחרי שהשגנו את הכרטיס לגמר”. אוליבייה ז’ירו המשיך: “רצינו להביא גאווה לצרפת, זה כנראה המונדיאל האחרון שלי ואני שומר את השער שלי לגמר, זה היה קשה, כמו לחצות נהר. לא משנה לנו היריבה בגמר, זה גמר המונדיאל, אז אם זו אנגליה או קרואטיה זה לא משנה”.

רוצים עוד כמה נתונים? לראשונה מאז מונדיאל 1998, שלושה שחקני הגנה שונים של נבחרת צרפת הבקיעו במונדיאל אחד. לפני 20 שנה היו אלו לוראן בלאן, ביצ’נטה ליזראזו וליליאן תוראם. ב-2018 אלו בנג'מין פבאר, רפאל וראן וסמואל אומטיטי.

עם הבישול שלו לאומטיטי, אנטואן גריזמן היה שותף לשער החמישי מתוך 10 של צרפת במונדיאל. הוא הבקיע שלושה שערים ובישל כאמור שניים נוספים. מי שיכול להיות מעט מאוכזב הוא אוליביה ז’רו, שהשלים למעלה משבע שעות במונדיאל הזה (מעל 425 דקות) ללא בעיטה אחת לכיוון המסגרת.

הוגו לוריס, שרשם משחק פשוט מפלצתי בין הקורות של צרפת, עלה למקום השישי המשותף ביחד עם מאמנו דידייה דשאן, עם ההופעה ה-103 שלו במדי הטריקולור. תיירי הנרי, עוזר מאמן נבחרת בלגיה במקום השני בטבלה הזו עם 123 הופעת, תוראם שיאן ההופעות עם 143. אם כבר מדברים על דשאן, אז הוא המאמן הצרפתי הראשון שמעפיל גם לגמר היורו וגמר לגמר המונדיאל.