נבחרת ישראל בכדורסל לחירשים תצא היום (שלישי) לשחק באליפות העולם לחירשים בלובלין שבפולין, שם היא תתמודד החל מסוף השבוע מול נבחרות אחרות מהגלובוס במטרה לחזור עם הישג משמעותי.

הנבחרת תפתח את משחקיה בשלב הבתים, שם היא שובצה לבית ג’ שכולל את ספרד, ונצואלה וליטא. מדובר בבית קשה, משום שוונצואלה זכתה במדליית הכסף באולימפיאדת החירשים לפני כשנתיים וליטא היא אלופת העולם המהכנת וזו שזכתה בזהב באולימפיאדת החירשים.

בסיום של הבתים, שתי הנבחרות הראשונות יעלו לרבע הגמר ושתי הנבחרות האחרונות יירדו למשחקי הדירוג של מקומות 9-15. למרות היריבות החזקות, הכחולים-לבנים ינסו להתברג בין שתי הראשונות בבית.

נבחרת ישראל מורכבת מ-12 שחקנים חירשים וכבדי שמיעה מרחבי הארץ שמשחקים בליגת הכדורסל שארגון ספורט החירשים בישראל (אס”ח) מפעיל. מדובר בנבחרת צעירה ומוכשרת, שרוב שחקניה הגיעו מנבחרת העתודה שהשתתפה באליפות העולם עד גיל 21 בארה”ב לפני כשנה.

מאמן נבחרת כדורסל לחירשים יניב סמידוברסקי (אס"ח)מאמן נבחרת כדורסל לחירשים יניב סמידוברסקי (אס"ח)

מאמן הנבחרת, יניב סמידוברסקי, ניסה להנמיך את הציפיות ואמר: “המטרה שלנו היא לקבל ניסיון והתמודדות עם מסה של גבוהים. היתרון שלנו הוא שאנחנו מאוד צעירים ויכולים לבצע הגנה מהירה ולעבוד בחוכמה. נילחם על כל מה שיכולים לעשות הכי טוב שאפשר וחשוב שייהנו ממשחק, ילמדו ויאהבו את המשחק”.

הקפטן ליאור ביבס ציין: “זו הנבחרת הכי יוצאת דופן בתחרות כי יש כאן המון שחקנים מהעתודה. אנחנו באים להשתפשף ולקבל ניסיון לטווח הארוך, וגם כדי לראות מה אנחנו מסוגלים לעשות. יש לנו פוטנציאל גדול ואני מאמין בנבחרת. אני מקווה שהתוצאות יהיו צמודות וכך נוכל להפתיע. בעולם חושבים שאנחנו קטנים, אבל אנחנו יכולים לצאת גדולים שם. מאמינים בעצמנו ומקווים שיהיה טוב”.

אחד מבין הוותיקים בנבחרת, גיא מאור, הוסיף: “בתור ‘זקן השבט’ אני גאה לתת להם מהניסיון שלי. יש אווירה טובה ושילוב מעניין של צעירים ובוגרים, כך שיש פוטנציאל ואני מאמין בנבחרת הזאת”.

בארגון ספורט החירשים בישראל טוענים כי “למרבה הצער, המימון הממשלתי שניתן ע”י מינהל הספורט אינו מספיק למימון של העמותה, עם פעילויות ספורט בארץ ושיגור משלחות ספורט לתחרויות שונות של אליפויות אירופה ועולם”. לפי הודעת הארגון, “המשלחות כיום זקוקה לציוד בסיסי כמו חסויות, ציוד ספורט, הלבשה ומימון חלק מההוצאות ההכרחיות באליפויות אירופה, עולם ואולימפאידת החירשים, שכוללות הכנות, אימונים, ציוד ספורט והלבשה, טיסות ולינה. אנו זקוקים לכל עזרה במלואה או חלקית שניתן לקבל ונשמח אם תוכלו להירתם למשימה לאומית חשובה זו, של ייצוג ישראל בתחרויות בינלאומיות בו תשתתפנה משלחות מכל רחבי העולם”.