מכבי תל אביב רצה להנאתה בדרך לאליפות קלה מבחינתה וכעת השאלה היחידה שנותרה על הפרק היא האם הקבוצה של ולדימיר איבץ’ תישאר בלתי מנוצחת עד לסיום העונה. עד כה, רק מועדון אחד הצליח לעשות זאת בליגה הראשונה בישראל - מכבי חיפה מודל 1993/94, אז למה שזה יקרה דווקא עכשיו למכבי תל אביב של השנה? 

בראש ובראשונה, הסיבה המרכזית היא המאמן, ולדימיר איביץ’. מדובר אולי במאמן הזר הכי גדול שאימן פה אצלנו בארץ הקודש. מבלי להיכנס לחדר ההלבשה של הצהובים אפשר לראות את המשמעת והמורא שהשחקנים חשים כלפי הסרבי. מורא לאו דווקא אומר שהם מפחדים ממנו, אלא יותר מפחדים על המקום שלהם בהרכב ובסגל. הסרבי לא נותן הנחות ואם שחקן לא נותן את כולו באימונים הוא גם לא יהיה בסגל. 

ולדימיר איביץ' (רדאד ג'בארה)ולדימיר איביץ' (רדאד ג'בארה)

הסיבה השנייה שבגללה מכבי יכולה להשאיר את הספרה 0 בעמודת ההפסדים היא העומק בסגל שלה. אפשר לסכם את הסיפור בזה שלשחקנים כמו מתן חוזז ומאוויס צ’יבוטה אין מקום ברוטציה הצהובה והיא משאילה או מוכרת אותם לקבוצות אחרות בליגה, בהן הם מככבים – ראו ערך השלושער שכבש חוזז במדי הפועל חיפה מול סכנין. לאלופה שבדרך יש כמה פתרונות לכל עמדה על המגרש – אלי דסה פצוע? מאור קנדיל נותן עונת בכורה חלומית בצד ימין של ההגנה. מרכז המגרש הוא אולי החלק המגוון ביותר של מכבי, כשאיביץ’ יכול לבחור מבין רוסלן ברסקי, דור פרץ, דן גלזר, אבי ריקן ודור מיכה שמתופקד לעתים כקשר התקפי באמצע, מי בכלל זוכר שאייל גולסה פצוע? 

מכבי ת”א של השנה מראה יציבות לאורך כל העונה וחלק נכבד בעובדה הזו מיוחס להגנה. שחר פיבן, אחת מתגליות העונה (ביחד עם דן גלזר ויונתן כהן) של מכבי אחראי על השקט בחלק האחורי. אל תשכחו שמדובר בשחקן בן 23 שהצליח לדחוק לספסל בלם כמו איתן טיבי. ההסבה של שרן ייני למרכז ההגנה נותנת את הניסיון העשיר ומשרה ביטחון בנוכחותו על פיבן הצעיר. גם החיזוק של ז’איר אמאדור נותן לאיביץ’ עוד אופציה בימים בהם הרוטציה מתקצרת.

שחר פיבן (איציק בלניצקי)שחר פיבן (איציק בלניצקי)

אמנם מוקדם עוד לסכם את העונה, אבל מבחינתי שני הברגים הכי חשובים במכונה הצהובה הם דור פרץ ופרדראג ראיקוביץ’. השוער שכבר רצה לעזוב את מכבי, נותן עונה חלומית ואחראי לכך שקבוצתו היא בעלת מאזן הספיגות הנמוך ביותר בליגה. הסרבי שמרבה לייצר הצלות שמונעות הפסדים באופן ישיר, נותן את אחת העונות הגדולות ששוער נתן בליגת העל. הבורג השני הוא כמובן הקשר האחורי שגם תפס מקום של קבע בנבחרת ישראל. משחקן שהתפקוד שלו על המגרש כלל לא היה ברור, הוא הפך תחת הגאון הסרבי לדינמו של הצהובים, לקשר שאחראי על הסדר והנעת הכדור, ממש כמו גנרל. בנוסף, שיטת המשחק של מכבי מבוססת על לחץ גבוה ולא מתפשר וניתן לראות כששחקן בצהוב מאבד בטעות כדור הוא עושה הכל כדי להשיב אותו בחזרה, וזה עוד פרמטר של השינוי שעבר פרץ.

לאחר המעידה בדרבי, המשחק הכי חלש שלה העונה, הצהובים רצו להראות שלא מדובר במגמה והם הביסו את הפועל עכו בגביע וצלחו גם את בית”ר ירושלים עם ניצחון דחוק. איביץ’ לא ייתן לחניכיו להוריד רגל מהגז עד לסוף העונה כי זה פשוט לא באופי שלו להפסיד. קרוב לוודאי שגם לאחר שיבטיחו את האליפות, התל אביבים ישחקו חזק במטרה לנצח כי זאת המנטליות של מכבי ת”א העונה, חבורה שלא מתפשרת.

שחקני מכבי ת"א חוגגים (חגי מיכאלי)שחקני מכבי ת"א חוגגים (חגי מיכאלי)

הכתוב הוא טור דעה.