עוד ערב עגום מבחינה מקצועית עבר על איגוד השופטים ככלל ועל אלון יפת בפרט. השופט הוותיק, שאין צל של ספק באיכותו ובהישגיו המרובים והמרשימים לאורך הקריירה, נפל פעמיים באצטדיון טרנר כשהפלה את בית”ר ירושלים ב-3:1 להפועל באר שבע.

עם שריקת הסיום, גדוד של ירושלמים נערם סביב יפת, גידף אותו בצעקות והעלבות אשר רחוקות שנות אור מהכדורגל והספורט הנקי אותו אנחנו מחפשים לראות בליגת ג’פניקה. אפשר להבין את הכעס והתסכול, אך מאנשי המקצוע אנחנו מצפים להתנהגות ממלכתית ולא של אחרון האוהדים ביציע. 

אלון יפת (רדאד ג'בארה)אלון יפת (רדאד ג'בארה)

מאור בוזגלו, אולי הכוכב הגדול ביותר של הצהובים-שחורים, רץ כשליבו על 200 קמ”ש ושחרר קיטור. השופט לא נשאר חייב והרחיק אותו לאחר סיום המשחק ובצדק. דמיינו לכם סיטואציה, שאתם נמצאים בעבודה שלכם ומבצעים טעות מסוימת, ולפתע ניגש אליכם אדם ומטיח בכם צעקות קשות ולפעמים קללות, כשעיני כל צופות באירוע המביש. איך הייתם מרגישים?

שופט הכדורגל צריך לקבל במשחק בודד מאות ואפילו אלפי החלטות תחת לחץ מטורף. אין ואפילו לא בעל משרוקית אחד שלא משקיע מזמנו, מתאמן, לומד, קורא ומנסה לעשות את העבודה שלו על הצד הטוב ביותר. המקצוע הזה הוא אכזר, בו אתה לעולם לא מתוגמל על עבודה טובה שאתה מבצע ורק חוטף בראש בזמן שאתה טועה. וכשאתה מבצע את השגיאה, פנייך הופכות למוקד העניינים, פותחות מהדורות חדשות ומושמצות אין סוף ברשתות החברתיות.

מאור בוזגלו. חייב התנצלות ליפת (רדאד ג'בארה)מאור בוזגלו. חייב התנצלות ליפת (רדאד ג'בארה)

האלימות המילולית אשר מרשים לעצמם בעלי המקצוע לתת לגיטמציה בכל ראיון ומדיה לאחר משחקים מאפשרת וסוללת הצדקה לגידופים וקללות נוראיות גם ביציעים ואפילו במחלקות הנוער והילדים. הכל מתחיל מלמעלה. למה אף אחד לא מדבר על הטעות המשותפת בהגנה הבית”רית שגרמה לספיגת השער הראשון? למה אף אחד לא בא בטענות לניר קלינגר על הכישלון המקצועי? למשה חוגג ואלי אוחנה על אי ההצלחה בפן הניהולי? הכי קל ליפול על צוות השיפוט ולהעביר אליהם את האש (למרות שטעו במאת האחוזים), במקום לקחת אחריות.

הכתוב הינו טור דעה.