אוגוסט 2016. כוכבה של אתלטיקו מדריד, אנטואן גריזמן מגיע אחרי מאמצים נפשיים ומנטליים אדירים עם הגעתה של צרפת לגמר היורו. צרפת אמנם הפסידה לפורטוגל, אך הנבחרת חזרה לעצמה בענק אחרי שנים של כישלונות. כבר בתחילת הליגה השחיקה המנטלית הראתה את אותותיה, כאשר הצרפתי לא הצליח להיכנס לעניינים אצל הקולצ׳ונרוס. אז מהי בעצם שחיקה מנטלית ואיך יוצאים ממנה?

גריזמן הוא לא הכדורגלן היחיד בעולם שמופעל עליו לחץ בלתי פוסק בשתי מסגרות (ליגה ונבחרת). רונאלדו ומסי הם דוגמאות מצוינות לכך. כדורגלנים ברמתם חייבים לתדלק את הרעב להצלחה כל הזמן ואת זה גריזמן הבין בסופו של דבר כאשר עשה לקח לעצמו חופשה כדי להירגע ולטעון את המצברים. הוא חזר לעיר הולדתו, בילה עם הוריו, חבריו, בת זוגו ובתו. לא עבר זמן רב וגריזמן חזר להפגין את מה שהוא יודע, כשהוא מכריז שהוא נחוש יותר לנצח.

אבל זה לא נגמר פה. לספורטאים המובילים תפקיד מרכזי בקבוצה ולכן תולים בהם תקוות וציפיות שיובילו אותה להצלחה – ואם הם לא מספקים את הסחורה הם הופכים למושא לביקורת. יש לכך לא מעט דוגמאות: בקלאסיקו של 2011 ניצחה ברצלונה את ריאל מדריד 1:3. בעוד האחריות לתוצאות המשחק מוטלת על כתפי כל השחקנים, הביקורות הופנו בזעם בעיקר אל רונאלדו. 

רונאלדו. כשלריאל לא הולך האחריות על הכתפיים שלו (La Liga)

גם מסי חווה תופעה דומה: בכלל הפעמים שארגנטינה נכשלה במשחקים מכריעים בזירה הבינלאומית (גמר המונדיאל בברזיל, שני גמרים של הקופה אמריקה) עלתה הטענה כי מסי הוא לא מראדונה משום שהוא לא מביא תארים לארגנטינה במדי הנבחרת (מה שגם הביא לפרישתו מהנבחרת, פרישה שבסופו של דבר חזר בו ממנה).

בקרוב גם יחל מונדיאל 2018. בזמן שרוב השחקנים יצאו לפגרה, השחקנים המובילים בליגה ישתתפו בתחרות היוקרתית ואת אף אחד זה לא יעניין שהם סיימו עונה אינטנסיבית ללא מנוחה מספקת.

אז איך ספורטאי העילית מתמודדים עם הלחץ, הציפיות הגבוהות, האחריות הכבדה והביקורת?
אף אחד לא אוהב ביקורת וזה אף פעם לא נעים, אבל ככל שהדימוי העצמי של ספורטאי חזק יותר, ככל שהוא מכיר ביכולותיו ובחזקותיו ויודע מה הוא 'שווה', כך הביקורת פחות תשפיע עליו. רונאלדו מצדו לא מבזבז שניה אחת על מה שאחרים חושבים עליו. הוא יודע טוב מאד מה הוא שווה והוא דואג להזכיר לנו זאת בכל הזדמנות. בעוד רבים יעדיפו לקבור עצמם באדמה אל מול הלחץ, רונאלדו רואה בכך אתגר, אשר מגביר אצלו את הרעב והמוטיבציה להוכיח שהוא הטוב ביותר.

ליאו מסי. מנסה ליהנות מהמשחק (רויטרס)

מסי לעומתו בוחר להתמודד עם הלחץ באמצעות ניסיון ליהנות מהמשחק. לניימאר לעומתם יש ריטואלים אחרים - לפני משחק הוא מדבר עם אביו, מאזין למוזיקה, מתפלל, הולך לשירותים (כן כן גם גיבורי העל שלנו הם אנושיים) ומתקשר עם המעריצים באמצעות העלאת תמונות לרשתות החברתיות.

אבל מה עכשיו? האם אחרי ההעפלה לפסגה וכיבוש כל שיא אפשרי אפשר לנוח על זרי הדפנה?

ממש לא. זה השלב בו המלחמה האמתית מתחילה, כי להישאר בפסגה הרבה יותר קשה מלהגיע אליה. זה אך טבעי שזה שמטפס מעלה ועדיין לא שאף אוויר פסגות יהיה רעב יותר מזה שכבר אולי התרגל לנוף הנשקף מהפסגה. זהו אחד האתגרים המנטליים המורכבים ביותר בקרב ספורטאי עילית - לשמר את השליטה בענף.

השאננות תמיד אורבת מעבר לפינה, מחכה להשתלט על הספורטאי כשזה רק חושב להוריד את הרגל מהגז. ספורטאי שרוצה להישאר בפסגה נדרש לאמץ אורח חיים של מצוינות ולדבוק בהרגלים שהובילו אותו לפסגה, ללא קשר להישגיו.

רונאלדו. גם כעת הוא מראה לכם מי הכי טוב שיש (רויטרס)

גם כאן רונאלדו מייצג דוגמה נהדרת, כפי שנכתב אודותיו ב"ספר המונדיאל 2018" - "על אף שזכה כמעט בכל תואר אפשרי, הוא עדיין עולה לכל משחק כאילו חייו תלויים מנגד". וזה לא רק במשחקים. לרונאלדו הרגל קבוע להיכנס לאמבט קרח ב- 3:00 לפנות בוקר. כל בוקר.

האם ניתן לראות דוגמא לחוסן מנטלי אצל ספורטאי מקומי בדומה לספורטאים הטובים ביותר בעולם?

אי אפשר לכתוב על חוסן מנטלי ועל הליגה הספרדית מבלי להתייחס לנציג הישראלי שפקד אותה. תומר חמד גדל במכבי חיפה, ובהמשך עבר למכבי אחי נצרת, קבוצה מהליגה השנייה, כדי להתחשל. במקום בו הרבה נופלים לייאוש הוא סיפק את הסחורה, חזר למכבי חיפה ואחרי עונה אחת טובה יצא לאירופה.

תומר חמד. דוגמא לעבודה קשה שמובילה להצלחה (רויטרס)

למרות שהוא לא נחשב לבעל כישרון מיוחד, חמד שיחק בהצלחה בליגה הספרדית הראשונה בקבוצת אלמריה וכיום משחק בליגה האנגלית, שתי ליגות שנחשבות לטובות בעולם. בחודשים האחרונים הוא אמנם כמעט לא משחק (במשחקה האחרון של הנבחרת מול רומניה הוא דווקא כבש) אך הוא מוכיח שניתן להגיע לרמות הגבוהות אודות לאמונה עצמית, חוסן מנטלי והרבה עבודה קשה.

רן סיבוני – מאמן מנטלי לספורטאים תחרותיים ומחבר הספר "מעבר לגבולות האפשר"

רוצים לדעת ראשונים על כל כתבה במדור בריאות וכושר? היכנסו לתפריט באפליקציית ONE בסמארטפון, בחרו “התראות” וסמנו את בריאות וכושר. נתראה בכתבה הבאה!