רובנו מודעים לחשיבות הספורט בקרב ילדים ובני נוער, כאקסיומה כללית, אך בשנים האחרונות הדבר הפך לאמפירי: מחקרים מוכיחים שילדים העוסקים בפעילות גופנית נהנים מחיי חברה טובים יותר, רמת האלימות שלהם נמוכה ורמת הביטחון העצמי שלהם גבוהה יותר.

במציאות של ימינו, ישנם ילדים שלא עוסקים בספורט מחוץ לכתלי ביה"ס, בין אם בשל קושי פיזי, בין אם בשל העדר עניין, או בין אם בשל העובדה שמגיל צעיר לא נחשפו ע"י הוריהם למגוון פעילויות וכך לא מצאו את הפעילות המועדפת עליהם…

אז איך בעצם אפשר לגרום לילדים להתאהב במסגרת ולעשות ספורט מבלי “לחפור" להם – הרעיון הוא פשוט להתחבר לילד בשפה שלו, לעודד אותו ולדבר איתו בגובה העיניים. קרי, לא לשפוט את הילד על הדרך בה הוא מבצע את התרגיל אלא לחפש בתוך אופן הביצוע נקודה חיובית ומשם לבנות לו את הביטחון ולאתגר אותו.

כאן "כדורגל פלוס" (חוג כדורגל שבו הדגש הוא על אורח חיים בריא, ספורטיביות וחינוך לערכים) נכנס בדיוק למשבצת הזאת שהמטרה היא הנגשת הספורט לכלל הילדים ללא הבדל בין טובים ללא טובים. הרעיון הוא  ללמד את הילדים לעסוק בספורט כדרך חיים ובעזרת “שפת הכדורגל” להתחבר אליהם ולהשפיע. בנוסף, כיוון שכדורגל הוא משחק קבוצתי, ניתן דרכו לשפר את יכולת החיברות, ההדדיות והעזרה לשונה והאחר.

על מנת להקנות לילד ביטחון ולהעצים אותו "כדורגל פלוס" משתמש בשיטת הפידבק החיובי. שיטה זו אינה מתמקדת בדרך הביצוע של הילד אלא בוחנת את רמת המוטיבציה שלו ואת רמת הדבקות במטרה. הרעיון הוא לתת פידבק חיובי על התנהלות ספורטיבית כפי שניתן יהיה לראות בדוגמאות הבאות: במידה וילד ניסה מספר פעמים תרגיל מסוים ולא התייאש הוא מקבל פידבק על התמדה בתרגיל. במידה וילד עודד חבר שלא הצליח תרגיל או עשה שגיאה הוא מקבל פידבק על מנהיגות. במידה וילד הגיע לאימון באנרגיות של עשיה וחיוך הוא מקבל פידבק חיובי על רוח ספורטיבית.

בנוסף, פידבק חיובי יינתן על התמדה להגעה להגעה לאימונים – אותו ילד יקבל באימון את סרט הקפטן/ראש קבוצה ויוכל לבחור חבר במשחק שנערך בסוף האימון במקביל יקבל את הזכות לבעוט את הפנדל המכריע.

משחק מהנה כדרך ללימוד טכניקה נכונה

בכדורגל פלוס אנו מלמדים את טכניקת השליטה בכדור וכדרור נכון בצורה שונה, כאשר הלימוד נעשה ע"י משחק שנקרא "מלך הריבוע". במשחק זה הילדים נכנסים לתוך ריבוע תחום ע"י קונוסים ולשריקה של המדריך מותר להם להעיף אחד לשני את הכדור מחוץ לריבוע – הילד האחרון שנשאר בריבוע הוא מלך הריבוע. התרגיל גורם לילדים לכדרר את הכדור בצורה נכונה כאשר הכדור צמוד לרגל מכיוון שהם לא רוצים שיעיפו להם את הכדור מחוץ לריבוע. הם מחויבים לכדרר את הכדור בראש מורם ובכך משפרים את טכניקת השליטה בכדור בשילוב הנאה מהתירגול.

כדורגל פלוס מלמד את כל סוגי הבעיטה ע"י משחק שנקרא "סטנגה". על הילדים לבעוט את הכדור לכיוון השער כאשר פגיעה בקורת השער מזכה בשתי נקודות, פגיעה במשקוף מזכה את הילד ב-3 נקודות ופגיעה בחיבורי השער מזכה ב-5 נקודות – הכול תוך כדי לימוד בעיטות טכניקה שונות.

הרעיון הוא ליצור תשוקה למשחק דרך משחקי כדור שונים ולפתח ולתעל את התחרות הגלויה בין הילדים למקומות חיוביים של מנהיגות ועזרה הדדית. לכן הפרמטרים היחידים שנמדדים הם רמת השקעה, התמדה, פרגון ויכולת קבוצתית. רמת הכישרון חשובה אך אינה הגורם לפיו יקבל הילד את הפידבק החיובי. משם הדרך לכך שהילד יחוש על עצמו את השינוי הגופני והנפשי הינה קצרה.

לאחר שנוצר חיבור חיובי בעיני הילד לפעילות ומתחילה להיות שגרה של אימונים במסגרת ספורטיבית, ארגז הכלים של הילד מתרחב וכל הידע שצבר מתחיל להפוך לשימושי גם מחוץ לאימון-בבית, בבית הספר ובמפגשים חברתיים.

הכדורגל ככלי ללימוד ערכים

האני מאמין של "כדורגל פלוס" הוא שניתן להתחבר לכל הילדים, ללא קשר ליכולתם הגופנית או החברתית. מי שמגיע ללא רקע ספורטיבי/בטחון עצמי נמוך ילמד נשימה, ריצה ויציבה נכונה,בעיטת פס/מלאה, עצירה עם החלק הפנימי והחיצוני של הרגל וכך יתחזק ויעלה רמת הביטחון העצמי. מי שנתפס כמוביל חברתית או בעל נתונים ספורטיביים ילמד להשתמש בכישוריו לשיפור משחק קבוצתי, פרגון והפיכתו למוביל חברתי, ובשלב מאוחר לתעל את הכישרון להדגמה/הדרכה וחשיבה מחוץ לקופסא.

בתקופה בה אנו חיים ניתן לראות איך השינויים הטכנולוגיים משפיעים על היומיום שלנו באופן דרסטי. זמן המסכים גדל, אופן התקשורת הבין אישית השתנה ולכן חובה עלינו כהורים לעודד את ילדינו "לנשום אוויר קצת" - ולעסוק בפעילות גופנית כדרך קבע. כאשר ילד פורק אנרגיה ונהנה ממה שהוא עושה ולא שופטים אותו על דרך הביצוע, זה גורם לו לרצות לעשות את זה שוב ושוב – וכך "על הדרך" נקבל ילד אנרגטי ושמח יותר, בעל בריאות גופנית טובה יותר ועם יותר כלים חברתיים להמשך הדרך.

כדורגל פלוס הוא ביה"ס לכדורגל בהנהלת ניר בן ניסן בוגר קורס מדריכי כדורגל בווינגייט ובעל 8 שנות ניסיון באימון ילדים. לפרטים אודות ביה”ס “כדורגל פלוס”, שעות הפעילות והגילים לחצו כאן