אימונים להעלאת מסת שריר בחדר הכושר מעולם לא היוו את החלק הארי של ספורט הפנאי, כאשר הרבה לפניהם ברשימה נראה ענפים כמו הליכה, ריצה, שחיה, רכיבה על אופניים או השתתפות בשיעורי סטודיו.

הדבר בא לידי ביטוי בפועל ברצפת האימונים – כעשרה אחוזים בלבד מהנרשמים לחדר הכושר מצליחים להתמיד באימונים מעבר לשלושת החודשים הראשונים – בניגוד לאימוני הסטודיו בחדר הכושר שזוכים להצלחה יחסית. מי שמתאמן באופן קבוע באימוני מסת שריר יוכל להעיד שכמות הפרצופים שהתחלפה לנגד עיניו בשנה האחרונה היתה בלתי סבירה….

הדבר ניכר גם בשחיקה של מאמני הכושר. הם נאלצים שוב ושוב לבנות תוכניות ראשוניות למתאמנים חדשים ורק אחוז מאוד קטן מהם מגיע לבניית תוכנית ההמשך – המתאמנים פשוט לא מצליחים להתמיד.

כעת עולה השאלה מה מבדיל בין המתאמנים שמצליחים להתמיד לבין אלו אשר נושרים תוך מספר שבועות מועט? התשובה לשאלה הזו תיתן לכם מענה גם אודות הפוטנציאל שלכם להתמדה באימוני העלאת מסת שריר בחדר הכושר (נדגיש בנקודה כזאת שאין מדובר באימוני באדי-בילדרים אלא אימוני משקולות למתאמן הסביר).

מוטיבציה – לא הגעתם לאימוני העלאת מסה אלא אם כן היתה לכם סיבה לעשות זאת. כפי שיפורט בנקודות הבאות מדובר במשימה קשה מאוד ולראיה אחוז הנוטשים הגבוה. אם אתם ספורטאים מקצוענים או חצי מקצוענים ייתכן שהמסגרת שלכם תספק את המוטיבציה, אך אם אתם חפצים במראה החיצוני בלבד ספק אם זה יספיק ויחזיק לאורך זמן (בחורך הסוודר מסתיר הכול...). השיטה שכן יכולה לעבוד היא קבלת האימונים כדרך לאורח חיים נכון הן בפן הבריאותי והן בפן האסתטי – רבים יגדירו זאת במילים אחרות כ”התמכרות”.

חדר הכושר. לפעמים תרגישו קצת בודדים שם

מחוייבות – אימוני מסת שריר מחייבים הגעה לחדר הכושר בתדירות של שלוש פעמים בשבוע, כאשר רוב התוכניות כבר כוללות ארבעה אימונים בשבוע. אם אתם לא יכולים להתחייב לכך כדאי לכם לוותר מראש כי התוצאות לא יגיעו ותמצאו את עצמכם על סף ייאוש מהר מאוד. פיתרון יעיל לקצרים בזמן יכול להיות אימונים בעצימות גבוהה של חצי שעה או שילוב אימון בבית מעבר לאימונים בחדר הכושר.

הקפדה על כללי האימון – אימוני מסת שריר הם מדעיים לכל דבר ועניין. יש חשיבות למשקל שאתם מרימים, לכמות החזרות, לכמות הסטים ולזמן המנוחה. אם לא תצליחו להקפיד על כל הכללים תגיעו לאימון שאינו אפקטיבי, או גרוע מכך, למצב בו אתם נפצעים. כך או כך, לא תצליחו להתמיד. מה כן ניתן לעשות? לעבוד עם תוכנית כתובה ולקבוע נהלי אימון עצמאיים (לא לעצור כל דקה לשתות או לשוחח עם המדריך למשל).

הוא כבר ותיק, זה בסדר...

חוסן מנטלי – אולי הנקודה המשמעותית ביותר. אימוני העלאת מסת שריר הם אימונים קשים מאוד עם משקלים כבדים מאוד. לא קל להגיע אימון אחרי אימון ולהתמודד עם העומסים האלו והמנוחות הקצרות. יותר מכך, האימונים האלו הם גם יחסית שוחקים ולא מגוונים פרט לפעם ברבעון בה אתם משנים את התוכנית. אם אין לכם את החוסן המנטלי לכך לא תחזיקו זמן רב. פיתרון לכך יכול להיות אימון עם חבר או שמיעת מוזיקה בזמן האימון – כל מה שיכול לגוון מבורך.

אם אתם מרגישים לגבי כל ארבע הנקודות שלעיל שאתם מסוגלים לעמוד בזה, אתם מתאמנים קלאסיים לאימוני מסת שריר בחדר הכושר. שיהיה לכם בהצלחה

רוצים לדעת ראשונים על כל כתבה במדור בריאות וכושר? היכנסו לתפריט באפליקציית ONE בסמארטפון, בחרו “התראות” וסמנו את בריאות וכושר. נתראה בכתבה הבאה!