מרתון ווינר טבריה שיתקיים ב-5 בינואר ויפתח את עונת המרוצים לשנת 2018 יתקיים השנה בסימן 2000 שנה לעיר טבריה וחגיגות 70 למדינת ישראל. המרתון צפוי למשוך אליו כ-5000 רצים המגיעים להשתתף לראשונה גם במקצה חצי המרתון שהתווסף השנה. רגע לפני המרוץ אספנו כמה סיפורים מיוחדים על רצי המרתון.

החלים מהסרטן והפך למאמן ריצה – סיפורו של קובי צבילה
מרתון טבריה מציין השנה 41 שנה לקיומו, ויצטרף לשורותיו השנה את האצן קובי צבילה (בן 47, נשוי +3) משכונת בבלי בת"א. את הדרך שלו למסלול המרוצים עבר דרך בית החולים, כאשר אובחן כלוקה בסרטן אגרסיבי של מעי הגס בגיל 22. בימים הללו החליט קובי כי לא רק שהוא יוצא מהמחלה אלא שהוא רואה בכך הזדמנות לשנות את כל אורח חייו.

לאחר ניתוח חירום ושנה של טיפולי כימותרפיה אינטנסיביים, הצטרף לחדר כושר וגילה את מכונות הריצה. בכל צעד הרגיש שהריצה מבריאה אותו והשלב הבא היה להצטרף לקבוצת הריצה של הקאנטרי קלאב באזור מגוריו.

קובי צבילה

 
את העלייה הראשונה למסלול ריצת המרתון עשה ב-"סאב 3" רוטנדם (42.2 ק"מ) ולמרות שאיבד הכרה בקילומטר ה-42 (קו הסיום) הצליח לעמוד במשימה וירד מתחת ל-3 שעות. עד מהרה הפך למאמן של "הרצים החופשיים" וכיום הוא מתכונן למרתון טבריה עם תוכנית מסודרת הכוללת אימון מהירות, ריצות ארוכות ואימונים בינוניים. 

במקביל לאהבתו לעולם הרימה מתפרנס קובי ביום יום מעבודות צורפות המוצגות בחנות "תכשיטי קלאסיק" שבבעלותו ולקראת המרתון יצר דמויות של רצים מזהב וכסף, שזוכות לביקוש רק בקרב מכורי הריצה. 

"מרתון טבריה זה היי לייט והתרגשות גדולה", מספר קובי. "בכל שנה אני מתרגש מחדש: הנוף, מזג האוויר וכמויות אינסופיות של מתח והתרגשות. בלילה שלפני המרתון אני מתכנן את הריצה בדיוק. זאת מלחמה לכל דבר ואני רץ חזק ומהר מאוד. זה לא פשוט להתאמן בכל יום בארבע וחצי בבוקר בלי קשר למזג האוויר. אבל הסיפוק האדיר הזה שמתנקז ליום אחד נתון - שווה כל רגע של הכנה". 

מהתנשפות במדרגות לספורטאית על – סיפורה של איריס חנגל
בין אלפי אצנים שכבר מתכוננים למרתון  טבריה הבינלאומי, תמצאו את איריס חנגל (בת 46, נשואה +3) מנס ציונה, שלפני 7 שנים החליטה לעשות מהפך בחייה. כסוכנת ביטוח היא לא הייתה בדיוק בכושר וכשהבחינה כי היא מתנשפת בעלייה במדרגות החליטה לעשות שינוי.

מעבר מראשון לציון לנס ציונה הפגיש אותה עם מאמן כושר מקומי (שעליו קראה בעיתון המקומי) וביחד נרשמה למירוץ של 10 קילומטר. אחרי המירוץ הראשון התאהבה בעולם הריצה.

במאי 2015 השתתפה באולטרה מרתון במרוקו TAM  טראנס אטלס מרוקו 300 ק"מ וטיפוס מצטבר של 19 ק"מ לאחר שצלחה את מרוקו החליטה לאתגר את עצמה עם 4 מרתונים ב-4 חודשים, והשלימה את מרתון אמסטרדם 2016, המרתון המדברי בנובמבר 2016, מרתון טבריה בינואר 2017 ואחריו מרתון ת"א בפברואר 2017.

איריס חנגל

בזמנה הפנוי היא גם מטפסת הרים מקצועית, שהספיקה לטפס על הרי האוורסט (בייס1) והשתתפה במרתון האוורסט, קילימנג'רו ואלברוס (ההר הגבוה באירופה בגובה 5,642 מטר). הטיפוס מבחינתה הוא חלק מהאימונים גם למרתונים והיא עומדת כיום מאחורי מועדון לאימוני כוח פונקציונאליים urban jungle ומכוונת גם לאולטרא מרתון 4 מדבריות העולמי. "אני אוהבת את החיבור לאדמה וטבע, הנופים הקסומים והעירנות לקולות של הטבע. יש עוצמה בלתי רגילה בריצה והיא מבטיחה שלא משנה מה, תמיד נתחדש כמו הטבע”. בימים אלו היא מתכוננת לקראת מרתון טבריה אותו היא מתכננת לרוץ יחד עם בעלה אמנון במירוץ זוגי ראשון שלהם.

אף אחד לא יעצור אותו – סיפורו של אבי דה פילוסוף

מרתון טבריה מציין כאמור 41 שנה לקיומו, אבל תופעה כמו אבי דה פילוסוף, עדיין לא ראו על המסלול. מדובר באחד מהרצים הבכירים בישראל (ברמה החובבנית), שהקדיש את חייו לריצות ארוכות למרות תאונת הדרכים הקשה שעבר שלא הצליחה לעצור אותו. והשאירה אותו משותק מפלג גופו התחתון ומטה. במרתון הקרוב הוא צפוי להדהים כשיתחרה עם כסא המרוצים החדשני Wheelchair Racing  המדמה ריצה שטרם נראתה בארץ, שעל הבאתו לישראל  עמל במשך 3 שנים. 

אבי דה פילוסוף

דה- פילוסוף בן 43, נשוי באושר ואב לשתי בנות. מאז הפציעה ניסה גם את עולם החתירה, אך הגיע למסקנה כי ליבו פועם בקצב הנכון רק על מסלול הריצה. השנה הוא צפוי להצטרף לרצים במרתון טבריה, ביחד עם 30 מתאמנים שלו מקבוצת "איזי ספיד" - שהוא ממשיך לאמן לקראת תחרויות ריצה וטריאתלון לפני ולאחר הפציעה. "ניסיתי לשחות וחיפשתי איך אני ממשיך בחיים הספורטיביים שניהלתי לפני הפציעה", מעיד דה פילוסוף. "אבל הזמן והניסיון גילו לי כי עולם הריצה זה המקום שאני רוצה להיות בו ואני לא מתכוון לוותר".  

פעם בשער, היום על המסלול – סיפורו של שולי גילארדי

בניגוד לכדורגלנים אחרים שפרשו מעולם הספורט לעולם העסקים גילארדי (53) מצא אהבה חדשה - עולם הריצה. לפני כ-3 שנים, במטרה לשמור על כושר, הצטרף לקבוצת הריצה "אינטרוואל" בניצוחו של אלון גבע, קבוצת ריצה מקומית בשהם, עיר מגוריו. תחת אימונים קפדניים השתתף גילארדי כבר ב-3 מרתונים ועוד כ-8 חצאי מרתון בארץ ובעולם. בימים אלה, לאחר פציעה שעבר בברך, מתכונן גילארדי לינואר הקרוב, שם הוא צפוי להשתתף במרתון טבריה אותו מארגנת עיריית טבריה בשיווק והפקת חברת מרתון ישראל.

גילארדי מגדיר עצמו הכדורגלן הראשון בארץ שמשתתף בריצות מרתון לאחר פרישה. בחו"ל הוא טוען שזה קצת יותר נפוץ. שחקנים כמו ראול, לואיס אנריקה משתתפים במרתונים באופן קבוע.

שולי גילארדי

"כשהתחלתי לרוץ, הבנתי עד כמה האופי והמוכנות האישית להקרבה מסייעים לצלוח אתגרים. בקבוצת כדורגל אתה יותר תלוי באחרים ואתה צריך לעשות את החלק שלך על הצד הטוב ביותר, אבל לא הכל תלוי בך. בריצה, שמירה על אורח חיים בריא, תזונה נכונה ,אימונים במסגרת קבוצת ריצה וכמובן הקטע המנטלי...זה הכל תלוי בעיקר בך. עולם הריצה הוא תורה בפני עצמה", מספר גילארדי.

למרתון טבריה שיתקיים ב-5/1 הוא כבר נרשם ובעבר כבר צלח את מקצה המרתון המלא. אולם השנה, בשל פציעה בסחוס הברך, הוא ייקח חלק במקצה חצי המרתון ומתכוון לשפר את השיא האישי שלו בחצי מרתון שעומד על 1:48.