מועדון האופניים "500 וואט גלבוע-עמקים" עורך מסע רכיבה (זו השנה התשיעית) הכולל 700 ק"מ, מראש הנקרה ועד אילת. המסע שיימשך 4 ימים, מ-15 ועד 18 בנובמבר, יוקדש השנה להעלאת מודעות לסרטן העור. במסע משתתפים כ-50 רוכבים מגיל 14 ועד 56, חלקם רוכבים מקצוענים וחלקם חובבים, חולים בסרטן העור וכאלו שהבריאו, ובני משפחותיהם.

היום הראשון (15.11) של מסע האופניים שיחל בצפון ייפתח בראש הנקרה, ימשיך לכיוון כפר יסיף, כרמיאל וכפר תבור, ויגיע עד כפר יחזקאל שבגלבוע. היום השני (16.11) ייפתח בכפר יחזקאל שבגלבוע, וימשיך למצוקי דרגות ועין גדי. היום השלישי (17.11) ייפתח במצדה, ימשיך לצומת הערבה, עיר אבות, מעלה העקרבים, ירוחם, שדה בוקר ויסתיים במצפה רמון. היום הרביעי (18.11) שיפתח במצפה רמון, ימשיך לצומת ציחור, כביש הערבה ועד העיר אילת. ביום האחרון למסע חברי העמותה לסרטן העור יתכנסו במעבר המכס שבאילת ויצטרפו למסע הרכיבה עד סיומו. 

סרטן העור היא המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל, בה מאובחנים כ-11,000 ישראלים מדי שנה. הגורם הישיר והראשוני לסרטן העור הוא חשיפה לקרניים האולטרה סגולות של השמש.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
מסע אופניים להעלאת מודעות לסרטן העור

בין הרוכבים במסע השנה הם שני חברי המועדון מהגלבוע אשר חלו בסרטן והחלימו בזכות האופניים. חן ליבני, בעל עסק לתיירות אופניים, גילה שהוא חולה בסרטן הלימפומה בעקבות הקושי לדווש באופניו. רוכב נוסף הוא גיל פרס, אשר החלים ממלנומה ומשתתף במסע הרכיבה בפעם השנייה מאז החלמתו: "סרטן העור יכול לתפוס כל אחד מאתנו. מה שחשוב זה לגלות אותו בזמן בבדיקה שנתית לגילוי מוקדם ולהיות מוכנים למאבק". המסע מתאפשר הודות לתמיכתם של מועצה אזורית גלבוע וחברת צמח תוצרת חקלאית.

ד"ר חדווה גונן, יו"ר העמותה לסרטן העור: "מסע האופניים הוא הזדמנות טובה להזכיר לישראלים את המשמעות של שהייה תחת השמש. דווקא עכשיו, בימי הסתיו המעוננים, חשוב אף יותר להעלות את המודעות לסרטן העור ולשבור אחת ולתמיד את המיתוס לפיו בימים מעוננים השמש אינה מזיקה. השמש שקרנית בחורף, אומנם פחות חמה אך אין זה אומר שהיא פחות מזיקה. גם בחורף - הימנעו מחשיפה לשמש, השתמשו בקרם הגנה, וחבשו כובע.

ד"ר חדווה גונן, יו"ר העמותה לסרטן העור (מערכת ONE)

"בנוסף, בדיקה לגילוי מוקדם היא האמצעי היעיל ביותר שיש ברשותנו כיום במאבק בסרטן העור. מומלץ להיבדק אחת לשנה אצל רופא עור. הבדיקה לגילוי מוקדם היא בדיקה כלל גופית הנעשית באמצעות דרמוסקופ, מכשיר רפואי לבדיקת שומות. לגבי אלו שהם בעלי סיכון גבוה יותר לחלות במחלה, כמו למשל בהירי עור, בעלי שומות רבות יחסית על פני הגוף ומי שבן משפחתו חלה במחלה, כדאי להיבדק פעמיים בשנה בבדיקה מקיפה יותר המאפשרת מעקב יסודי אחר התפתחות השומות - מיפוי שומות ממוחשב".

בשנים האחרונות עלתה המודעות לסרטן העור, אך עדיין ישנם מיתוסים שטרם הופרכו. כך למשל, סרטן העור אינו רק מלנומה, ישנם גידולי סרטן עור נוספים כמו סרטן העור מסוג מרקל סל קרצינומה (MCC), אשר נחשב ל"בן דוד" הקטלני של המלנומה ואף לקטלני יותר. כמו כן, גורם הסיכון העיקרי לסרטן העור הוא אמנם השמש, אך הסיכון לחלות בסרטן העור קיים גם בחודשי הסתיו והחורף המעוננים, לכן המודעות להתנהלות נכונה נגד השמש חייבת לבוא לידי ביטוי לא רק בקיץ. 

העמותה הישראלית לסרטן העור נוסדה במטרה לתמוך בחולי מלנומה ובני משפחותיהם ולהנגיש את הידע העדכני בטיפולים לסרטן העור. כמו כן העמותה פועלת להעלאת מודעות לסרטן העור ולהפחתת שכיחותה בקרב האוכלוסייה.