משברים באימונים ספורטיביים הם דבר שכיח. מתאמנים רבים יכולים לספר שבשלב זה או אחר הם התחילו לשאול את עצמם “למה זה טוב” או “מה כבר משנה עוד אימון או פחות אימון?”.

כדי להתגבר על משברים מסוג אלו וגם כדי להכניס מעט הגיון בדברים, חשוב להבין כי ההתמדה באימונים היא חשובה ויש לה גם מטרה  – יש מספר פרמטרים שחל בהם שיפור עם הזמן וזה בדיוק המקום להרחיב על כך.

לב ריאה – בניגוד לאימוני משקולות למשל, המובילים לעלייה במסת שריר, הלב והריאה גדלים דווקא באימונים אירוביים דוגמת ריצה. ככל שנתמיד באימונים ונעלה אט אט את הרף, הדבר יוביל להגדלת נפח הלב והריאה מה שישפר את אספקת החמצן לשרירי הרגליים לדוגמא. למה זה חשוב? כל עוד שהגוף משתמש באנרגיה המבוססת על חמצן הוא אינו מפריש חומצת חלב (חומצת חלב היא תוצר לוואי של אנרגיה שאיננה מבוססת על חמצן). אם אין חומצת חלב אין תחושת כאב ועייפות בשריר – גורמים אשר מובילים לירידה ביכולת ובביצועים.

זמן רגליים – במהלך החיים השגרתי שלנו אנחנו איננו רצים. לכל היותר אנחנו הולכים. הסיבולת שלנו ברגליים היא נמוכה כל עוד מדובר בזמן פעילות ממושך יחסית ובטח אם הוא מהיר. ככל שנצבור יותר “זמן רגליים”, כלומר נרגיל את הרגליים למאמץ ממושך, כך נתעייף פחות וכך גם הרגליים שלנו ידעו להתאושש טוב יותר בין אימון לאימון.

משקל הגוף – זהו לא כלל ברזל, אבל מתאמנים רבים חווים ירידה במשקל לאחר תקופה ממושכת של אימונים. מדובר במשתנה משמעותי שכן השומן שלנו הוא כמו תיק על הגוף. תנסו פעם לרוץ עם תיק של חמישה קילוגרמים בלבד ותבינו עד כמה הדבר יכול להשפיע על הריצה שלכם. נכון שעם הזמן הירידה במשקל תגיע לתקרה מסיימת, אך גם שמירה על משקל תקין היא חשובה ומומלצת (לתזונה יש מרכיב חשוב יותר מהריצה, אך ודאי שהריצה עושה את שלה ו”מכניסה” אותנו להרגלים בריאים יותר).

ניסיון – זהו אמנם לא אלמנט מדיד כפו נפח ריאות, חומצת חלב או משקל, אך יש לו משמעות לא מבוטלת. ככל שאנו מנוסים יותר אנו יודעים להגיב טוב יותר לבעיות במהלך הריצה בין אם הן פיזיות ובין אם הן מנטליות. רץ לא מנוסה יפרש למשל תשישות קלה בשריר ככאב ויוריד את המהירות. רץ אחר יאט בכל פעם שהוא מגיע לעליה בשל חשש שהוא לא יוכל להמשיך אחרת וכן הלאה. מתאמן ותיק לעומת זאת, יידע לחלק את העומסים נכון ולתת פיניש טוב למרות שמדובר בסוף המירוץ.

נוכל לקוות שאלמנטים שתיארנו בכתבה זו על קצה המזלג יתנו לכם דרייב להתאמן גם כשלא כל כך בא לכם או מתאים לכם ונזכיר כי האימונים צריכים להיות קשים יותר בהדרגה אחרת הגוף לא יגיב להם. אם זה לא מספיק, נזכיר שריצה היא תמיד סיבה טובה להיפגש עם חברים ושההרגשה הטובה בסוף היא משהו שאין לו תחליף. בהצלחה