האם השירות הצבאי של הספורטאים בישראל בדרך לשינוי? ל-ONE נודע כי צבא ההגנה לישראל בוחן לאפשר לספורטאים מצטיינים לשרת במוזיאון האולימפי של ישראל. הדבר נבחן בימים אלה באגף כוח האדם, לאחר שהיוזמה הוגשה לראשי מערכת הביטחון דרך מינהל הספורט.

מדובר ביוזמה של מנכ”ל הוועד האולימפי, גילי לוסטיג, שהציע לפתוח תקנים חדשים עבור ספורטאים מובילים כך שהם יוכלו לבצע שירות חובה במוזיאון “החוויה האולימפית” בתל אביב, מקום ששייך לוועד האולימפי ונמצא בבניין המשרדים שלו. כל זאת, מתוך כוונה להפוך את השירות שלהם למועיל יותר. מינהל הספורט תמך בתוכנית וכאמור עומד מאחוריה.

גילי לוסטיג (שחר גרוס)

לפי התוכנית, ספורטאים מצטיינים שנמצאים בשירות חובה בצבא יוכלו להדריך משלחות שיגיעו למוזיאון, כך שהם גם יעסקו בתחום שהם מכירים וישמשו דוגמה למבקרים בו. תוך כדי הם יוכלו גם להתאמן במקביל, מבלי לנסוע לבסיסים מרוחקים או להיתקל במפקדים שיקשו עליהם, כפי שקרה בעבר עם המתעמל, ארטיום דולגופיאט, שסיפר לאחר שזכה במדליה היסטורית באליפות העולם: “בשגרת היום שלי קם בשש בבוקר לצבא ומגיע באחת בצהריים לאולם לאימונים, כשאני עייף אחרי יום שלם בשמש”.

הרעיון שעומד מאחורי המהלך הזה הוא שאותם הספורטאים גם יוכלו לעשות שירות משמעותי יותר ביחס לכל התפקידים האחרים שהם מבצעים כיום במסגרת מעמדם כספורטאים מצטיינים בצבא ויחד עם זאת גם יזכו לתנאי שירות מתחשבים יותר.

הפרחים לצה"ל? ארטיום דולגופיאט (איציק בלניצקי)

השמועה על היוזמה כבר התפשטה בקרב הספורטאים הצעירים מהענפים האולימפיים וכמה מהם אף ביקשו משלטונות הצבא לשרת במוזיאון, אלא שהנושא עדיין נמצא בבדיקה בצה”ל. אם התוכנית תאושר, ספורטאית שתוכל למשל לקבל תפקיד שכזה היא גפן פרימו, שזכתה לאחרונה במדליה באליפות אירופה בג’ודו בגיל 18 ועומדת בפני גיוס לצבא.

בצה”ל כבר קיימת האפשרות לשרת במוזיאונים או בעמותות חיצוניות, כך שעל פניו לא אמורה להיות מניעה לאישור התוכנית, אלא שגורם המעורה בפרטים טען: “לצערנו, ספק אם זה אכן יקרה”. מדובר צה”ל נמסר בתגובה: “הנושא נמצא בעבודת מטה וטרם התקבלו החלטות סופיות בעניינו”. בוועד האולימפי אישרו את קיומה של היוזמה.