אי שם בשנות ה-80 חיו על כדור הארץ אנשי אקסטרים שהמציאו את ה-skurfer - גלשן גלים קטן ומסיבי,שעליו חתום גאון מסאן דיאגו בשם Tony Finn.

באותה תקופה גלשו מאחורי הסירה בלי לקפוץ או להשתולל, פשוט גלשו ישר\ עד שצץ לו גאון נוסף שפשוט לקח מברגה וזוג רצועות (כמו של גלשני רוח) והבריג על המגלש. כמובן שאז לא הבינו מה הוא עושה מפני שהוא חורר חורים ב-skurfer, אך בשניה האחרונה הגיע להציל אותו חברו הטוב מקנדה Paul Fraser ונתן לכל החבילה הזו את השם שאנחנו מכירים - wakeboard או בעברית וויקבורד.

 
וויקבורד בישראל
לישראל הוויקבורד הגיע לפני למעלה מעשור – הביא אותו לכאן בחור בשם טוני לסקי מים בכבלים. באותה תקופה אף אחד לא ידע דבר על מגלש הוויקבורד המוזר הזה. כולם גלשו אז על טריקס – מגלש מהדור הקודם. גולשי הטריקס הבינו שמגלש הוויקבורד הזה הוא פריצת דרך עבורם והחלו לפתח איתו פעלולים ולנטוש אט אט את מגלש הטריקס לטובת מגלש הוויקבורד.

בשנת 2002 התקיימה בהונגריה תחרות הוויקבורד הראשונה שהתחרו בה ספורטאים מישראל. זאת הייתה אליפות אירופה בוויקבורד ומשם ספורט הוויקבורד החל להתפתח משמעותית. בשנים האחרונות נבחרת ישראל וספורטאים מובילים חוזרים עם תוצאות במקומות הראשונים באליפויות העולם. 

גיא פירר (צילום: אבנר בן מנחם)

מאז ועד היום נבחרת ישראל היא אחת החזקות בעולם בתחום הוויקבורד בכבלים ומחזיקה במספר תארים: אליפות אירופה בוויקבורד לגברים, נוער וילדים. 

הספורטאי הבולט ביותר מישראל כיום בעולם הוא גיא פירר (בתמונה מעלה) שלא מפסיק לקטוף תארים פעם אחר פעם בטופ העולמי. גיא הוא ספורטאי השנה (2017) של אילת - התאחדות ישראלית לספורט תחרותי לא אולימפי‏.

לימוד וויקבורד לילדים (צילום: wake up ski school)

רוצים להתחיל לגלוש? הנה כמה פרטים שחשוב שתדעו
איפה ניתן כיום ללמוד לגלוש על וויקבורד בישראל? בבית הספר לסקי מים בקיבוץ עין גב או בפארק דרום בת"א.

 
מה לבדוק לפני שמתחילים ללמוד וויקבורד?

הדבר הראשון שצריך לבדוק הוא רקע על המקום, ניסיונו בהדרכה וביטוחים. למשל: סירה שמלמדת וויקבורד באופן חוקי זקוקה למדריך מוסמך לסירה בשכר ולא סירה רגילה, לביטוח בשכר ולנהג בעל רישיון משיט בשכר. בכל מצב אחר אתם לא מכוסים בצורה ביטוחית כלל. הכל נחמד עד שחלילה קורה משהו…

איך בוחרים ציוד וויקבורד?

הדרך הנוחה ביותר היא פשוט לנסות כמה שיותר סוגים של מגלשים ולגלות מה באמת טוב לכם. לגבי  אורכים ישנה טבלה שבה ניתן להשתמש לחישוב גודל המגלש הדרוש. מחירי ציוד וויקבורד (מגלש וביינדרים) נעים כיום בין טווח המחירים של 3,000 ש”ח ל-5,500 ש"ח תלוי כמה מוכנים להשקיע, מחיר זה הוא למגלש ונעליים יחד.

שימו לב – אל תזמינו מגלש וויקבורד רק כי הוא יפה. נסו מגלש וויקבורד שאותו אתם עומדים לרכוש או דגם זהה לו. הצביעה יכולה להיות מדהימה אבל אם מגלש הוויקבורד גדול לכם ב-10 סנטימטר, דבר זה יעצור לכם את קצב ההתקדמות ואפילו יעשה את ספורט ה וויקבורד עבורכם קשה מאוד פיזית.

ליאור אליהו (צילום: wake up ski school)

לסיכום, כאשר לומדים את ספורט הוויקבורד נכון עם הטכניקה הנכונה, מופתעים לדעת עד כמה זה פשוט, קל , מהנה וכמובן ממכר. המלצתינו: לכו תמיד למרכז הדרכה מסודר ואל תהיו שפני הניסיון של החברים שלכם.

מאת: ליאור אליהו wake up ski school I www.getx.co.il. לכתבות נוספות בנושא גלישה בקרו באתר Getx