סמינר מיוחד לאימון תקופתי נערך בימים האחרונים במכללה האקדמית בווינגייט בשיתוף עם הוועד האולימפי באמצעות היחידה לספורט הישגי. מטרת הסמינר היא להזניק מגמה חדשה ללימודי ספורט הישגי במכללה האקדמית בווינגייט. במסגרת הכנס, הרצו מיטב אנשי מדעי הספורט בארץ ובעולם, ובהם אנשי מחלקת הנוער של מכבי ת”א וכן הפיזיולוג הראשי של מייקל פלפס, מומחה מדעי בכיר מהתאחדות הכדורגל האיטלקית ואחרים.    

פטריק ואן לוון, מנהל מחלקת הנוער של מכבי ת"א כדורגל, שהשתתף גם הוא סמינר, אמר מספר דברים מעניינים: “הבעיה הגדולה של הכדורגל הישראלי היא הורים וסוכנים. הם צריכים לקבל שהמועדון הוא זה שקובע את הכללים. בישראל צריכים להנגיש את הכדורגל לילדים ולא לחכות שהילדים יגיעו לכדורגל. המטרה המרכזית שלנו היא לייצר שחקנים עבור הקבוצה הבוגרת שלנו, זה הכל. ארגון ופילוסופיית משחק מהווים יותר מ-50% מההצלחה שלנו. לכן, לפני שהתחלתי לעבוד, התחלתי להעריך את מצב הקבוצה וקבעתי את פילוסופיית הכדורגל שלנו”.

“יש לנו שחקנים בני 7 ושחקנים בני 19 וחשוב מאוד שכולם יעבדו לפי אותה פילוסופיה. אנחנו חייבים לוודא שכולם חושבים אותו דבר ומדברים באותה שפה בכל מה שקשור לכדורגל. כדי לוודא שזה קורה, אנחנו צריכים לייצר עבורם מדריך מסודר ולהעניק לכל איש צוות העתק. אנחנו משתמשים בטכנולוגיה ובאנליסטים כדי לבדוק ולנתח את השחקנים שלנו. אנחנו מרכזים את כל הנתונים הללו במקום אחד והם נגישים לכל אנשי הצוות שלנו".

פטריק ואן לוון (משה חרמון)

ד"ר אנטוניו דלו יקונו, מנהל המגמה לספורט הישגי במכללה האקדמית בווינגייט והפיזיולוג של מחלקת הנוער במכבי ת"א כדורגל, אמר: "לפעמים השטח (מגרש הכדורגל) מתנגש עם עבודת המחקר במעבדה. אסור שדבר כזה יקרה בקבוצה מקצוענית. בחלק גדול מהמקרים למאמנים אין ניסיון מדעי ולכן הם לא מצליחים לחבר בין כל היתרונות שיש למדע להציע לבין השטח. צריך לדעת לשלב בין שני העולמות הללו ובאמצעות הטכנולוגיה ניתן לגשר על הפערים. משום שהטכנולוגיה היא נייטרלית (GPS למשל), גם אנשי המחקר וגם המאמנים יכולים לסמוך עליה ולהשתמש בה וכך בעצם להתקרב אחד לשני. כדי שהקבוצה תתקדם אנחנו צריכים לסייע לאנשי השטח לעכל את כל המידע שאנחנו אוספים ומעבירים להם. כשמצליחים לעשות זאת נכון, משפרים באופן משמעותי את היכולת של הקבוצה על המגרש".

ד"ר גנדיוס סוקולובס, ששימש כפיזיולוג הראשי של המדליסט האולימפי מייקל פלפס במשך 16 שנה, אמר בכנס: "פלפס הוא לא פנומן, יש מאות אנשים מוכשרים כמוהו בעולם. צריך רק לדעת איך לאתר אותם, להפנות אותם לספורט הנכון ולאמן אותם כמו שצריך. כבר היום יש לנו שחיין ששוחה מהר ממנו והוא רק בן 19, קוראים לו קיילב דרסל. בעוד חמש שנים יהיו בארה"ב הרבה ספורטאים ששוחים מהר יותר ממייקל”.

“בעבודה עם פלפס היה חשוב לנו להתמיד לאורך זמן ולא לעבוד לטווח הקצר. לכן, כל הזמן היינו עם האצבע על הדופק כדי לוודא שאנחנו לא מעמיסים עליו יותר מדי וגורמים לו נזק. בגלל המוטיבציה הרבה והרצון להצליח, זה קל מאוד להעמיס יתר על המידה על הספורטאי שלך ולגרום לו לנזק בלתי הפיך. אנחנו צריכים תמיד לחשוב לטווח הארוך ולא לראות איך אנחנו גורמים לשחיין לזכות כאן ועכשיו בתחרויות. מחשבה כזו לא תסייע לנו לבנות את שחיין העל הבא".