דיוני המשא ומתן בין משרד האוצר לבין משרד התרבות והספורט באשר לתקציבי 2019 ולעתיד הטוטו והספורט הישראלי פוצצו הערב (רביעי), לאחר שלבכירי משרד התרבות והספורט נודע כי במקביל לישיבה של אגף התקציבים עם מנכ"ל המשרד, זומנו גורמי הוועד האולימפי, מרכזי הספורט והאיגודים לפגישות עם נציגי האוצר.

במשרד התרבות והספורט טוענים כי פקידי האוצר פעלו מאחורי גבו של משרד הספורט וניהלו משא ומתן מקביל עם נציגי הוועד האולימפי ואיגודי הספורט. לטענתם, פעולות אלה נעשו במטרה להפעיל לחץ פסול על משרד התרבות והספורט והשרה מירי רגב.

רגב, שזעמה כשגילתה שנציגי הוועד האולימפי והאיגודים זומנו בלי ליידע אותה, הורתה להפסיק מיד את הדיונים ואמרה: “באוצר משחקים משחק מלוכלך ומנהלים את דיוני התקציב כאילו מדובר בכסף הפרטי שלהם. אלו מניפולציות ושיטות שמתאימות להתנהלות ארגונים מפוקפקים ולא לממשלה ומנהל תקין. הניסיון לבצע 'הפרד ומשול' ולהשיג סיכומים מול האיגודים ולא מול המשרד הממשלתי האחראי על תחום הספורט, הוא ניסיון שסופו כישלון חרוץ".

מירי רגב (אורן בן חקון)

על כוונת האוצר להעביר לידיו את הטוטו, אמרה השרה רגב: "הצעת האוצר במתכונתה הנוכחית וכפי שהונחה על שולחננו לא תעבור בחוק התקציב. כפי שסיכמתי עם ראש הממשלה, שום הצעה בנושא הטוטו לא תובא לדיון מבלי שאתן לה את הסכמתי. הספורט הישראלי אינו פרה חולבת, אני מציעה שהאוצר ימצא לו מקור תקציבי אחר לנטו פרויקטים ולנטו פרסום שהאוצר מוביל בחודשים האחרונים".

מי שזימונם לפגישה הכעיס את רגב היו יורם אורנשטיין מנכ”ל מרכז הפועל, נאור גלילי מנכ”ל מרכז מכבי, יו”ר הוועד האולימפי יגאל כרמי, מנכ”ל הוועד האולימפי גילי לוסטיג ויעל ארד. הארבעה הוזעקו שעה לפני הפגישה ונפגשו עם שי באב”ד, מנכל משרד האוצר. באב”ד ניסה להסביר להם את הרציונל של השינויים שמשרד האוצר מבקש, אך הם הסבירו לו שלדעתם הכסף של הספורט לא צריך להתנהל בפקידות ממשלה. לא פקידי ממשלה ולא פקידי אוצר צריכים לחלק את הכסף לספורט, אלא אנשים נייטרליים צריכים לדאוג לתחום הספורט.

עוד הסבירו אותם נציגים שהם רוצים את מה שיש היום ולא יותר, להבטיח את מה שקיים ושלא יהיו מלחמות של שר כזה או אחר, ואז האיגודים יהיו אלה שייפגעו. הם טענו כי במשרדי הממשלה מדובר באנשים שלא מבינים בספורט, והם רוצים שהדברים לא ייצאו משליטה ולא יהיה בידי פקידות. שהמצב שקיים הוא שיישאר, כדי שלא יהיה מצב שבגלל מלחמה ירצו לקצץ, או שפשוט שר מסוים יחליט שהוא רוצה לקצץ, דבר שיגרום לחוסר איזון באיגודים השונים.

תגובת האוצר תובא כאשר תתקבל.