איגוד הטניס דורש מהמדינה החזרים של כחצי מיליון שקלים שהובטחו לו בעקבות העתקת משחקי גביע הדייויס לארצות הברית בזמן מבצע “צוק איתן”. לטענת האיגוד, בגלל שהנבחרת נאלצה להעתיק את המשחקים למדינה אחרת עקב המבצע הצבאי ברצועת עזה, האיגוד נאלץ לספוג הפסדים של כמיליון שקלים. למרות זאת, המשחקים הועתקו ליבשת אמריקה לאחר שמשרד האוצר התחייב לעזור - אך בסופו של דבר החליט שלא להעביר את הכספים.

מדובר בהעתקת ההתמודדות נגד ארגנטינה על העלייה לבית העליון בקיץ 2014. לטענת גורמים באיגוד, העברת הכסף אושרה ב-2015 על ידי משרד האוצר, אבל טרם בוצעה. האיגוד אמנם לא בגירעון תקציבי, אך הסכום שלא הועבר גרם לקיצוצים בתחרויות בשנה שלאחר מכן ובאיגוד מתעקשים לקבל את הסכום שהובטח להם בזמנו. “נפגענו מהמלחמה, לא אישרו לנו לשחק תחת הטילים ובסוף לא נותנים לנו פיצוי”, אמרו באיגוד.

ד"ר יוני ירום (עפרה פרידמן איגוד הטניס)

יו”ר איגוד הטניס, ד”ר יוני ירום, שכר את שירותיו של עו”ד מורן מאירי שמנסה לפתור את הסוגיה. ירום אישר את הפרטים ואמר: “משרד האוצר החליט שהסכום לא ישולם והנימוק היה שישנו חשש שגם איגודים אחרים יגישו בקשות דומות אם נקבל את הכסף הזה. פנינו דרך עורכי דין לקבל אותו בכל זאת, ואם לא נקבל את מה שהובטח לנו אז גם נגיש תביעה”. 

ירום, יש לציין, הוא חבר הנהלת הוועד האולימפי, שמנהל מאבק נגד משרד האוצר על הלאמת הטוטו. הוא גם מכהן כיו”ר איגוד האופניים, שנקלע לאחרונה למשבר. לטענתו, כ-30 אחוז מתקציב איגוד האופניים מגיע מגיוס עצמאי ממקורות שונים, אך למרות זאת הוא מתקשה להתקיים. בטניס, אגב, מדובר ב-70 אחוז מסך תקציב ההכנסות. “אנחנו מנסים להגיע לעצמאות טוטאלית ובלי התמיכה מהמדינה זה קשה יותר”, אמר ירום.

לאחרונה איגוד האופניים הפך לאיגוד במצוקה. העובדים לא קיבלו משכורות מחודש ספטמבר ולטענתו של היו”ר ירום: “המדינה הייתה צריכה להעביר לנו מיליון שקלים בסוף 2017 אבל הבנו שזה יגיע רק בחודשים הקרובים. זה כסף שחסר. יש לנו מירוצים והחוב התזרימי עומד על 700 אלף שקל באיגוד, כך שיש חשש שהחוב עוד יגדל. זה לא סוד שאיגוד האופניים הוא איגוד במצוקה. דיווחנו על כך כבר באפריל 2017 על סמך מאזן 2016 שהיה שלילי, ורק לפני כשבועיים הוצמד לנו חשב מלווה ממשרד האוצר. הדברים עובדים לאט”.

ממשרד האוצר לא נמסרה תגובה עד למועד פרסום הידיעה. לכשתתקבל, תפורסם.