התלונה שהוגשה לרשם העמותות מטעם עו”ד איל יפה על כספים שיצאו מקופת איגוד החתירה, ולכאורה לא דווחו, מעוררת הדים רבים. כפי שפורסם לראשונה ב-ONE, באיגוד טוענים לנזקים של למעלה מ-250 אלף שקלים בעקבות חשיפת הפרשה ובמינהל הספורט מנסים להבין מה קורה באיגוד המדובר. בינתיים יו”ר האיגוד הנוכחי, איתן עובד, הודיע כי האיגוד משותק וכי נכשל ניסיון להדיח אותו מתפקידו.

עובד פרסם בתחילת החודש מכתב ובו טען כי מדובר לכאורה בכספים שנעלמו בזמן כהונת ההנהלה הקודמת, כולל בתקופתו של היו”ר לשעבר איתן גלוזמן, שלדבריו “פעל בניגוד עניינים, תוך הפרות בוטות שבוצעו בתקנון האיגוד, במינהל תקין, בתקנון האתי, כשהוא פועל שלא כחוק בשימוש במשאבי ובכספי האיגוד”. עוד הוא הוסיף כי מה שקרה בעבר זו “פעילות בריונית וחסרת שקיפות, בניגוד לכללי מינהל תקין. ההתנהלות הזו הביאה לקריסת האיגוד לפני כשנה, בדצמבר 2016”.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
"נעמיד כל תקציב כדי לארח תחרויות"

במכתב מגולל היו”ר הנוכחי את שאירע במהלך השנים האחרונות. לטענתו, גלוזמן התפטר מתפקידו ב-9 בפברואר 2015. מחליפו כיו”ר, רם גולומביק, התפטר גם הוא לאחר מכן. “בבחירת ההנהלה החדשה בתחילת 2017, המנכ”ל דני רוטנברג ואני, בשיתוף אנשי מקצוע, הצלחנו לפעול בשקיפות בבניית מהלכים שנועדו לשיקום האיגוד שמיליונים מכספיו הושחתו למטרות לא ספורטיביות בשנים 2012-2016, פעולות שהובילו לחיסול משאביו ונכסיו של האיגוד”, כך כתב עובד והוסיף: “במצב חירום שכזה הסכמתי לשמש כיו”ר. והתגברנו על הקשיים”.

אלא שלטענתו כמה חודשים לאחר מכן, אותם חברי ההנהלה נבחרו מחדש להנהלת האיגוד החדשה, לאחר שלטענתו של עובד “לא התבצע בפניהם שום הליך משמעתי”. עוד הוא ציין כי באותה התקופה נעשתה בדיקה בספרי האיגוד של השנים 2015 ו-2016 על ידי רואה חשבון, נציג מינהל הספורט וגזבר האיגוד, והיא העלתה ממצאים מדאיגים. “עלו ממצאים שבגינם נדרשו הסברים לשימוש והוצאת כספים, בציוד שנעלם, בתשלומים ללא אישור, בחתימות ללא הרשאה, בהעברות כספים למוטבים בניגוד עניינים”, ציין היו”ר עובד, שלדבריו גם פנה ליו”ר הקודם ולחברי ההנהלה לשעבר לקבלת הסברים על כך, ולטענתו כולם סירבו להגיב. לאחר מכן הם יזמו מהלך להדחתו בכינוס אסיפה כללית שלא מן המניין, מהלך שנכשל.

עו"ד איל יפה הגיש תלונה (מערכת ONE)

היו”ר עובד עדיין מתקשה לאשר תקציבים ותוכניות עבודה לשנים הקרובות, בגלל מה שהוא מכנה “התנהלות עבריינית” מצד חברי ההנהלה, ובעקבות המצב נרתמה לעזרתו סוללה של עורכי דין המתמחים בעמותות. עו”ד איל יפה, עו”ד דרור נחום ועו”ד דניאל פרידריך פעלו להעביר את התלונה לרשם העמותות, למוסדות הממונים על גלוזמן ואף שלחו מכתב אזהרה לחברי ההנהלה. נכון לעכשיו, היו”ר טוען כי “האיגוד משותק” והוא אף הזהיר כי “ייתכן ובקרוב פעילות הארגון תושבת”.

מנגד, בקרב חברי הנהלת האיגוד עלו טענות שונות גם על תפקודו של היו”ר הנוכחי. “שבעה מתוך העשרה שמכהנים כחברי הנהלה לא מעוניינים באיתן עובד. כתבו לו מכתב וכינסו אסיפה כללית, אך לא השיגו את הרוב הדרוש לשם הדחתו. זה כבר חודש וחצי שהוא מתעלם מבקשה לכנס ישיבת הנהלה דחופה על תפקוד בעלי התפקידים והחלפתם במסגרת החלטות ההנהלה”, הסביר אחד מחברי הנהלת איגוד החתירה והוסיף: “האיגוד הנוכחי מתנהל ללא תקציב מאושר וזה בעייתי לכשלעצמו”.

רם גולומביק, כאמור יו”ר האיגוד לשעבר וכיום חבר ההנהלה הנוכחית, הבהיר: “התלונה שהגיש עו”ד איל יפה היא תלונה של אדם פרטי והיא לא תלונה רשמית מטעם האיגוד. הנהלת האיגוד לא אישרה את הגשת המכתב לרשם העמותות והיא גם לא מוכנה לדון בנושא. הדברים נבדקו בעבר גם על ידי רשם העמותות וגם על ידי ועדת הביקורת, ולכן לנו כחברי ההנהלה אין טעם לדון בזה מחדש. רוב חברי ההנהלה לא מעוניינים ביו”ר הנוכחי ודורשים ממנו להתפטר”.