חגיגות 60 השנה למכון ווינגייט המשיכו היום (ראשון) בוועידת ווינגייט למצוינות בספורט. במכון נפתחה תערוכה בנושא ובה מוצגים שלושה צירי זמן מקבילים - 70 שנים למדינת ישראל, 60 שנים למכון והרגעים הגדולים של הספורט בישראל. אוצרת התערוכה היא פנינה רמון.

בין היתר מוצג בתערוכה העתק המברק ששלח ב-2 באפריל, 1944 יצחק בן צבי למשרד המלחמה הבריטי ובו השתתפות בצער על מותו של הגנרל אורד ווינגייט. עוד מוצגים בתערוכה, האופניים המקוריים ששימשו בסוף שנות ה-70 לפיתוח המבחן האנאירובי של ווינגייט על ידי צוות חוקרים בראשות פרופסור עודד בר אור.

מי שנשא דברים הוא אלכס גלעדי, חבר הוועד האולימפי הבינלאומי, שבחודש שעבר הצטברו נגדו טענות על הטרדה מינית לכאורה, בין היתר של העיתונאיות אושרת קוטלר ונרי ליבנה.

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
"נעמיד כל תקציב כדי לארח תחרויות"

גלעדי דיבר על נושא של טכנולוגיה ושיפוט: “השופטים לא יאבדו את העבודה שלהם, העין האנושית תהווה חוות דעת נוספת אבל הטכנולוגיה תהווה את השופט. זה לא אמור להיות מסובך ויקר, צריך לדאוג לטכנולוגיה הזו גם ברמות הנמוכות וגם במקצועות הפחות עשירים. בסופו של דבר זה ישפר את איכות השיפוט וגם את חווית הצפייה של הצופה מהבית”.

“הכותרת של דבריי הבוקר בפניכם היא שאני צופה שבקרוב תסתיים התקופה של שיפוט תחרויות ספורט על בסיס אנושי בלבד ואני מעריך שהטכנולוגיה הקיימת היום תאפשר בעתיד הקרוב הצבת מספר רב של מצלמות וחיישנים שיקבעו בוודאות את איכות התרגיל של הספורטאי, את הציון שיקבל ואת התוצאה שישיג”, הוסיף גלעדי.

אלכס גלעדי (רדאד ג'בארה)

מנכ”ל משרד התרבות והספורט, עו”ד יוסי שרעבי, אמר: “מכון ווינגייט יוצא היום לתקופה חדשה שתשיב לו את המקום המרכזי שלו בספורט בישראל ובעולם. לאחר שנים קשות ומשבר כספי, חוק ווינגייט שעבר השנה בכנסת פותח בפנינו הזדמנויות חדשות. הממשלה באמצעות משרד התרבות והספורט מתכוונת להשקיע משאבים גדולים יותר בעתיד כדי להבטיח מצוינות בספורט ההישגי בישראל”.

עוד הוסיף שרעבי: “מדינת ישראל באופן יחסי קלה לניהול. זו מדינה קטנה עם מעט מועצות וגופים ויותר קל לה לרכז את עולם הספורט. לכאורה המצב הזה מאפשר תכניות עבודה יותר פשוטות ומהירות. ישראל מקדמת ברמה הכי גבוהה ספורטאים מוכשרים. אנחנו במקום מאוד טוב מבחינת ההשקעה בספורטאים ביחס לעולם. בתחום המאמנים אנחנו נמצאים מעט מתחת לממוצע. זה מעט הפתיע אותי. יש פירמידה שהמאמנים נמצאים ביסודה, והכוונה היא שאם המאמנים לא מספיק טובים, תהיה פה בעיה. הספורטאים פה מעריכים מאוד את המאמנים שלהם, אבל בסך הכל חסרים פה מאמנים איכותיים”. 

יוסי שרעבי (רדאד ג'בארה)

“אין דבר יותר חשוב מהשתתפות המדינה בתחרויות בינלאומיות. זהו נתיב אסטרטגי. נעמיד כל תקציב שנצטרך על מנת לארח כאן תחרויות, ועשינו את זה. אני בעיקר שמח מהעובדה שהעבודה המוצלחת של הוועד האולימפי שלנו הצליחה לגרום לזה שכל הוועדים הבינלאומיים מיישרים קו עם ישראל ועושים הכל כדי לדאוג שפוליטיקה תישאר מחוץ לספורט. יש כאן ספורטאים שמשקיעים את כל זמנם וכשמונעים מהם מסיבות פוליטיות להגיע לתחרויות כאלה ואחרות, זה פוגע בהם. עוד דבר שאנחנו צריכים לעשות זה להשקיע באיתור כשרונות צעירים. זה המפתח. אני חושב שאת רוב הדברים האחרים אנחנו עושים נכון. אבל יש כאן מציאות תרבותית שמקשה על ספורטאים כאן להתפתח ואנחנו צריכים לבנות את המודל שמתאים למדינת ישראל.

יו"ר הטוטו, יוסי פילוס: “השקעה במצוינות בספורט תביא למצוינות בחיים וחברה ישראלית טובה יותר. לשם כך עלינו להשקיע יותר משאבים ולהגיע לכל חלק במדינה, בעיקר איפה שקשה”.

יוסי פילוס (רדאד ג'בארה)

הדובר המרכזי במושב “מריו דרך טוקיו לפאריס” היה דניס מסגליה, נשיא הוועד האולימפי הצרפתי, שדיבר על התוכנית האולימפית לקראת פאריס 2024: “המשחקים בפאריס יהיו יוצאים מהכלל, המשחקים של 2024 יכתיבו את העתיד, ויש לנו הכבוד לארח אותם. אני יכול להבטיח שהכל ייעשה כדי שהספורטאים ייהנו ממיטב התנאים, וכך גם המדיה והצופים בבית. אנחנו עוד צריכים לפתח מודל משלנו כפי שעשתה בריטניה כשאירחה את המשחקים בלונדון שם העלו את כמות המדליות מ-47 באולימפיאדת בייג׳ין ל-65. מודל זה הוכיח את עצמו גם כן באולימפיאדת ריו”.

דניס מסגליה (רדאד ג'בארה)

מנכ”ל הוועד האולימפי בישראל, גילי לוסטיג, אמר: “יש שתי דרכים לנתח את המשחקים בריו, אחת דרך דירוג המדליות הכללי בו סיימנו במקום ה-66 בעולם ולפי הדירוג היותר מכובד שם נספרת כמות מדליות הזהב שם סיימנו במקום ה-77. צריך להזכיר ש-60 אחוזים מהמדינות חוזרות ללא מדליית זהב. ריו היו המשחקים האולימפיים הטובים ביותר שלנו, עמדנו בצפי שלנו בכמות הספורטאים שרצינו לשלוח (47) ועקפנו אותו משמעותית”.

אמוץ בכר, מנכ"ל מכון ווינגייט: “חוק וuינגייט התבשל מעל 10 שנים. זה הישג גדול שהוא אושר, אבל כאן רק מתחילה העבודה. רבים חושבים שהחזון של המכון הלאומי למצוינות זה מתקנים, אך הוא הרבה יותר רחב מזה. כדי לעקוף את המתחרים שלנו אנחנו צריכים לייצר מצב שאנחנו מביאים ערך יותר רחב לספורטאים שלנו, וצריכים להיות צוותי אימון יותר טובים מאשר הצוותים של הקולגות שלהם מחו"ל”.

אמוץ בכר (רדאד ג'בארה)