היום (שלישי) נפתח "כנס שדרות לחברה במכללה האקדמית ספיר ובסינמטק שדרות", בו התקיים גם מושב "מרכזי ספורט - לא רק ספורט", שעסק בספורט ככלי לפיתוח כלכלי-חברתי. במסגרת המושב הוצג מחקר חדש שערך ד"ר אביחי שניר מאוניברסיטת בר אילן והמכללה האקדמית נתניה, החושף כי מעבר לשדרוג חווית הצפייה שלנו, גל אצטדיוני הכדורגל החדשים שקמו פה בשנים האחרונות מעשיר את קופת העיריות, ומשרת גם את התושבים וגם את ראשי הערים כאחד.

עלות הקמת אצטדיוני הכדורגל החדשים בנתניה, פתח תקווה, חיפה ובאר שבע עמדה בסך הכל למעלה מכ-1.1 מיליארד ש”ח, כסף שהגיע ברובו ממקורות ציבוריים, בראשם מועצת ההימורים בספורט (הטוטו). גם התחזוקה השוטפת של המגרשים דורשת עלויות לא מבוטלות המגיעות מהארנונה של התושבים: בין 4 ל-6 מיליון ש"ח בפ"ת ונתניה, למשל. אז האם כל ההשקעה הזו משתלמת לנו?

אצטדיון נתניה (רז אליהו)

לפי ד"ר שניר, "הקמת האצטדיונים תורמת להכנסות של העיר באופן עקיף, קבוצות הספורט שמשחקות באצטדיון תורמות לדימוי של העיר, מסייעות למשיכת עסקים וכך מביאות לעלייה בתשלומי הארנונה של העירייה. לגידול כזה בארנונה מעסקים יש השפעה חשובה בישראל, מכיוון שבתנאים הקיימים בישראל, הארנונה מעסקים מסבסדת את התושבים. לכן ככל שיש בעיר יותר עסקים, ובעיקר עסקי מסחר, העירייה יכולה לתת לתושבים שירותים ברמה גבוהה יותר".

תא"ל (במיל) עודד טירה מסכים עם דבריו של ד"ר שניר: "התפיסה המקובלת היא שמרכז ספורט נבנה לרווחת האוכלוסייה, לטובת הקהילה ולהאדרת שמם של הפוליטיקאים המוניציפליים והארציים. אולם, רבים לא חושבים על מתקני הספורט כעסק, וחבל. במתקני הספורט יכולים להתקיים אירועים נוספים רבים: הופעות, חנויות שמקיפות את המתחם ועוד".

עודד טירה (רדאד ג'בארה)

יתרה מכך, מציין ד"ר שניר כי "קיום של קבוצות ספורט, בפרט קבוצת כדורגל בליגת העל, תורם באופן חיובי להכנסות שלה העירייה מארנונה. קבוצת כדורגל בליגת העל תורמת לכיסוי התקשורתי של העיר, ובעיקר של אזור האצטדיון. כדי שההכנסות מהאצטדיונים אכן יכסו על העלויות”, מדגיש שניר, “יש לתכנן את האצטדיונים כך שיוכלו להשתלב בסביבה המסחרית של העיר, בדומה לאצטדיון נתניה הסמוך לאזורי המסחר של העיר".

דוגמא לאופן שבו מרכז ספורט שנמצא בתוך המרכז המסחרי יכול להגדיל את ההכנסות של העיר מביא מוטי ששון, ראש עיריית חולון שלקח אף הוא חלק בפאנל. סך הכנסות המתחם שסובב את היכל טוטו חולון עומדות על כ- 10 מיליון ש"ח לשנה. "הפכתי את אולם הספורט לרב תכליתי שבו יכולים להתקיים גם משחקי כדורסל וגם תחרויות התעמלות אומנותית בינ"ל. הדבר הגדיל את ההכנסות באופן משמעותי, זאת לצד כל שאר המתחם שעובד 7 ימים בשבוע. ספורט זה לא למטרות רווח, מה שחשוב לי הוא שהתושבים נשארים ומבלים בחולון”.

ראש העיר מוטי ששון מגריל את חצאי גמר הגביע (שחר גרוס)

כלל הדוברים, ד"ר שניר, מוטי ששון, נאור גלילי, תא"ל (מיל) עודד טירה ואלוף (מיל) יום טוב סמיה, התייחסו לרפורמה בספורט שאושרה במסגרת חוק ההסדרים לקראת תקציב 2019. טירה ציין כי "אם הרפורמה בספורט תעבור, ההקצאה לספורט תהפוך להיות תלויה פוליטית, ולא בטוח שנצליח לראות את הפירות שהמתקנים הללו הניבו כפי שראינו עד היום. המועצה הלאומית לספורט פעלה לפי קריטריונים ענייניים, ופוליטיקאים לא בהכרח יראו את טובת הספורט לנגד עיניהם".

אלוף (מיל) יום טוב סמיה (לשעבר יו"ר הטוטו) הדגיש: "הרפורמה שהאוצר מתכוון לעשות, אשר תעביר את רווחי ההימורים במקום ישירות לספורט, לתקציב המדינה, תגרום לשגשוגם של ההימורים הבלתי חוקיים ותפגע אנושות בספורט בישראל. אזכיר כי כאשר המדינה מכרה את הדיור הציבורי, הרווחים נותרו בתקציב המדינה, אבל לא נבנתה דירה אחת במסגרת הדיור הציבורי".

יום טוב סמיה (מערכת ONE)

מנהלת מחלקת הספורט בשער הנגב הביעה דאגה חמורה מהרפורמה בספורט: "עד היום ההקצאות התקבלו מהטוטו בזמן לעומת עיכובים משמעותיים בכספים שהיו אמורים להתקבל ממשרד התרבות והספורט, כמו למשל פרויקט פרחי הספורט".

ראש עיריית חולון, מוטי ששון, נתן גיבוי מלא לאירה ויגדורצ'יק בהיותה אחת המאמנות המובילות בתחום, האשים את העסקים במלחמות על גב הספורט. מנכ"ל מכבי, נאור גלילי אמר שאכן אירה ויגרוצ'יק מאמנת מוערכת ומוכשרת אך יחד עם זאת יש מאמנות אחרות טובות בארץ ומחלוקת המקצועית פה היא על סגנון האימון".

אירה ויגדורצ'יק (נעם מורנו)

כנס שדרות 2018 בסימן "ישראל 2028" מתקיים במכללה האקדמית ספיר ובסינמטק שדרות זו השנה ה-15. בכנס לוקחים חלק בין היתר: המפכ"ל, אלוף פיקוד דרום, שרת התרבות והספורט, שר התחבורה, שר הכלכלה, מנכ"ל משרד האוצר ובכירים רבים נוספים במערכת הציבורית, במשק ובאקדמיה בישראל.