רגע השיא: הדרך לשלב הבתים

זה היה קיץ מוזר מאוד עבור מכבי תל אביב. הוא שוב כלל פגרה קצרה במיוחד וקצת אחרי מחנה האימונים, כשהם עדיין לא מצליחים לרשום חיזוק משמעותי מדי למעט עומר אצילי וכריסטיאן באטוקיו, התייצבו הצהובים למפגשים עם טיראנה. 0:2 בבית ו-0:3 בחוץ הובילו אותם לשלב הבא נגד רייקיוויק האיסלנדית. וידאר קיארטנסון פרח בשלב המוקדמות ו-1:5 בסיכום שני המפגשים הוליד מפגש עם פאניוניוס היוונית. כאן כבר נשמעו זמירות שונות. ג’ורדי קרויף חשש מאוד מהמפגשים עם היוונים, העלה הרכבים מאוד הגנתיים וזאת כדי לעמוד במשימה. 0:1 בארץ ו-0:1 ביוון שלחו את מכבי ת”א למפגש עם אלטאך האוסטרית ועוד 0:1 קטן במשחק הראשון.

בישראל, הדברים הסתבכו והאוסטרים כבר עלו ליתרון 1:2 שהיה מדיח את מכבי בשלב הפלייאוף, אלא שנגיעה קטנה של שרן ייני בדקות הסיום בנתניה הולידה שוויון והעפלה לשלב הבתים. זה לא היה מסע נוצץ או מרשים, אבל זה היה מסע בו השיגו במכבי ת”א את מה שצריך. הגרלת שלב הבתים זימנה את ויאריאל החזקה, סלביה פראג ואסטנה. הצהובים כבר פנטזו על אפשרות להגיע ל-32 האחרונות.

שחקני מכבי תל אביב שמחים. זה התחיל טוב (רדאד ג'בארה)

נקודת האור: התיקו הביתי נגד ויאריאל

אחרי הפסד בחוץ 1:0 לסלביה פראג, מכבי ת”א הגיעה למשחק ביתי נגד ויאריאל החזקה שבדיוק החליפה מאמן. זה נגמר ב-0:0 ביתי, אך גם כזה שעורר תקווה לכך שאפשר לשנות את הקמפיין הזה ולהפוך אותו. הצהובים עמדו בכבוד מול יריבה מהטופ-6 של הליגה הספרדית הנחשבת על ידי רבים לטובה בעולם ולמרות היעדר שער לזכותם, האמונה הייתה כי הכל ישתנה, כבר בקזחסטן. 

רגע השפל: התבוסה בקזחסטן

ואז הגיע המשחק מול אסטנה. שער לזכותם? נקודות? אסטנה צחקה כל הדרך עם 0:4 על המגרש הסינטטי הקפוא כשהיא מפרקת את מכבי ת”א ומנחילה לה את ההפסד הקשה ביותר שלה מאז הובסה על ידי צ’לסי בשלב הבתים של ליגת האלופות, אלא ששם זה לפחות היה מתקבל על הדעת. אפשר להוסיף לרגע את האות י’ לכותרת, שכן היו לא מעט רגעי שפל. גם ההפסד הביתי לאותה אסטנה בנתניה שהוביל להדחה כבר אחרי ארבעה משחקים וכמובן – 0 שערים עד למשחק האחרון בקמפיין נגד הרכב משני של ויאריאל, בו כבשו הצהובים את שער הבכורה בשלב הבתים. 

שחקני אסטנה חוגגים על מכבי ת"א. רגע שפל במיוחד (רויטרס)

ציפיות מול מציאות: 0 נקודות נגד היריבות הישירות על העלייה

אחרי ההגרלה במכבי ת”א דיברו על יריבות קשות. אסטנה וסלביה פראג היו מראש קבוצות הדירוג שלהן בפוט 3 ו-4, כאשר מכבי ת”א נכנסה לפוט 2. אלא שגם אז, המטרה הייתה ברורה. 32 האחרונות. הצהובים האמינו שאם ישמרו על הבית, יצליחו לעלות. תיקו באחד ממשחקי החוץ נגד אחת היריבות הישירות, יוליד עלייה, אמרו. בפועל – 4 נקודות נגד ויאריאל, אך 0 מול היריבות הישירות על העלייה ומאזן שערים מביך של 8:0 במפגשים נגד סלביה ואסטנה. 

הציונים

פרדראג ראיקוביץ’ – 5: אחרי קמפיין מוקדם יחסית טוב, בשלב הבתים הסרבי לא הצליח להביא איתו ערך מוסף. עמד לזכותו המשחק בבית נגד ויאריאל, אך תצוגה רעה בקזחסטן ובאופן כללי, תחושה כי לא הצליח לסייע לצהובים, הולידו את הציון הנמוך. 

פרדראג ראיקוביץ' מאוכזב (רדאד ג'בארה)

יובל שפונגין – 4: רשם 9 הופעות באירופה העונה, אך לא הותיר חותם חיובי.

ז’אן סילבן באבין – 4: שחקן החיזוק הגיע כדי לעזור עם המימדים שלו והציפייה שינצח מאבקים פיזיים. זה לא קרה. 

שרן ייני – 4: לזכותו השער שהעלה את מכבי ת”א לשלב הבא. לרעתו, כל מה שקרה אחר כך. 

איתן טיבי – 4: הבלם שותף כמעט בכל המשחקים אך לא הצליח לייצר רושם אחר לגבי הכושר בו הוא נמצא.

טל בן חיים – 4: גם הבלם הוותיק לא הצליח לעזור להגנה הצהובה הרעועה.

אופיר דוידזאדה – 5: הוא היה נהדר במוקדמות, אך בשלב הבתים צנח כמו שאר חבריו.

עומר אצילי – 5: קמפיין מוקדם מצוין שכלל שני שערים, בשלב הבתים לא קיבל מקרויף קרדיט לפתוח בהרכב. 

עומר אצילי מאוכזב. למה קרויף לא ספר אותו בשלב הבתים? (אחמד מוררה)

אבי ריקן – 5: לעיתים פרח ונראה טוב, במשחקים אחרים הותיר רושם שהוא פשוט לא מתאים למשחקים האלה.

כריסטיאן באטוקיו – 4: הביא הרבה לחימה, אך מעבר לכך, כלום.

טינו סוון סושיץ’ – 3: שיחק בארבעה משחקים בשלב הבתים, בכולם היה חלש.

דור פרץ – 5: קיבל הזדמנויות לאורך כל הקמפיין והיה יחסית בסדר.

וידאר קיארטנסון – 5: עשה קמפיין מוקדם אדיר ועליו מגיע לו ציון 10, אך קפא לאחר מכן כמו שאר הקבוצה.

קיארטנסון חוגג. בלעדיו הצהובים כנראה לא היו מגיעים לשלב הבתים בכלל (רדאד ג'בארה)

ניק בלקמן – 5: כמו באבין, ציפו לעליונות פיזית שתביא עימה משהו קצת אחר, זה לא קרה. לפחות כבש את השער היחיד של הקבוצה בשלב הבתים ומנע מבוכה גדולה.

ארון שוינפלד – 5: כמו קיארטנסון קמפיין מוקדם נהדר, הפציעות אח”כ הפריעו לו להמשיך לקבל מספיק דקות. 

אלירן עטר – 4: לא הותיר שום רושם במשחקים באירופה.

ג’ורדי קרויף – 3.5: העלה את מכבי ת”א לשלב הבתים אך דרך כדורגל אפור ולא מלהיב. בשלב הבתים כשל כישלון חרוץ שעוד יכול להשפיע בצורה הרסנית על העתיד הצהוב במפעלים האירופאים. 

ג'ורדי קרויף. לא בטוח שכך הוא רצה שאירופה תסתכל עליו העונה (אחמד מוררה)

ללא ציון – ברק יצחקי, דור מיכה, אייל גולסה, אור דסה, אלי דסה, איגור פיליפנקה.