בליגה הלאומית הרוחות סוערות בשל מצבה של מכבי קריית גת, גם אם נכון לרגע זה נראה שהוא נפתר. ראשי מועדונים ובעלי תפקיד לא מרוצים מההתנהלות של המוליכה ולמעשה טוענים כי העובדה שהיא היא נשענת על תקציב עירייה בלבד הביא אותה למצב הבעייתי בו שחקנים לא קיבלו משכורות במשך שלושה חודשים. על המשבר הכלכלי של המוליכה חשפנו ב-ONE וגם את הפתרון מהעירייה.

“אני חושב שזה ביזה את הליגה”, אמר בעל תפקיד בכיר באחד המועדונים בליגה. “בסופו של דבר אם יושב ראש המנהלת אומר במסיבת עיתונאים כי יפעלו נגד עיריית קריית גת ומגבים את הקבוצה תוך שיוצאים נגד העירייה, זו בושה. אתה לא בונה קבוצה מכסף שאין לך, אתה לא מתחייב על מה שאין לך, אתה לא חייב לקפוץ מעל הפופיק”.

שחקני קרית גת. קפצו מעל הפופיק? (מנהלת הליגה הלאומית)

“גם אם הליגה הייתה מקבלת תקצוב של ארבע או חמש מיליון שקל (לעומת כמיליון ש”ח בלבד שמתחלקים בין הקבוצות), זו לא הבעיה. יש קבוצות רבות מדי בליגה שמסתמכות על תקציב עירייה בלבד הן הבעיה. צריך למצוא איזשהו מנגנון שיהיה מחובר לבקרה התקציבית שיגיד כי קבוצה תקבל אישור להירשם לליגה רק אם התקציב שלה לא מורכב מסכום גבוה כל כך מהעירייה ושיש לה כוח כלכלי גם להימנע מהתרסקות. קבוצות כמו קריית גת, שנוח לה להסתמך רק על עירייה וראשיה לא מנסים אפילו לגייס כסף מבחוץ והאמת? למה להם?”.

“הם לא היחידים שאין להם ספונסרים, אם הייתי מקבל כסף שמכסה תקציב מהעירייה במלואו, למה שארוץ לחפש עוד כסף? יום אחד העירייה לא מעבירה ויש בעיות, זה חייב להיפסק. אני לא חושב שצריך בשנה הראשונה לקצץ את תקצוב העיריות ל-50%, אבל צריך להתחיל איזשהו תהליך שקבוצות יראו עוד הכנסות נוספות ומדי שנה להקטין את התמיכות של העירייה בהדרגה. אני בעד מהלך כזה וחושב שהוא נכון”.

מכבי באר יעקב. דומה למקרה של קריית גת (חגי ניזרי)

בואו נעשה סדר. בשנים האחרונות באופן שיטתי יש לפחות מועדון אחד שמתרסק כלכלית לאחר שכספי עירייה לא הועברו. בחלק מהמקרים הקבוצה הגיעה למצב של פירוק ולעיתים “התמזל מזלה” והיא רק ירדה ליגה. בעונה החולפת הייתה זו עירוני רמת גן, ב-2015/16 אליצור אשקלון סבלה מבעיות תקציב שכאלו, ב-2014 מכבי באר יעקב פורקה בעקבות כספים שלא העבירה המועצה המקומית והרשימה לא מסתיימת כאן.

“צריכים פתרון, הבקרה צריכה להיות הרבה יותר קשוחה”, סיפר בעל תפקיד בליגה הלאומית. “צריכים פתרונות יותר אפקטיביים, מועדון שיש לו בעיות כבר בדצמבר, חייבים כבר לעצור אותו. אני מסכים עם טענה שאפילו קבוצות שנתמכות על ידי עירייה לא צריכות להיות בליגה הלאומית ולהיות אולי מקסימום בליגה הארצית. חשוב להבהיר, עירייה לא באה ביום בהיר אחד ואומרת שאין תקציב, זה קורה הרבה בגלל חובות וזה המקום הראשון לקצץ ממנו. 90% מהקבוצות כיום בליגה הזו נשענות על עירייה באופן כמעט בלעדי או בלעדי לגמרי. צריך שתמיכת עירייה לא תעלה על סכום מסוים”.