המשבר של הפועל תל אביב, שסיימה אתמול (שישי) ב-2:2 מול הפועל חדרה והשיגה נקודה אחת בשלושת המחזורים האחרונים בליגה הלאומית, הוא לא רק כתוצאה ממפגן ההחמצות של שחקני הקבוצה, "צירוף מקרים" כמו שאמר המאמן מוטי איוניר או "חוסר מזל" כפי שהגדיר אחד הבעלים. אלא שהמשבר בהפועל ת"א היה ידוע מראש, כאשר לא מעט טעויות שנעשו במתחם חודורוב גרמו לכך, כפי שמסבירים גורם במועדון ואיש המקורב מאוד למערכת.

"מעליב", "בושה", "הפרגון שהיה בתחילת העונה בין כולם כבר איננו", "אין את אותה אידיליה וזה טבעי עכשיו", "הלאומית זו ליגה של עבודה, כניסות חזקות ומשחק אגרסיבי, ואין להפועל שחקנים כאלה", "חבורה של שחקנים שלא נלחמת", "לא להאמין שזו הקבוצה הבכירה בלאומית", "לאף אחד אין תשובה למה זה לא הולך, אף אחד לא נותן תשובה", "יש הרבה לחץ", "רק משחקים אותה שעצרנו את רצף ההפסדים", "חייבים לתת לנו שקט". כל אלו מגיעים מפיהם של אותם גורמים, המסבירים כי כל אלו הם תוצאה של אותן טעויות. 

אתר ספורט ONE ראשי תוצאות LIVE גליצ'ים
איווניר: "אנחנו עוברים תקופה קשה"

1. ההתעקשות על המערך. עוד לפני תחילת העונה שיטת המשחק של הפועל ת"א עוררה מחלוקת בוולפסון, כאשר למרות העובדה הברורה לכולם, כי להפועל אין את השחקנים המתאימים ל-5-3-2, איוניר המשיך להתעקש. "לקבוצה הזאת אין שחקני קו מתאימים. למערך כזה עם חמישה בהגנה, חייב מגנים טבעיים ששיחקו בעבר גם בכנפיים. כאלו שיש להם 'הרמות סכינים' ואותם מגנים צריכים להיות הכי התקפיים בקבוצה. אין את זה בהפועל בלשון המעטה”. 

"בשיטה כזאת המגנים צריכים להיות שחקני כנף לכל דבר, כלים התקפיים שהם מעל הקבוצה. הבעיה היא שלמרות ש-17 שחקנים חתמו בקיץ, עכשיו מחפשים את אותם שניים לקראת ינואר. השיטה היא התקפית מאוד באמצעות מגנים, אבל כשהם לא כאלה, המשחק תקוע. המשחק אמור להתבסס על יציאות קדימה מהאגפים וכשזה לא קורה ואתה תוקף מהאמצע, ובמקום לרווח אתה משחק בצפיפות, אתה מתעייף יותר מהר. 

שחקני הפועל ת"א. השחקנים לא מתאימים לשיטה (עמרי שטיין)שחקני הפועל ת"א. השחקנים לא מתאימים לשיטה (עמרי שטיין)

2. חוסר הוודאות לפני משחקים ועל המגרש. מתחילת העונה שחקנים ביקרו לא פעם את העובדה כי השינויים התכופים ב-11, ולראייה העובדה כי איוניר טרם מצא את אותם 11 שהוא מאמין בהם במאת האחוזים, מבלבלת אותם ופוגעת בהם. זאת, כמו גם המעברים החדים בשיטות המשחק ושינוי העמדות לשחקנים. "אף אחד במתחם, כולל העוזרים ניב סידי ועומר פרץ, לא יודע את ההרכב עד יום המשחק. בכל שבוע יש חוסר ודאות במערכת סביב ההרכב והמערך", והדבר אמור גם לגבי גורמים נוספים במועדון.

3. ההתפשרות של איוניר. בראיון ל-ONE בקיץ המאמן טען כי החליט לתת לעצמו הזדמנות אחרונה כמאמן, ולכן, כנראה, התפשר בלא מעט עניינים מקצועיים שכעת פוגעים ישירות בקבוצתו. "עכשיו הוא כביכול 'אוכל אותה' על מה שקרה בקיץ. החתימו לו שחקנים עוד לפני שהוא הגיע, את חלקם הוא לא רצה, אבל לא יכול היה לעשות שום דבר. לאחר מכן החתימו לו עוד שחקן אחד לפחות שהוא לא הביא בעצמו, דבר שעורר אצלו הרבה זעם וגרר תגובה מצדו, אבל לא ברמה של לשבור את הכלים. כנ"ל לגבי הבוררויות מול אוראל דגני ואדי גוטליב", כאשר בכל פעם שהוא רצה לתכנן את הסגל איתם או בלעדיהם המצב התהפך עם עניין משפטי חדש.

מוטי איוניר. צ'אנס אחרון? (אחמד מוררה)מוטי איוניר. צ'אנס אחרון? (אחמד מוררה)

בנוסף, איוניר רצה שחקן זר לאגף השמאלי ולא קיבל מבחינה תקציבית, נאמר לו שכל שחקן יבוא על חשבון אחד אחר בסגל. הוא רצה מאוד את רמזי ספורי ולא קיבל אותו ומאז תמיד מזכירים כמה הוא יכול היה להיות מתאים למערך, אותו כנ"ל לגבי מגן ימני. למעשה, את השחקנים החשובים ביותר עבור השיטה של המאמן, הוא לא קיבל. את השחקנים שלא רצה וכבר הוחתמו לפניו, הוא ניסה לשחרר, אך סורב גם מבחינה כלכלית. שחקנים כמו דנילו לופס ופבריציו מרקס טוסי הוחתמו ושוחררו כעבור חודש-חודשיים.

"מוטי ידע בדיוק לאן הוא מגיע. סגרו לו כל מיני דברים לפני שהוא חתם, הוא ידע את המגבלות הקיימות וצריך להתחשב בו בקטע הזה. ההנהלה לא חיכתה הרבה והוא ידע את זה מראש. הוא אמר שזה הצ'אנס האחרון שלו בקריירה והוא התפשר, עכשיו הוא אוכל את הדייסה. הוא לא ציפה לתקופה כזאת, אבל זו המציאות. לפני כן, מוטי של פעם לא היה מוותר על אף אחד מהדברים האלה".

רמזי ספורי. בהפועל מתחרטים? (נעם מורנו)רמזי ספורי. בהפועל מתחרטים? (נעם מורנו)

4. הבריחה מהמציאות. "אין בעיה", "אין משבר", "אני לא מודאג", "נקודה אחרי שני הפסדים זה דבר טוב", "צריך להסתפק בזה", "השחקנים חשבו שהם באו לטיול", "האוהדים לא אוהבים אותי" – זהו רק לקט מהתגובות של איוניר במשחקים האחרונים. בעוד לא מעט אנשים בסביבת הקבוצה ביקרו את העובדה שלא לקח אחריות בריש גלי, בתוך המועדון מבקרים את הדרך וטוענים כי זהו עוד גפרור ל'מדורה' בינו לבין האוהדים, כאשר היחסים, בשל העובדה שהוא מזוהה עם מכבי תל אביב, היו מתוחים מלכתחילה. "מוטי השתנה מאוד העונה, הוא מקשיב, מבין וסבלני, מה שהוא לא היה פעם. הוא מבין שמשהו לא עובד, אבל שלא ייכנס לתירוצים, בטח לא עכשיו. הוא מפריד את התגובות בטלוויזיה ובאינטרנט מהמציאות". 

5. מסלול ההתנגשות. שיטת המשחק, וכעת גם איבוד הנקודות השלישי ברציפות, גורמים ללא מעט אנשים במועדון לתהות ולשאול את שאלת השאלות: מתי יגיע הרגע בו הבעלים יעירו לאיוניר על הנעשה בקבוצה, או חלילה יתערבו מקצועית. אותו רגע שלאחריו מעריכים כי הדרך לפרידה תהיה קצרה, נוכח ההיכרות עם הנפשות הפועלות. "כמובן שהם ירצו עכשיו להביע את דעתם וזו זכותם המלאה או להתערב, אבל כולם יודעים מי זה מוטי ושאין סיכוי לעשות את זה איתו. גם ככה הוא כעוס על כמה דברים שהחליטו עבורו בקיץ. בכל מקרה, הוא יוותר על כל סכום רק שהאגו שלו לא ייפגע".

אוהדי הפועל תל אביב. היחסים היו מתוחים מההתחלה (משה חרמון)אוהדי הפועל תל אביב. היחסים היו מתוחים מההתחלה (משה חרמון)

לאחר שקיבל שקט מצד ההנהלה מתחילת העונה, נרמז על ידי אחד הבעלים בתקופה האחרונה לגבי שינוי המערך, כפי שקרה בנשר, איוניר שב ל"שיטה של יובנטוס", אותה הוא כל כך מעריך. הרמז הבא בוודאי בדרך, אולי אף הגיע לאוזניו של המאמן, שטען בקיץ לא פעם כי אחד הדברים שגרמו לו לא לאמן במשך כחמש שנים היה התערבות מקצועית מצד בעלים.

פרידה אפשרית? "שם המשחק זה כסף, אם יוחלט על צעד שכזה. גם אם ההחלטה הייתה כבר נלקחת, הבעיה תהיה לשלם בסופו של דבר לשלושה מאמנים", זאת בשל העובדה כי המועדון מצוי בהליך בוררות מול מנחם קורצקי שדורש את מלא שכרו לעונה הנוכחית. "אם זה היה תלוי בלפחות שניים מהבעלים, הצעד הזה כבר היה קורה ורק התיקו מנע את זה. אחד מהם טוען שזו טעות להביא עוד כסף מהבית וינסה למנוע את המהלך. הגישה היא שלא חורגים עוד יותר מהתקציב. האפשרות היחידה, אם וכאשר, היא להגיע להסדר על שתי משכורות בערך ולהביא מאמן לא יקר עד לסיום העונה, מה שלא יגרור חריגה משמעותית".