כשלושה חודשים וחצי לאחר שסיים את תפקידו כמאמן נבחרת ישראל אחרי קמפיין חלש במיוחד, שוחחנו הערב (רביעי) עם אלישע לוי בתכנית הספורט של ישראל ב-102FM בשיתוף ONE. המאמן העניק ראיון מיוחד בו התייחס לימים שאחרי הכדורגל, השאיפות לעתיד, מצב הנבחרת, הטעויות בקמפיין, מאבק האליפות בליגת העל ופעולותיו של עופר עיני.

שלום אלישע, איך אתה מרגיש?
”אני מרגיש מצוין, כבר הרבה זמן לא דיברנו. זה הרבה זמן עבורי לא לדבר. אחרי 20 שנה לקחתי הפסקה קטנה”.

מה אתה עושה כשאתה קם בבוקר, קוטף תפוזים כמו גור שלף?
”אין לי פרדס. זה הזמן לעשות דברים שלמאמן עובד אין זמן לעשות. זמן לנכדות, לטוס לחו”ל לראות כדורגל בין לבין”.

אלישע לוי (נעם מורנו)

ובכל זאת אתה מתגעגע לאימון?
”כן, המקצוע שלי זה מאמן כדורגל. אתה עובר את השלבים האלה בהתחלה, לוקח את הברייק, זה המקצוע. זה מה שעשיתי כל החיים שלי בהצלחה מאוד גדולה וזה מה שאני רוצה לעשות בעתיד”.

אתה שמח שהטירוף נמצא מאחורייך ואתה עם הפנים לעתיד?
”אני חלק מהטירוף הזה כבר משהו כמו כל העשור האחרון. בחיפה היה טירוף, בבאר שבע היה טירוף. ונכון שבנבחרת ישראל זה הפיק הכי גדול, אבל אנחנו בנויים מזה וחיים מזה. אני אוהב את זה”.

אלישע לוי (אחמד מוררה)

אתה מתגעגע לכדורגל? היו לך הצעות?
”אני מאוד מתגעגע לכדורגל. כן, היו לי שלוש או ארבע הצעות אבל לא חשבתי שהן יכולות לעניין אותי”.

למה לא הסכמת?
”כי לא חשבתי שזה מה שאני רוצה וזה מבלי להיכנס לקבוצה כזו או אחרת. כשאתה גומר נבחרת בנובמבר זה עיתוי בעייתי. אני אוהב לבוא ולעשות את הדברים כמו שאני רוצה מהתחלה כמו שאני חושב, שיש לי זמן”.

שחקני נבחרת ישראל מאוכזבים (נעם מורנו)

כמי שעבד בנבחרת ישראל, זה בריא שהנבחרת נמצאת בלי מאמן כל כך הרבה זמן?
“ממש ממש לא. זה מזכיר לי את התקופה שאני הגעתי לנבחרת ואמרתי את זה אז לעופר. גם אם אין משימה באופק, הנבחרת לא יכולה להישאר בלי מאמן. זה זמן מאוד חשוב. זה זמן שהמאמן עוקב והוא צך את הזמן הזה”.

מהניסיון שלך, הנבחרת זקוקה למנהל מקצועי?
”אני חושב שמנהל מקצועי זה ברוך אני לא חושב אם זה בקבוצה או בנבחרת. אם התקציב מאפשר זה מבורך”.

כמה קשה לך לאמן בארץ עם כל הרזומה שלך?
”קודם כל אף פעם לא נבהלתי מעבודה. שיהיה משהו מעניין, אל תשכח שאני התחלתי מלמטה. אני לא חייב קבוצה גדולה, אני רוצה מקום מסודר שיהיה אפשר להצליח בו, שאפשר יהיה ליהנות בכדורגל כל מקום אפשר למצוא אתגר. אני מאמין שזה יקרה אז זה מאוד יעניין אותי”.

אלישע לוי וערן זהבי (אחמד מוררה)

הרבה מאמנים אחרי שקיבלו את הנבחרת לא הצליחו להתרומם. כל מאמן שיוצא מהנבחרת מתרסק; בג’וב, בשם, בהכנסות. האם אתה מסכים?
”אני חושב שלפני שלקחתי את הנבחרת, כל מאמן שהוא מטפס הדבר הכי חשוב מבחינתו הוא לאמן בנחרת ישראל. זה גם מה שאני רציתי מפני שזה הדבר הכי חושב, אתגרית ומקצועית. לקחתי את זה בחשבון כמו כל המאמנים שהיו בנבחרת. כולם אחרי הנבחרת קיבלו הזדמנות כזו או אחרת”.

אתה לא מרגיש שהנבחרת מתרסקת, היא מרסקת גם את המאמן, המניות יורדות?
”היא פוגעת בלי ספק, מפני שמאמן כדורגל בנוי על תוצאות. במיוחד במוקדמות מונדיאל מול ספרד ואיטליה מן הסתם קשה מאוד להביא תוצאות במובן כזה או אחר המניות נפגעות. אין לי ספק שהיום אני מאמן יותר טוב ממה שהייתי. כל העניין האחר הוא עניין מנטלי האם המאמן רוצה לאמן ויש לו תשוקה לאמן, כשזה יקרה אני אדע מה לעשות”.

אלישע לוי ויוסי בניון מרגיעים את ערן זהבי (אחמד מוררה)

במה השתפרת בתקופה שלך בנבחרת?
“השתפרתי בכל פרמטר, מקצועית ותקשורתית. צובר ניסיון בכל דבר, בהתמודדות עם כל דבר”. 

מה דעתך על הדירוג הנמוך של הנבחרת?
”הדירוג לא מעניין, כי זה תלוי גם הרבה בקיום משחקי ידידות. השיטה של הדירוג היא מאוד בעייתית”.

איפה נכשלת בקמפיין, מה היית עושה אחרת?
לא הצלחנו לעלות לטורניר, אלו הציפיות מנבחרת ישראל. התוצאות שלי היו בדיוק כמו בקמפיין הקודם, יכול להיות שעשיתי טעויות כמו כל מאמן אחר בציוות ובזימונים כאלה ואחרים, אבל מראש אף אחד לא נתן סיכוי לעלות. הייתי גאה להיות מאמן נבחרת ישראל בקמפיין הכי קשה. בנבחרת אין מספיק זמן להשפיע כמו בקבוצה”.

שחקני הנבחרת עם אלישע לוי (רדאד ג'בארה)

חדר ההלבשה של הנבחרת היה איתך?
”השפעתי על השחקנים בפרק זמן שהיה אפשרי מבחינתי, חדר ההלבשה בניגוד לכל מה שניסו לייצר בתקשורת, היה בסדר גמור ובשליטה שלי”.

מאבק האליפות בליגת העל?
“אני חושב שיש מאבק פנטסטי שלא ידענו הרבה זמן, מכבי ת”א ראש בראש מול הפועל ב”ש, בית”ר מאוד מוכשרת. גם הפועל חיפה עושה עונה נהדרת. הכי חשוב שיש מאבק צמוד, ליגה מעניינת מאוד, אך אין רמה גבוהה מספיק”.

מה דעתך על הכישלון של מכבי חיפה? היית רוצה לחזור?
“זה בכלל לא רלוונטי, מצאו שם מאמן. מכבי חיפה זה אחד המועדונים הכי גדולים בארץ, וצריך להעריך את יעקב שחר, עד שישיג את מה שהוא רוצה. כל מאמן רוצה לאמן שם ואולי בעתיד דרכינו ייפגשו. צריך לכבד את ההחלטה שלהם להביא צוות זר”.

אלישע לוי ועופר עיני (איציק בלניצקי)

עופר עיני ראוי להמשיך קדנציה נוספת כיו”ר ההתאחדות לכדורגל?
“לדעתי כן, אני שומע את כל הביקורות, אבל הוא גם מבין בכדורגל. הכי חשוב שהוא צריך לדעת להוביל מערכת וזו הדרך הנכונה שהוא נותן למאמן מרחב ורק אחר כך בא ושופט. אני חושב שהוא ראוי בלי שום אינטרס”.