תוכנית הספורט של ישראל בשיתוף ONE משודרת בכל ערב מ-18:00 עד 20:00. את תוכנית הספורט ניתן לשמוע ברדיו תל אביב (102FM), רדיו חיפה (99.5FM ו-107.5FM), רדיו ירושלים (101FM), רדיו דרום (97FM ו-95.8FM), וגם באשקלון ובאשדוד ב-101.5FM. בנוסף לכל שלל התחנות המכובדות, התוכנית משודרת גם כאן באתר.

הערב, תוכנית חגיגית לקראת יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל. נשוחח עם מגוון ספורטאים גדולים מכל התחומים, נדון גם במשחק בין הפועל באר שבע להפועל חיפה ונתכונן למשחק בין בית”ר ירושלים למכבי תל אביב.

“לא חשבתי שהשער שלי יהיה היחיד שנכבוש במונדיאל”

שוחחנו עם כוכב העבר מוטל’ה שפיגלר על מצב הספורט הישראלי.

מוטל’ה, הספורט הישראלי הולך אחורה?
“אני מקשיב וברצינות רבה. אני מבין את אייל, כל מילה מיותרת. אני זוכר אותו כילד כשהיינו באים לשחק בקריית אליעזר ואני מבין את הגישה שלו. לא הייתי רוצה לחזק את טענותיו או להתווכח איתו. אני כבר המון שנים לא בקטע של להעביר ביקורת על אלה שאומרים את דעתם. מאוד אוהב את היכולות של אייל להביע את עצמו, אבל לא תמיד מסכים עם האופן ומחבק אותו מכאן”.

“אנחנו בדיוק מה שאנחנו. צריך לדעת להסתכל על דברים כמו שהם. בעוונותיי הייתי רק שחקן ומאמן כדורגל, היו תקופות של גאווה גדולה כמו ישראל בפארק דה פרנס, כמו המשחק נגד אוסטריה ברמת גן, ואני לא מדבר על ההישגים בג’ודו ובכדורסל. כבר ראיתי הכל, ויש לי יכולת להכיל את הכל, את הבינוני ואת הפחות טוב. כמו שאף אחד לא יכול למחוק את הדברים היפים שהיו, אף אחד לא יכול לעזור לשחקנים היום שלא יודעים למסור מדויק”.

מוטל'ה שפיגלר (רדאד ג'בארה)

מה אתה חושב על רמת האימון וההשקעה הנמוכים בספורט הישראלי?
”זה עצוב לי. אתה צודק אין לי מה להוסיף”.

חשבת שנשאל אותך גם היום על השער שלך ממקסיקו 70?
”תפסיקי לדבר איתי על הגול. כל פעם שמראים לי אותו על מסך גדול אני נבהל וחושב שהשוער יעצור את הכדור הפעם. לוקחים אותנו כל כך הרבה שנים לאחור ורוצים שנתרגש, לפני כמה זמן לקחו אותי לאצטדיון בנתניה לשחזר את השער, לא חשבתי שזה יהיה השער היחיד שלנו במונדיאל”.

“הדור של אייל הייתה להם נבחרת מדהימה. וכשלא מצליחים זה כמו קופץ לגובה, מוכרחים לעבור מעל הרף. אנחנו לא מצליחים בטורנירים גדולים. עלינו דרך אוקיאניה לא ניצחנו את צרפת ושווייץ כדי להעלות, אלא ניצחנו את ניו זילנד ואוסטרליה. בכוונה אני מקטין את ההישג כי זה היה חד פעמי, היינו קבוצה טובה. היינו חבורה של מאמן שהוביל אותנו קדימה. אחר כך היו דורות של שחקנים נפלאים שכמעט השיגו והיום זה מתרחק מהמטרה. זה נורא חבל ואני לא יודע להגיד למה”. 

שייע פייגנבוים עם החברים ממקסיקו 70, איצ'ה דרוקר, מוטל'ה שפיגלר וצביקה רוזן (איציק בלניצקי)

“אשמח להיות חלק ממשהו שישפיע. אולי זה עוד יבוא”

שוחחנו עם גדול כדורסלני ישראל מיקי ברקוביץ’ על מצב הכדורסל הישראלי.

מה אתה חושב על מצב הכדורסל הישראלי?
“המצב של הנבחרת לא טוב היום וגם הרמה בליגה ירדה עם הזמן. אני חושב שהחוק הרוסי לא כל כך טוב וגם חוק המתאזרחים גורם לכך שמתאזרחים באים על חשבון ישראלים. בתקופתי מי שהיה בנבחרת היה כוכב בקבוצה שלו. הכוכבים הגדולים של הקבוצות היו הבסיס של הנבחרת ואז היו תוצאות בהתאם”.

מיקי ברקוביץ' (משה חרמון)

האם מכבי ת’’א איבדה את הזהות שלה?
“השיטה שונה, מכבי מנסה כמועדון ללכת בעקבות הקבוצות הגדולות באירופה. שחקנים ישראלים צריכים דקות משחק”.

מה אתה חושב על שרת הספורט?
“אל תכניסי אותי לפוליטיקה, שרת הספורט צריכה לקחת אנשים מהספורט שהובילו להישגים, לשבת ולהקשיב לעצתם”.

מיקי ברקוביץ' ומוטי ארואסטי (איתי כהן)

למה אף פעם לא בחרת להשפיע?
“אני הלכתי לכיוון של ניהול מקצועי. הייתי ברעננה, הייתי בנהריה, הייתי בבעלות של שתי קבוצות בליגת העל. רציתי להחליט על צורת ניהול, מי השחקנים, מי הסוכנים להחליט על תקציבים ושיווק. מאמן לא רציתי להיות, זה כלוב של זהב, זה קשה מאוד. יש חיים אחרי הפרישה ממשחק פעיל, יש משפחה שצריך להתחשב בה. רציתי להשפיע מהניסיון ואני אשמח להיות חלק ממשהו שישפיע. אולי זה עוד יבוא”.

איך אתה מסביר את זה שאתה נחשב גדול כדורסלני ישראל אחרי שעומרי כספי משחק תשע שנים ב-NBA?
“תשאלי את אלה שבחרו בי. כבוד גדול וקרדיט גדול לעומרי. הוא עוד לא מצא את הקבוצה לתקוע בה שורשים ולהיות בה כמה שנים טובות ואני חושב שהוא צריך לעשות את זה. היה לי גם את המזל ליפול במועדון מכבי תל אביב, כיוונו אותי בקבוצה והיה לי מזל לשחק לצד הרבה שחקנים גדולים. החברה האלה עזרו לי להגשים את המטרות של כולם וככה הגענו להישגים עבור המועדון ומדינת ישראל”.

“הרבה דברים רקובים בטניס. מרמת המנהלים, למתקנים ועד לשחקנים”

שוחחנו עם שחר פאר, הטניסאית שפרשה לאחרונה, על מצב הנשים בספורט ומצב הטניס הישראלי

מה את עושה בימים אלה?
“אני מתאמנת בין חמש לשש פעמים בשבוע, מתכננת את החתונה וזהו בגדול”.

איך את מסכמת 70 שנות ספורט נשי?
“אנחנו משתפרים ומתפתחים. יש יותר מודעות, כמובן שיש עוד לאן להתקדם. אין ספק שבטניס הנשי אין עתיד ורוד באופק הקרוב, אבל צריך לחשוב איך מתקדמים הלאה ומתפתחים”.

שחר פאר (משה חרמון)

מעניין אותך הניהול?
“כרגע לא. זה המון פוליטיקה והתעסקות וכרגע זה לא בראש שלי”.

אם היו אומרים לך קחי את ענף הטניס, בלי פוליטיקה, היית עושה את זה?
“שאלה טובה, הייתי צריכה לחשוב על זה טוב. אצלי אין לעשות חצי עבודה וצריך לחשוב איך אני יכולה לעזור ולשפר. אני חושבת שהרבה דברים רקובים בטניס. זה כולל את הכל. מרמת המנהלים, למתקנים וגם לשחקנים. הכל צריך להיות ברמה יותר גבוהה ובגלל זה ככה הטניס נראה”.

“לא בטוח שאני רוצה שהילדים שלי יעסקו בספורט מקצועני”

שוחחנו עם גל פרידמן, מדליסט הזהב מאתונה 2004, על ההשקעה של המדינה בספורט.

אתה חושב שהספורט הישראלי הולך אחורה?
”המצב בספורט לא טוב מבחינת תקציבים. לא בטוח שאני רוצה שהילדים שלי יעסקו בספורט מקצועני. יש הורים שמוציאים עשרות אלפי שקלים בשנה על הילדים שלהם כדי שיוכלו להתאמן ולהתקדם”.

גל פרידמן (רדאד ג'בארה)

כשהתחלת חשבת שתהיה אלוף אולימפי?
“כשהתחלתי פשוט אהבתי לגלוש ואהבתי את הים ולא חשבתי שאני אהיה באולימפיאדה”.

אתה חושב שדברים משתפרים בספורט הישראלי?
“חבל שאין המשכיות בספורט הישראלי. הרבה דברים משתפרים אבל גם הרבה דברים הולכים אחורה”.