בתוכנית הספורט של ישראל בשיתוף ONE משודרת בכל ערב מ-18:00 עד 20:00. את תוכנית הספורט ניתן לשמוע ברדיו תל אביב (102FM), רדיו חיפה (99.5FM ו-107.5FM), רדיו ירושלים (101FM), רדיו דרום (97FM ו-95.8FM), וכעת גם באשקלון ובאשדוד ב-101.5FM. בנוסף לכל שלל התחנות המכובדות, התוכנית משודרת גם כאן באתר.

הערב בתוכנית קיימנו ראיון עם אורן חסון לרגל סיום תפקידו כיו”ר מנהלת הליגות ובנוסף התכוננו למפגש הלוהט בין ריאל מדריד לפאריס סן ז’רמן בשמינית גמר ליגת האלופות. בהמשך, ערכנו ראיון עם מאמן נבחרת ישראל לשעבר אלישע לוי וכמו כן, התכוננו לגמר גביע המדינה בכדורסל בין מכבי תל אביב להפועל חולון.

אורן חסון: “המדינה לא תומכת מספיק בספורט ובכדורגל”

יו”ר המנהלת היוצא סיכם קדנציה בת ארבע שנים בארגון והתייחס לנושאים הבוערים סביב הכדורגל הישראלי.

אורן חסון (נעם מורנו)

אתה עדיין מגיע למשרדי המנהלת?
“כן אני עדיין במנהלת ואני מניח שאסיים את החפיפה ליו”ר החדש עד חודש מרץ. אין ספק שרווח לי מאוד כי זה היה תפקיד מאתגר ומרתק והגיע זמני לפנות את הבמה לדור צעיר ונמרץ”. 

אז אתה עוזב כי התעייפת?
”לא. ההתעסקות במנהלת גוזלת הרבה זמן וזה פגע בעסקיי. השלמתי חלק מהמשימות ואחרי ארבע שנים אני רוצה לחזור חזרה לעסקים שלי וזו הסיבה לסיום כהונתי”.

מה אתה חושב על המאבק להשאיר את הכדורגל בשבת. הצלחתם בנושא הזה?
“מי כמוך אופירה שליווית את המאבק לאורך כל הדרך יודעת כמה הוא קשה. לשמחתי הצלחנו לשמר את הסטטוס קוו ולא מרחפת עננה מעל קיום המשחקים בשבת. צריך להבין, אין לנו אג’נדה לקיים את המשחקים דווקא בשבת, אבל אין יום שבתון אחר במדינה שלנו  ולצד המחסור בתשתיות לא ניתן לקיים את הכדורגל לא ביום שבת. בממשלה הבינו שכל עוד לא יהיו תשתיות או יום שבתון אחר, אי אפשר להזיז את הכדורגל משבת. במדינה שלנו שום דבר לא בטוח, אז אין הבטחה שהכדורגל יישאר בשבת”.

כמה הרגשת שהשרה מירי רגב עוזרת לכדורגל?
“אני חושב שהמדינה באופן כללי לא מספיק תומכת בספורט ובכדורגל וזה בא לידי ביטוי בתשתיות ובתקציבים. אני יכול לספר שאנחנו במנהלת התארחנו בכנס שנערך בפולין אצל ראש הממשלה הפולני שסיפר על החלטה שקיבלה הממשלה ב-2002 להשקיע 3 מיליארד דולר בכדורגל. מאז הם אירחו את היורו והגיעו להישגים ברמת הנבחרת והקבוצות. אין קיצורי דרך, אם לא ישקיעו בתשתיות לא נגיע להישגים. למרות הכל, אני חושב שהכדורגל הישראלי משתפר באופן קבוע וזה מתבטא בהופעה קבוע של שתי קבוצות בשלב הבתים של הליגה האירופית ובליגה תחרותית”.

מה את משאיר לארז כלפון, אילו משימות לא השלמת?
“קודם כל אני חושב שאם אני צריך לבנות תוכנית עסקית למנהלת, אני אבנה אותה לעשור. אבל יש נושא המלחמה באלימות. צריך להבין שלא בעלי הקבוצות, לא המנהלת ולא ההתאחדות יכולים לתקן את החברה והאלימות היא בעיה חברתית בישראל. יחד עם זאת, מה שקרה ב-4 השנים האחרונות בכדורגל הוא תקדימי. לראשונה קבוצות משקיעות משאבים אדירים ולראשונה הן מגישות תביעות נגד אוהדים שלהן. לצערי, אותם אוהדים שנתפסים זוכים לעונשים הזויים כשבתי המשפט מרחיקים אותם לפרקי זמן קצרים ובנוסף המשטרה לא מקפידה על התייצבותם בתחנה בזמן המשחקים. אני פניתי לשר המשטרה ולשר לביטחון פנים, כולם רוצים לעזור אבל אף אחד לא עושה את זה. יש פה שרשרת. עד שלא תוקם ועדה בין משפטית שתבנה תוכנית למיגור האלימות לא יקרה כלום”. 

אם בעלי הקבוצות נלחמים בתופעה למה עדיין מענישים את הקבוצות?
”בנקודה הזו אני רוצה לחזק את ידיו של אלי טביב ושל שאר הקבוצות שנלחמות באלימות. אבל אם מדינת ישראל לא תבין שהיא חייבת להיכנס לעובי הקורה, בעלי הקבוצות לא יצליחו לבדם. העונש לקבוצות נובע מהעובדה שכשאתה מגיע לרשויות אתה צריך להראות למדינה שאתה נאבק בתופעה בעזרת עונשים וכדומה”.

עופר עיני צריך להמשיך כיו”ר ההתאחדות?
“אני חושב שעופר עשה עבודה יוצאת מן הכלל והייתי מאוד רוצה שימשיך. אני חושב ששיתוף הפעולה בין המנהלת להתאחדות בארבע השנים האחרונות היה אבן היסוד להצלחה של שני הארגונים”.

עם איזה מבעלי הקבוצות היה לך קשה לעבוד?
“כמנהל של ארגון תפקידך הוא להביא מקסימום תשואה ללקוחות שלך ואני חושב שאין אחד מ-30 בעלי הקבוצות שלא שיתף איתנו פעולה”. 

אז איך לא הצלחת להעביר את כל ההחלטות שרצית?
”בארגון עם כל כך הרבה דעות שונות זה בהחלט מקובל. עדיין, כשהתקבלו החלטות כולם קיבלו אותן”.

אתה בעד הכדורגלן הישראלי? איך לא הורדת את כמות הזרים בתקופתך?
”אני לא מסכים. דעתי היא שעובדתית, כל בעלי הקבוצות רוצים חמישה או שישה זרים. ההסתכלות שלנו היא שעל מנת להצליח צריך את התוספת של זר נוסף. צריך לזכור שככל שתהיה הצלחה באירופה, נזכה למענקים שכל הקבוצות נהנות מהן וליותר מקומות במפעלים האירופים. אנחנו החלטנו שקבוצה שרוצה להשתמש בשישה זרים יוכל לעשות זאת, אבל  קבוצה שתשתמש בחמישה זרים תקבל תמריץ של 300 אלף ש”ח. אני לא חושב שעליית כמות הזרים פגעה בכדורגלן הישראלי. עשינו ניתוח שהראה שבשנתיים האחרונות שהיו 6 זרים רשומים וחמישה יכלו להיות על המגרש, כמות הדקות הממוצעת של הזרים בכל הליגה לעומת 5 השנים שקדמו להן עלו מ-60 ל-62 דקות בלבד”.

הרייטינג של המשחק המרכזי ירד, אפשר לומר שנכשלתם בנושא?
“התפקיד שלנו הוא מצד אחד להזרים כמה שיותר כסף לכדורגל ומצד שני להגדיל את החשיפה וצריך למצוא את האיזון בין השניים. לקחנו בחשבון שברגע שהמשחק לא יהיה בערוץ פתוח הרייטינג ייפגע, אבל עדיין זה השתלם בגלל התמורה הכלכלית. האמת שהפגיעה הייתה נמוכה בהרבה מששיערנו. צריך להבין שהיום כל המשחקים משודרים, מה שלא היה בעבר”.

לאן הולך הכדורגל הישראלי ולאן הולך אורן חסון בעתיד?
”הליגה הישראלית תמשיך לצעוד קדימה והכדורגל יזכה ליותר כספים. אני גם מקווה שתוכנית המתקנים של השרה רגב תוביל לכך שבשנה הבאה נראה יותר אצטדיונים ויותר ילדים שייכנסו לכדורגל. בנוגע אליי –  אתמקד בעסקיי הפרטיים”.

צביקה שרף: “השאלה היא איך חולון תתמודד עם שני משחקים גדולים בשבוע”

מאמן מכבי ת”א ונבחרת ישראל לשעבר התייחס ליחסי הכוחות לקראת גמר גביע המדינה בכדורסל.

צביקה שרף (יניב גונן) (מערכת ONE)

איך אתה רואה את מאזן הכוחות לקראת הגמר?
“יחסי הכוחות שווים. חולון קבוצה טובה. הסגל שם מכיל ישראלים וזרים טובים ויש כוכב אחד שכולם מסכימים עם הכובות שלו, נותנים לו את הכבוד וגם מחפים על המקומות שהוא יותר חלש בהם. מעבר לכך שלא צריך לזלזל במכבי ת”א כמובן, השאלה היא איך חולון תעמוד בשני משחקים כאלה מאומצים בשבוע. מדובר בעומס מנטלי ופיזי ולמרות שחולון ניצחה העונה בהיכל, מכבי לא פראיירית”.

כמה גיא פניני ותמיר בלאט חשובים?
“מדובר בשני מקרים שונים. פניני הוא חשוב מאוד לקבוצה מבחינה מקצועית ומבחינה מנהיגותית. בלאט לעומת זאת לא שיחק הרבה מול הפועל ירושלים כי הוא מתקשה בהגנה. חנן קולמן או שלומי הרוש היו יותר משמעותיים ממנו בגלל הצורך בעבודת הגנה. לבלאט יהיה קשה לשמור על פייר ג’קסון או נוריס קול ולכן הרוש וקולמן ישחקו יותר”.

מה דעתך על היחסים של נבן ספאחיה והשחקנים במכבי ת”א?
“ברור לי שיש חוסר אמון בין ספאחיה לשחקנים הישראלים והזרים במכבי. נבן יודע לדבר והוא ג’נטלמן אבל המצב שלו מול השחקנים לא טוב”.

למה אתה לא מאמן מכבי ת”א?
”כי הביאו את איינרס בגאצקיס בעונה שעברה במקומי, הוא כנראה היה יותר טוב ממני”.

מי תזכה בגביע?
”כל תוצאה שהיא לא ניצחון של מכבי ת”א תהיה ההפתעה והישג גדול לחולון. אני חושב שמכבי תנצח”.

עינת שרוף: “שייע חווה טראומה”, פייגנבוים: “לא יודע איך שרדתי”

מאמן וחברת נבחרת הנשים של גולסטאר, דיברו על העונה החדשה של תוכנית הטלוויזיה המצליחה.

שחקני בית"ר שרים עם עינת שרוף (יניב גונן)

עינת שרוף, מאיפה האנרגיות החיוביות האלה. גם שרה וגם משחקת כדורגל?
”אני גם עושה עכשיו סדרה על הזמר הישראלי ועושה ציפורי לילה עם רמי קלינשטיין. בעלי גם חולה כדורגל וזו אחת הסיבות שהלכתי לגולסטאריות. רציתי לדעת מה זה פנדל, נבדל וכל המושגים האלה. היו ימים שהייתי באה ואומרת לו שאני רוצה לדבר על הזוגיות והוא היה שואל אם אפשר אחרי המשחק. עכשיו יש לנו נושאי שיחה משותפים”.

איך היה עם שייע והבנות?
”אני חושבת ששייע פייגנבוים חווה טראומה אחרי התוכנית. היה כיף והיו אחלה בנות והתחברנו מכל הלב. ההשקה הייתה כמו פגישת מחזור ובכלל הייתה לי חוויה נהדרת”.

שייע, איך שרדת בנות בתוך מגרש כדורגל?
”אני לא יודע איך שרדתי. בנות זה עם מיוחד מאוד וצריך לדעת איך לענות להן. 30 שנה אימנתי ואף פעם לא עבדתי עם בנות. היו רגעים שאמרו לי דברים קשים ולא יכולתי להחזיר בקללה או בצעקה. אני יכול להגיד לך אופירה, שאת מתאימה רצח לנבחרת הנשים של גולסטאר”.

שייע פיינגנבוים (שחר גרוס)