לאחר שבית המשפט המחוזי בת"א דחה השבוע את בקשתו של קפטן הפועל באר שבע אליניב ברדה להשתתף בקורס הפרו. השופט רחמים כהן ביטל אף את הצו הארעי בעניין וקבע כי ברדה יצטרך לשלם להתאחדות לכדורגל הוצאות משפט בסך 25 אלף ש”ח. היום (שישי), קפטן הפועל ב”ש הגיב בפוסט חריף בחשבון הפייסבוק שלו.

כזכור, בהתאחדות לכדורגל הביעו אתמול סיפוק מההחלטה, והוסיפו ביקורת על ברדה ועורכי דינו: "בעוד ששחקנים כמו יוסי בניון, טל בן חיים ואחרים קיבלו את החלטת ההתאחדות ובית הדין העליון כי שחקן פעיל אינו יכול להיות חלק בקורס הפרו, ברדה ועורכי דינו לנסות להטיל דופי בטוהר הליך הקבלה ובשיקול המקצועי הנקי של הוועדה. הבקשה של ברדה ושל עורכי דינו, ולא משנה מי מהם הגה את הרעיון הגרוע, להוציא מישהו מהקורס ולהכניס את ברדה במקומו, חצתה כל גבול. "מצופה מברדה, דמות ספורטיבית ומופתית, כי יידע לשים גבול למהלך כל-כך לא ראוי”.

אליניב ברדה (רדאד ג'בארה)

כאמור, ברדה בחר להגיב בחשבון הפייסבוק שלו, בפוסט ארוך בו ביקר בחריפות ובצורה יוצאת דופן את ההתאחדות לכדורגל וקבלת ההחלטות, כשבין היתר כתב: “אתמול בחרה ההתאחדות לכדורגל להשתלח בי ובעורכי דיני בתקשורת תוך שהיא מכפישה את שמי ומסלפת את העובדות. חבל. שיחקתי בנבחרת, ייצגתי את המדינה תמיד בגאווה ביותר מ-100 משחקים בינלאומיים בכל המסגרות, לא ציפיתי להשתלחות הזו. זה מיותר, פוגע ולא מכבד את מי שעשה זאת. אני שחקן פעיל, גאה בכך, סיימתי בהצלחה קורס מנהלים מקצועיים, עברתי קורס מאמנים A וקורס מאמנים B, לא ביקשתי קיצורי דרך,ולא הנחות רק ביקשתי שיעבדו על פי כללי אופ״א. הם? מכרו סיפורים והכפישו”.

הפוסט של ברדה (פייסבוק)

“ההבדל בין ההתאחדות שלנו לאירופה: קשרים ולא כישורים. באירופה קיימת מגמה מבורכת לשמר את השחקנים, להכשירם כמאמנים ולקדם אותם לעמדות מפתח על מנת שיוכלו לתרום מניסיונם ולעזור לפתח את הכדורגל בארצם. נדמה שבהתאחדות שלנו שמירה על המקורבים ומקושרים חשובה יותר. חבל לי”.

“אעשה קורס פרו באירופה? אולי..ההתאחדות לכדורגל שלי מאלצת אותי לנדוד לחו"ל לעשות את קורס הפרו ושם הפלא ופלא, שמחים לקבלני. שם משום מה אני עומד בכל הקריטריונים הדרושים לקבלה לקורס. ותקווה אחת קטנה - שההתאחדות לכדורגל, ובעיקר הפקידים העובדים בה, יבינו שהם באים לשרת את הכדורגל, ולא הכדורגל בא לשרת אותם. כבדו את אותם אלה שייצגו את המדינה במדי הנבחרת, עשינו זאת תמיד באהבה וגאווה. אנחנו יכולים תמיד להתווכח אך בדרך תרבותית. ההשתלחות שלכם ברמה האישית, לא מכבדת, בעיקר אתכם.

ברדה גם סיפר את הצד שלו בסיפור: “כפי שרובכם יודעים, בחודשיים האחרונים נאלצתי לנהל הליך משפטי מול ההתאחדות לכדורגל בישראל, אשר דחתה את בקשתי להצטרף לקורס מאמנים PRO. הטענה שלי היתה כי ההתאחדות הישראלית לא פעלה על פי כללי UEFA. הטענה היחידה והבלעדית של ההתאחדות לכדורגל לדחייתי הינה כי אני שחקן פעיל וככזה איני יכול לבצע קורס מאמנים PRO”.

אליניב ברדה ומיגל ויטור (רדאד ג'בארה)

“ההתאחדות טענה כלפי שלשחקן פעיל אסור להשתתף בקורס הפרו- מה עשיתי? הלכתי לתקנון UEFA וחיפשתי את התקנה שמונעת משחקנים פעילים לעשות קורס PRO. אבל מה מתברר? אין תקנה כזו. ההיפך הוא הנכון, יש התייחסות ספציפית לשחקנים פעילים שמעוניינים ללמוד בקורס, ובנוסף הבאתי גם דוגמאות לשחקנים פעילים שביצעו בעבר את הקורס. וההתאחדות? לא רק שסרבו להקשיב, גם לא הסכימו להעביר מסמכים שיוכיחו שהם פעלו ע״פ תקנון והנחיות אופ״א. יש למישהו משהו להסתיר?”

“רוצים לדעת מי כן נכנס לקורס הפרו? 3 עובדים של ההתאחדות, ו- 3 מנהלים מקצועיים, כל השישה לא עומדים לאמן בעתיד - כך נחשף בדיון בבית המשפט המחוזי (אליו פניתי מחוסר ברירה). עיני אינה צרה בהם, אני מאחל לכולם הצלחה, אולם אני מציין זאת כאן כדי להדגים כי אני עמדתי בכל הקריטריונים, וכי טענה למניעת השתתפות שחקן פעיל אינה קיימת כלל באופ״א. כל חברי הועדה באופן גורף טענו בפניי שאני מתאים מבחינת כישורים רזומה ומקצועית לקורס כולל חלק מהמרצים בקורס אז למה לא התקבלתי?”

הדיון של ברדה בבית המשפט (איציק בלניצקי)

פניתי לביהמ״ש המחוזי כי זהו עניין עקרוני. ידעתי מראש כי מדובר בהליך שאינו פשוט. בית המשפט בחן את טענותיי ולאחר הורה תחילה בסעד זמני להתאחדות להכניס אותי לקורס המתנהל, הורה להתאחדות להעביר לידיו מסמכים שאולי ילמדו על כך ששחקן פעיל אינו זכאי לבצע את הקורס. כמו כן הורה בית המשפט להתאחדות להציג ראיות על אפשרות קיצור זמן ההמתנה לקורס הבא. בתגובה, המציאה ההתאחדות מסמך חדש מ-UEFA אשר מקצר לשנתיים את זמן ההמתנה. ואני כמובן ברכתי על כך”.

“למרות ההחלטות המשונות של ההתאחדות לא בקשתי מעולם להוציא משתתף אחד ולהכניס אותי במקום ואם היה נפסק כי רק כך אכנס לקורס, הייתי מסיר את מועמדותי! בקשתי הייתה רק אחת –עבדו ע"פ אמות המידה הקיימות בחוקת UEFA. עשו את הנדרש מכם מראש ופנו ל-UEFA על מנת להוסיף אותי כנוסף לקורס כפי שעשיתם עם מועמד אחר. בית המשפט הציע פשרה- שאעשה קורס בעוד שנתיים, אני סירבתי, זהו מאבק עקרוני על האמת, עבורי ועבור חבריי שמשחקים”.