בעוד כמה ימים תצא לדרך שנת 2013. אירופה מנסה להתרחק מהעמדות הקיצוניות והגזעניות לטובת ערכים דמוקרטיים ומדינות רבות הפכו לליברליות ופתוחות. למרות הפתיחות התרבותית, חלק מאוהדי זניט סנט פטרסבורג הראו כי דעות קדומות וגזענות הן גם נחלת ההווה, ולא רק נחלת העבר.

קבוצת האוהדים הגדולה של האלופה הרוסית דורשת כי המועדון יימנע מרכישה של שחקנים בעלי עור כהה או בעלי נטייה הומוסקסואלית. "אנחנו לא גזענים, אבל אנחנו רואים היעדרות שחקנים שחורים מזניט כמסורת חשובה", טענו במועדון האוהדים "לאנדסקרונה" במכתב שכתבו.

בהמשך המכתב צוין: "הדבר הזה יאפשר לזניט לשמור על הזהות הלאומית של המועדון, שהיא הסמל של סנט פטרסבורג". זניט היא הקבוצה היחידה ברוסיה שמעולם לא החתימה שחקן אפריקני. הדבר עשוי להיות מוסבר בכך שהעיר ידועה באופיה הימני והלאומני. לפי קבוצת האוהדים, יש להחתים במועדון יותר שחקנים אירופיים ורוסים בקבוצה ולהעדיפם.

"אנחנו רוצים שחקנים מקרב העמים הסלאביים כמו אוקראינה ובלארוס, כמו גם מהמדינות הבאלטיות ומסקנדינביה", הסבירו בקבוצת האוהדים. "יש לנו אותה מנטליות, היסטוריה ורקע תרבותי כמו לעמים האלו". האוהדים לא מעוניינים בשחקנים הומוסקסואלים, מכיוון שלדעתם הם לא יוכלו לתת מעצמם את המאמץ המרבי.

אוהדי זניט. במועדון לא מגיבים לדברים (רויטרס)
אוהדי זניט. במועדון לא מגיבים לדברים (רויטרס)
 

ומה עושים בקבוצה לנוכח הדברים בעלי האופי הגזעני? לא הרבה. דובר זניט הבהיר כי המועדון לא יגיב על המכתב מעורר המחלוקת. במקביל יש מי שרואה בדברי האוהדים מסר מסוכן - אלכסנדר פאנוב, שחקנה של זניט בעבר: "אם אין לנו מספיק שחקנים טובים מכאן, מה יעשה המועדון? בכל הקבוצות בעולם יש שחקנים שחורים. זו בעיה שהם לא משחקים בזניט. האוהדים לא צריכים לדרוש דברים שכאלו".

בקבוצה נאלצו להתמודד עם ביקורת של אוהדים וגם של שחקנים על צירופם של האלק הברזילאי ואקסל ויטצל הבלגי, אחרי איומים על חיי שחקנים אחרים שהיו מועמדים להגיע. אחד השחקנים, איגור דניסוב, אף הורד לקבוצת המילואים בתגובה למחאה שלו בעניין. רק לאחר התנצלות של דניסוב, הוא שב לקבוצה.