שישה מאמנים בשנתיים. זהו הנתון שריחף ויצר עננה גדולה סביב מכבי תל אביב לפני שהגיע יאניס ספרופולוס בנובמבר 2018, וידע כיצד להוציא את העגלה מהבוץ. המאמן היווני החדיר אנרגיה שונה למועדון שסבל זמן רב מהיעדר זהות וזכה לתשבחות מקיר לקיר מהרגע הראשון שדרך על הפרקט ביד אליהו. השינוי שהנחיל במועדון כמובן שהתבטא בתוצאות ואחרי שנים של חיפושים, סוף סוף נמצא האיש המתאים לקווים בהיכל.

עם זאת, לנוכח חוסר ההצלחה ביורוליג בעונת 2020/21 (מקום 13) מעמדו של יאניס ספרופולוס בתחילת העונה הנוכחית שונה ממה שזכה לו אשתקד וסימני שאלה החלו לרחף באוויר. כמובן שכישלון נוסף בזירה האירופית לא יתקבל על הדעת, אך הפתיחה לא מבשרת טובות ואילולא התעלות של סקוטי ווילבקין נגד באיירן מינכן, הצהובים היו פותחים את העונה הנוכחית עם מאזן 2:0 מול יריבות יחסית נוחות בבית.

שחקני מכבי תל אביב חסרי אונים (איציק בלניצקי)שחקני מכבי תל אביב חסרי אונים (איציק בלניצקי)

במשחק שנערך אמש (חמישי) מול הכוכב האדום בהיכל מנורה מבטחים, הקבוצה הסרבית הגיעה מוכנה יותר והצהובים היו נראים חסרי אונים מן הפתיחה. חוסר התנועה בהתקפה של מכבי תל אביב, במיוחד בקרב השחקנים שעומדים בפינות, זועק לשמיים וגורם למשחק ההתקפה של מכבי תל אביב להיראות שבלוני ומושתת על יכולת אישית בלבד – וכאן התגלה המאמן במערומיו.

מכבי תל אביב איבדה העונה שני יוצרים בדמותם טיילר דורסי ואלייזה בראיינט, ונראה כי עד כה לא מצאה את השחקנים שיכנסו לנעליהם. ג׳יימס נאנלי, שלא חף מביקורת, לא מצליח עד כה לפרוח בשיטה בה לא מייצרים תרגילים לקליעה ומקווים למצוא אותו פנוי מחוץ לקשת רק בעקבות כיווץ של ההגנה. בנוסף, יפתח זיו וקינן אוואנס רחוקים מהרמה הנדרשת וקמרון טיילור בכלל לא נספר ברוטציה (3:35 דקות בשני משחקים). כתוצאה מכך, הנטל נופל שוב על כתפיו של סקוטי ווילבקין ואף מחריף בהשוואה לעונות קודמות.

סקוטי ווילבקין מאוכזב (איציק בלניצקי)סקוטי ווילבקין מאוכזב (איציק בלניצקי)

הפתרון המסתמן לבעיה הנרקמת בקו האחורי הוא להעניק ביטחון לקינן אוואנס. הקבוצה זקוקה לפיגורה משמעותית בדמות הרכז ובסגל הנוכחי הוא היחד שיכול לתת מענה לכך, עם כל הכבוד ליפתח זיו. אוואנס חייב להפוך לשחקן חמישייה קבוע במכבי תל אביב ולנהל את ההתקפות של הקבוצה גם אם זה יעלה בטווח הקרוב בהפסד. האפשרות שעומדת בפני הצהובים היא לחתוך את אחד מהשחקנים ולהכניס את היד עמוק לכיס, על מנת לצרף רכז ברמה גבוהה. 

אשתקד, ספרופולוס חיפש במשך עונה שלמה חמישייה קבועה לפתוח איתה משחקים (ולא מצא) ונראה אובד עצות ברגעים המכריעים. כדי לא להיגרר לתסריט דומה, נדרש קודם כל למצוא את ההרכבים הנכונים ללכת איתם למלחמה.

שחקני מכבי תל אביב מאוכזבים (איציק בלניצקי)שחקני מכבי תל אביב מאוכזבים (איציק בלניצקי)

מכבי תל אביב ניצבת בפני שבוע קריטי בו היא תשחק שלושה משחקים (הפועל חיפה, מילאנו ו-וילרבאן). לצערה, לא יהיה לה זמן לאימונים ותצטרך בעיקר לקוות לשינוי בהכנה, באנרגיות ובניהול המשחק כדי להימנע מחפירת בור בשלב מוקדם של העונה.

הכתוב הוא טור דעה.