בחדרי ההלבשה באצטדיון של וולפסבורג נכתב בגדול בצבע כתום “עושים היסטוריה”. בסמוך אליו נמצא מגרש האימונים של הקבוצה המקומית הגרמנית, שהפך בימים האחרונים למגרש האימונים של נבחרת הולנד. לפני האימון המסכם, בעיגול האמצע עמדו שלושה מעוזריו של המאמן, עברו על רשימת דפים גדולה ונראה שהם באמת מתכננים משהו היסטורי.

אלו היו שלושת האנשים עליהם סומך רונאלד קומאן והם מי שמנהלים את האימונים בפועל. אחד מהם הוא אחיו, ארווין קומאן, מי שאימן לפני כמה שנים את בית״ר ירושלים לתקופה קצרה ולאחר מכן הכריז על פרישה מאימון. אחרי שלא הצליח בעיר הקודש, הוא העדיף שלא להמשיך בביזנס הזה - אבל כשאחיו רונאלד קרא לו לחזור ולעבוד לצידו בנבחרת אחרי שנה בבית, הוא הסכים.

שניהם חולמים חלום לעשות היסטוריה מחדש. בגרמניה, כך חשבו, אולי הם יצליחו להפתיע את כולם, הרי שלארווין ולרונאלד קומאן יש זיכרונות טובים מהמדינה שמארחת את היורו. שניהם שיחקו ביחד בנבחרת הזו וזכו ביחד ביורו 1988 שנערך בגרמניה, כאשר בדרך לגמר הכתומים ניצחו את המאנשאפט 1:2 בחצי הגמר. באותו המשחק כבש גם לותר מתיאוס הכוכב הגרמני שאימן את מכבי נתניה בעבר.

ארווין קומאן (רדאד ג'בארה)ארווין קומאן (רדאד ג'בארה)
נבחרת הולנד בהכנות האחרונות לקראת צרפת החזקה (רדאד ג'בארה)נבחרת הולנד בהכנות האחרונות לקראת צרפת החזקה (רדאד ג'בארה)
אימון נבחרת הולנד (רדאד ג'בארה)אימון נבחרת הולנד (רדאד ג'בארה)

לאנשי הנבחרת, ארווין סיפר שהייתה לו תקופה יפה בירושלים, הוא אהב את העיר ושלח לחבריו תמונות מישראל על בסיס יום-יומי, אך בתוצאות על הדשא הוא לא סיפק את הסחורה. “ארווין הוא אחד משלושת העוזרים של רונאלד, זו ההיררכיה בנבחרת”, סיפרו העיתונאים שמלווים את נבחרת הולנד בטורניר הנוכחי בגרמניה. “שניהם עבדו יחד מצוין בסאות׳המפטון ובאברטון, שם צברו כמה זיכרונות טובים, וזה עזר לרונאלד להחזיר את אחיו לכדורגל. יש להם מערכת יחסים טובה, גם כי הם אחים וגם כי הם שיחקו ביחד. רונאלד הוא הדומיננטי, אבל ארווין עוזר לו ובעיקר מתרחק ממצלמות. יש לו חיים חדשים”.

בכל אופן, הערב (שישי) ב-22:00 שניהם ינהיגו את הולנד מהספסל כאשר הנבחרת שלהם תפגוש את צרפת החזקה. לאורנג’ יש תמיכה אדירה מעשרות אלפי אוהדים הולנדים שהגיעו לגרמניה. “הלקח שלמדנו זה שאנחנו צריכים לשחק טוב 90 דקות ולא 60”, אמר המאמן רונאלד קומאן. 

ארווין קומאן מתדרך (רדאד ג'בארה)ארווין קומאן מתדרך (רדאד ג'בארה)
אימון נבחרת הולנד (רדאד ג'בארה)אימון נבחרת הולנד (רדאד ג'בארה)
ארווין קומאן (רדאד ג'בארה)ארווין קומאן (רדאד ג'בארה)

בזמן שקיליאן אמבפה פצוע וספק אם ישחק בגלל השבר באפו, ההולנדים מקווים להפתיע את הצרפתים. הנבחרת ההולנדית הגיעו להרבה הזדמנויות מול פולין, אותה היא ניצחה 1:2 במחזור הראשון של שלב הבתים, אבל יש לה לא מעט צרות משלה ופציעות משלה. פרנקי דה יונג, טון קופמיינרס ומרתין דה רון נפצעו והקישור פחות חזק בהיעדרם, כך שפולין הגיעה להזדמנויות ואפילו כבשה שער מול מערך ההגנה החזק של ההולנדים. הקומאנ’ס יצטרכו לתת על כך את הדעת ולייצר פתרונות מול אחת מהנבחרות החזקות בעולם.

“קיליאן אמבפה? אני מתמקד במה שתלוי בי. זה לא משנה שום דבר בהכנות שלנו ואיך שאנחנו נשחק זה לא משהו שתלוי באמבפה”, אמר המאמן הלאומי רונאלד קומאן במסיבת העיתונאים לקראת המשחק מול צרפת. “צריך להיזהר מהיריבה, יהיה משחק קשה אבל יש לי הרגשה טובה”.

אימון הולנד לפני צרפת (רדאד ג'בארה)אימון הולנד לפני צרפת (רדאד ג'בארה)
שחקני נבחרת הולנד רוצים לנצח את הצרפתים (רדאד ג'בארה)שחקני נבחרת הולנד רוצים לנצח את הצרפתים (רדאד ג'בארה)
ארווין קומאן (רדאד ג'בארה)ארווין קומאן (רדאד ג'בארה)

חלפו 36 שנה מאז הזכייה היחידה של ההולנדים בגביע האירופי וכעת האחים קומאן מנסים לשחזר את ההישג ההיסטורי, בשקט ובצניעות. אומנם הם לא מדברים ולא יוצאים בהצהרות, אבל השלט בחדר ההלבשה אמר הכל. הם שוב רוצים לעשות היסטוריה ביחד. אחרי הסיבוב הכושל בבית״ר ירושלים, אולי ארווין שמנהל את כל העניינים בהולנד יצליח להפתיע את כולם?

הגיבו ראשונים לכתבה הוספת תגובה