אם היו אומרים לכם שהיריבה העירונית, לצורך הדוגמה, הפועל פתח תקווה, תעניק לכם את צלחת האליפות. איך זה היה נשמע בעבורכם? בעבור מכבי פתח תקווה, לצורך העניין, זה היה נשמע כמו רוח של ספורטיביות שהיא מעל הכול, כולל היריבות הפנימית בין המועדונים בעיר. בסוף השבוע האחרון, במסגרת המחזור ה-34 והאחרון בהחלט בליגת נערים א' – על, התמודדה מכבי פתח תקווה בביתה מול הפועל קריית שמונה וניצחה אותה 0:7 כשהיא ממתינה בקוצר רוח לתוצאה מהמרגש הסמוך בסירקין, פתח תקווה. אחרי 94 דקות מורטות עצבים, הפועל פתח תקווה, הקבוצה של אוהד בר-הדס, רשמה 1:2 על הפועל תל אביב, תוצאה שהביאה את צלחת האליפות למכבי פתח תקווה, היריבה העירונית.

רק בכדי להבין את גודל הסנסציה שעשתה העונה מכבי פתח תקווה. אסי הבר וחניכיו הצעירים התמודדו עם לא מעט קשיים העונה. החל מפציעות ועל לטורנירים בין-לאומיים של נבחרות ישראל השונות שגבו ממכבי פתח תקווה הרבה נקודות לאורך כל העונה הנוכחית, שהחלה פחות טוב מכפי שציפו במועדון. אם לא די בכך, רק בשלושה שבועות מתוך 34, מכבי פתח תקווה הובילה את טבלת ליגת נערים א' – על. בכל יתר 31 השבועות, הפועל תל אביב הייתה בראש הטבלה: "לצד מה שקורה בקבוצה הבוגרת של מכבי פתח תקווה, ההישג הפנטסטי שלנו בנערים א', לצד האליפות הקרבה ובאה של נערים ב', ומי יודע, אולי גם נקבל אליפות בנוער, זה יהיה טריפל שמוקדש כל כולו בעבור האנשים המיוחדים כאן במועדון, החל מאבי, אופיר ושאחר חברי הצוות", מציין אסי הבר בתחילת דבריו ל-ONE.

צלחת האליפות הגיעה בדם, יזע ודמעות. רק שלוש פעמים נגעתם העונה במקום הראשון. "היריבה, הפועל תל אביב, הובילה את טבלת הליגה במשך 31 שבועות ואיבדה את האליפות הזו בדרך לא דרך. רדפנו אחרי הפועל מדי שבוע. זה לא סוד. כשנגענו במחזור ה-23 בתהילה, במקום הראשון בעצם, שוב פספסנו הזדמנות להישאר שם. כל הזמן המשכנו להילחם. קודם כל בשביל הקבוצה עצמה. עם כל הכבוד לתארים קבוצתיים, אנחנו מתעסקים בסופו של דבר בפיתוח שחקנים וחלק מהדרך, זה להמשיך ולהתפתח. יש כאן שחקנים מאוד כישרוניים וקבוצה בעלת פוטנציאל. מה שהדריך אותנו לכל אורך העונה זה להמשיך ולתת להם הבמה הראויה, לפתחם בדרך הנכונה בכדי שמכבי פתח תקווה תוכל ליהנות מהם בעתיד".

קבוצת מכבי פתח תקווה (באדיבות המועדון)קבוצת מכבי פתח תקווה (באדיבות המועדון)

אחרי חמש שנים במועדון הכדורגל מכבי תל אביב, הגעת למכבי פתח תקווה. המושג, אותו אמרת, "לרדוף", הוא מוכר בלקסיקון של המועדון הזה?
"מכבי פתח תקווה דוגלת בגידול שחקנים לבוגרת ואחר כך לעזור להם להגשים את החלום ברמה המיטבית שאפשר. שתי דוגמאות מצוינות אפשר למצוא בתקופה האחרונה: מנור סולומון וליאל עבדה. האגודה כדרך, דחפה אותם כמה שיותר גבוה בשביל לעזור להם להגשים את החלום. אין פה הסתכלות על מועדונים אחרים. לא רודפים אחרי אף אחד. מכבי פתח תקווה ממזמן כבר לא מסתכלת על אחרים – היא מסתכלת בתוך עצמה, פנימה. איך היא ממשיכה להשתפר בעתיד, בכדי שתצליח לייצר כדורגלנים מקצוענים. יש במחלה שלנו הכול. תזונאי, פיזיולוג ספורט, פסיכולוג ספורט, פיזיותרפיסט, אנליסטים וכל שאתה צריך על מנת להצליח".

מה הייחודיות במכבי פתח תקווה?
"שהשחקן קובע את הקצב. אם אתה יכול לעוף קדימה, המועדון לא ימנע את זה ממך. ההפך הוא הנכון – נעיף אותך קדימה כמה שרק אפשר. זה לא שיש לך מסלול כמו במכבי תל אביב, כשהם משאילים שחקנים לבית"ר תל אביב/בת ים. כאן, במכבי פתח תקווה, יזרקו אותך ישר למים העמוקים. גם בקיץ, במחנה האימונים של הבוגרת, היום 3-2 שחקני נוער שהתאמנו. זה די ברור במכבי פתח תקווה מה המסלול של החבר'ה הצעירים. צריך להאמין בחבר'ה הצעירים האלו. ממש ככה".

השיחות עם ליאור לדלר, מנהל מחלקת הנוער, כמה כאלה היו על הלחץ, אם היה, לגבי אם תיקחו או לא תיקחו אליפות השנה?
"המטרה, יישמע מוזר ככל שיישמע, לא הייתה לקחת אליפות העונה. המטרה הייתה ונשארה קיבלת את הקבוצה ביולי 2021 ואתה מחזיר אותה באחד במאי – האם התקדמו השחקנים או לא התקדמו השחקנים. האליפות זו אנקדוטה יפה, זו חוויה וזיכרון מאוד נעים שכולנו ניקח איתנו קדימה. לא לשכוח שאנחנו לקחנו אליפות, נערים ב' – על בדרך לקחת אליפות וכך גם הנוער בדרך לשם. התהליך, שהמחלקה הזו עוברת, הוא תהליך מצוין. העומק של הסביבה והאיכות והעוצמה זה לא על חשבון הדרך, זה מתבטא גם בתוצאות. אנחנו מייצבים את עצמנו כאחת ממחלקות הנוער הטובות בארץ".

אסי הבר המאמן (באדיבות נזיה סולטן)אסי הבר המאמן (באדיבות נזיה סולטן)

השינוי בשחקנים הורגש? היה בפועל, כמו שאמרת. קיבלת קבוצה בקיץ האחרון והחזרת אותה לפני מספר ימים.
"בוודאי. מבחינת צורת המשחק, אנחנו נראית אחרת בכמה דרגות ממה שהתחלנו. גם ברמה הפרטנית, כאינדיבידואלים, אנחנו רואים כאן שחקנים שהתפתחו יופי. אני מעריך שחלקם יהיו פקטור מאוד חשוב ביורו הקרוב. מבחינתי, אני מסופק. ברור שאפשר תמיד לעשות יותר. אבל השחקנים שרצינו שהתקדמו, שהיו מסומנים מההתחלה, עשו את זה בענק. הם יהיו חלק אינטגרלי מקבוצת הנוער בשנה הבאה וכך גם בנבחרת הצעירה. זו חוויה לכל החיים מה שהם הולכים לעבור שם".

משפחת לוזון, עומר גולן, שינו זוארץ, חייגו אליך אחרי מה שקרה בסוף השבוע? המעורבות שלהם ייחודית במינה לא?
"מי שלא מכיר את ההתנהלות במכבי פתח תקווה, זה יהיה מפתיע בעבורו. אבי, שהוא הכול במועדון, היה בתשע בבוקר במשחק של נערים ב', 11:15 במשחק של נערים א', אז הוא לא היה צריך לחייג אליי, כי היה נוכח, נסע הביתה לנוח ואז יצא לירושלים לראות את קבוצת הבוגרים. אלו השבתות של כל הצוות, החל מאבי, איציק, אופיר, עומר, שינו וכולם. כל שבת זה ככה. זה הקסם של המועדון הזה. משפחה אחת גדולה. אנשים מעורבים, מכירים, יודעים מה קורה. זה לא איזה מישהו מנותק שמנהל את הקבוצה ואתה רואה אותו פעם בחודש. כולם שם. כשצריך, מפרגנים, כלא צריך, לא מפרגנים. לשמחתנו, זה היה סוף שבוע מתוק".

אבי לוזון (שחר גרוס)אבי לוזון (שחר גרוס)

בוא נחזור רגע לאמצע העונה. שמינית גמר גביע נערים ב', הפסדתם למכבי חיפה. ויתרתם על הגביע מלכתחילה?
"העונה, היו כמה מפחי נפש. פתחנו את העונה לא טוב. זה מסיבות אובייקטיביות, היו שני טורנירים גדולים ושלחנו לא מעט שחקנים אליהם. גם לא עשינו הכנה נורמלית בתחילת העונה. הפסדנו בוולפסון ובחיפה, הפסדים כואבים ולאט לאט בנינו. מכבי חיפה בגביע היה מאוד אכזרי, כי כבר הובלנו בהארכה ואז ספגנו והפסדנו כשקיבלנו שלושה שערים בשבע דקות. המפלה בגביע הייתה מאוד כואבת. בכדי שהמערכת תחזור לעצמה ותתפקד, חזרנו לשיחות, בכדי להבין מה קרה ולתקן את הטעויות. למה בעצם הייתה נפילה. משם רק עלינו".

איפה אתה בעונה הבאה? ממשיך במכבי פתח תקווה? רואה עצמך בבוגרים?
"טרם יודע. טרם ישבנו. מכבי פתח תקווה זה מקום מדהים. פלטפורמה מיוחדת במינה. גדלתי בהפועל פתח תקווה במשך חמש שנים, אחר כך הגעתי למכבי פתח תקווה, שם הייתי שלוש שנים ואז אחרי חמש שנים במכבי תל אביב, חזרתי לכאן. נשב, נדבר, נקבל את ההחלטה הכי טובה בעבורי. אנחנו נסתדר בסוף. הקפיצה לבוגרים זה לא פשוט כמו שזה נשמע. להתפרנס רק מכדורגל בארץ זה משהו מאוד קשה. אין ספק שאני עובד בעבודה נוספת שמפרנסת את משפחתי. הרצון זה הכדורגל, אבל לצערנו, צריך להתפרנס. צריך עוד קצת להשתפשף בכדי להגשים את החלומות הגדולים שלי שקשורים בכדורגל".

"צריך להתפרנס". אסי הבר (באדיבות נזיה סולטן)"צריך להתפרנס". אסי הבר (באדיבות נזיה סולטן)

מילה טובה על הפועל פתח תקווה, היריבה העירונית, שניצחה את הפועל תל אביב והעניקה לכם את האליפות?
"זו לא רק הפועל פתח תקווה. זה בראש ובראשונה המאמן, אוהד בר-הדס. למרות הלחצים שהופנו כלפיו טרם המשחק, וגם במהלך המשחק עצמו, הוא עמד על שלו והוכיח כמה לספורטיביות יש חשיבות מבחינתו. עמד בלחצים לא פשוטים בכלל ולא התכופף. הוא החדיר את זה גם לשחקנים. אמר: 'אני ספורטאי, ככה חינכו אותי, ככה אני מחנך. מבחינתי? תנצחו אותי על הדשא'. מגיע לו שאפו ולא כל אחד היה עומד בלחצים כאלה. הכי קל היה לוותר ולפתוח רגליים. חשוב להדגיש כי הפועל פתח תקווה סיימה את העונה כשהיא במקום האחרון. רק בגלל שזה הוכרע ככה, הוא לא מקבל את ההכרה. אם הפועל תל אביב הייתה מנצחת, היו אומרים לו כל הכבוד. מגיעה לו כל ההכרה ממני, אישית, וממכבי פתח תקווה כולה. אם אנחנו רוצים לפתח שחקנים ולפתח ספורטאים, הכול צריך להיגמר על הדשא. זו הדרך".

בזכות מי לא היית מגיע למקום שאתה נמצא בו היום?
"דבר ראשון, תודה רבה להדס, אשתי; אוהד, יהלי, איתי ואורי, הילדים המקסימים שלי – שבזכותם אני נמצא במקום שטוב לי. ההישגיות במועדון הכדורגל מכבי פתח תקווה היא בזכות מי שעוטף אותי, מבית ומתוך המערכת. אם זה אבי לוזון, אופיר, ליאור לדלר, שינו זוארץ ושאר חברי הצוות שעושים לילות כימים על מנת שהמועדון הזה ימשיך להניב פירות מתוקים שנה אחרי שנה. שמח להיות חלק מהפרויקט הנפלא הזה".

שינו זוארץ (שחר גרוס)שינו זוארץ (שחר גרוס)

יום העצמאות. מה הכי ישראלי בעיניך?
"השבוע שחלף לו, מיום השואה ועד השבוע, בו חל יום העצמאות, הדגלים התלויים, טקסי יום השואה ויום הזיכרון. בתור נכד לסבא וסבתא ילידי פולין, שברחו ושרדו את השואה ומלחמת העולם השנייה, הקימו משפחה ועלו לארץ בשנותיה הראשונות, אני לא מפסיק להתפעל ממה שהצלחנו לבנות ולהשיג ב-74 שנות המדינה. כל זאת בזכות כל הבנות והבנים שאיבדנו בדרך שנלחמו ועדיין נלחמים יום יום, שעה שעה כדי שנוכל לחיות פה בשקט ושלווה. בתור אב לקצין בצה״ל אני רוצה לבקש מכל החיילים ואנשי כוחות הביטחון שישמרו על עצמם ולאחל שתמיד יחזרו הביתה בשלום".

בכדורגל שלנו. מה הכי ישראלי מבחינתך?
"הזוויות האישית שלי, מודה ומאושר מהזכות שנפלה בחלקי לחנך, לעצב ולאמן את מיטב הכישרונות הבאים של הכדורגל הישראלי. הלוואי שנצליח להגשים יחדיו את כל החלומות ולהגיע למקומות שאנחנו רוצים כל זאת בעבודה קשה, צניעות ודבקות במטרה. כולי תקווה שיותר מאמנים ושחקנים צעירים יקבלו צ'אנס להראות את יכולתם".

בכר מרצה מול חיילים, קצינים ופצועי צה"ל
הגיבו ראשונים לכתבה הוספת תגובה