האלופה האולימפית הראשונה של ישראל, לינוי אשרם, מתחילה לעכל את גודל ההישג. גם המאמנת שלה איילת זוסמן עדיין לא באמת מאמינה שגידלה אלופה אולימפית. שתיהן נמצאות עדיין בכפר האולימפי ומחר יחלו לעשות את הדרך חזרה לארץ. רגע לפני שיעלו על הטיסה חזרה, זוסמן דיברה בראיון ל-ONE על גודל ההישג.

בזמן שרוסיה סוערת בעקבות איבוד מדליות הזהב במשחקים האולימפיים בטוקיו, אשרם וזוסמן מתעסקות בשלהן ומנסות להסדיר את הנשימה. "אני עוד לא לגמרי מעכלת, אבל זו הרגשה מטורפת", סיפרה מאמנת ההתעמלות האמנותית שחתומה על ההישג ההיסטורי של הזכייה במדליית הזהב. "אני שואלת אותה 'איך זה להיות אלופה אולימפית?' והחיוך לא יורד לנו מהפנים. נראה לי שגם היא מתחילה לעכל".

עושים כבוד ללינוי אשרם

איילת, איך את מגדירה את ההישג הזה?
"זו סנסציה, היסטוריה שלא תיאמן. ידענו שלינוי מסוגלת להיות בטופ 3 בעולם ובהחלט כיוונו לזה, אבל זה שהיא ניצחה ועמדה על הפודיום במקום הראשון זה באמת משהו מטורף. זה משהו שלא דמיינו".

את מקבלת תגובות גם מהעולם?
"ברור. אני מקבלת תגובות מכולם. 99% הן תגובות חיוביות ויש כמובן את האחוז הבודד שלא מרוצה מהתוצאה הזו, אבל בסדר".

מה את חושבת על התגובה של הרוסיות?
"שראוי לכבד ספורטאי שנתן את החיים שלו בשביל המדליה הזו. באליפות אירופה לינוי עשתה טעות קטנה, אבל גם עם הטעות הזו לפי חישוב מאוד פשוט היא הייתה צריכה להיות במקום השני - והיא סיימה רביעית. באתי ואמרתי לה 'לינוי עשית טעות אחת וזו התוצאה, אין מה לעשות. זה חלק מהספורט, צריך להפסיד בכבוד'. בכלל לא חשבנו להתלונן על השיפוט, המשכנו הלאה. התרגילים הנקיים שלה היו נקיים ברוב המקרים ודרגת קושי שלה הייתה מטורפת. למרות הלחץ הגדול שהיה עליה, בשיא הקריירה שלה היא הייתה בשיא שלה. זה לא משנה מה שהם מנסים לעשות, זה הספורט, צריך לדעת לנצח ולדעת להפסיד בכבוד. היא עבדה מאוד קשה כל השנים בשביל להגיע לזה".

לינוי אשרם (רויטרס)לינוי אשרם (רויטרס)

מה מיוחד בה?
"לינוי היא מתעמלת מאוד אתלטית, היא מבינה טוב מאוד מה היא עושה, יש לה את היכולת לראות את התרגיל מנקודת מבט של מאמנת והיא לא פעם הפתיעה אותי".

היא יכולה להיות מאמנת לדעתך?
"כן. לדעתי, היא תהיה מאמנת מצוינת".

לינוי מסיימת קמפיין אולימפי עם 123 מדליות בכל המסגרות. מה את חושבת על מה שעברתן בחמש השנים האחרונות?
"זה מטורף. היא ספורטאית אדירה, מהרגע שהיא פרצה ב-2017 ידענו שהיא מסוגלת להכל. כשהיא זכתה במדליית הארד באליפות העולם, שם זה נפרץ. היא פייטרית בצורה בלתי רגילה. היא נותנת מאה אחוז במאני טיים, לא סתם קוראים לה הפנתר השחור. היא ספורטיבית, נעימה לכולם ואוהבת את המתחרות שלה, אבל בזמן תחרות היא לא רואה בעיניים והיא רוצה לנצח".

לינוי אשרם ואיילת זוסמן אחרי תרגיל הסרט בגמר (רויטרס)לינוי אשרם ואיילת זוסמן אחרי תרגיל הסרט בגמר (רויטרס)

כמה מגפת הקורונה הקשתה עליה?
"לינוי היא אחת שתסבול באימונים, לא תראה את המשפחה שלה שנתיים, תהיה סגורה בחדר בווינגייט, תשמור על משקל ותזונה נכונה - ותעשה הכל כדי לנצח. היא התנהגה ועבדה בשנים האחרונות בצורה בלתי רגילה, בעיקר בתקופת הסגר האקטיבי של מגפת הקורונה".

ברמה האישית, את המאמנת הראשונה שזוכה במדליה. כמה זה מיוחד עבורך?
"זה מרגש אותי מאוד. זה עוד יותר גורם לי להבין שההישג פה הוא עצום. עצם זה שיש לנו ספורטאית ישראלית שהיא אלופה אולימפית זה מיוחד. עשינו משהו שונה ומיוחד, ללא ספק".

חדש! לחצו לכל הטבלאות והתוצאות מליגות הנוער והנערים בישראל