באחד מהימים בשבוע שעבר נעשה חילוף בבניין המשלחת הישראלית. מתעמל המכשירים ארטיום דולגופיאט בדיוק עזב ויצא עם המזוודות שלו בדרך לשדה התעופה, ובמקביל נכנסה לכפר האולימפי המתעמלת האמנותית לינוי אשרם. השניים קפצו זה על זה וחגגו את הזכייה המטורפת שלו במדליית הזהב בתרגיל הקרקע. "בקרוב אצלך", אמר לה ארטיום לפני שעזב, והשניים נפרדו לשלום. פחות משבוע לאחר מכן, גם אשרם מצאה את עצמה על הפודיום באולימפיאדת טוקיו, באותו האולם בדיוק, עם אותה המדליה.

"הייתי מאושרת בשבילו. כשהוא זכה במדליה, עצרנו את האימונים ופשוט חגגנו ביחד איתו. איך שראיתי אותו בכפר, קפצנו עליו כמו משוגעות. היום אני הכי מאושרת בעולם שלשנינו יש זהב", סיפרה אשרם, שלא הצליחה לעצור את הדמעות אחרי הזכייה שלה במדליית הזהב בקרב רב והתחבקה ארוכות עם השותפות שלה ומי שליוו אותה בשנים האחרונות, המאמנת איילת זוסמן, כמו גם המתעמלת ניקול זליקמן והמאמנת שלה אלה סמופלוב.

מרגש! תגובות משפחת אשרם על הזכייה בזהב!

הן החברות הכי טובות והן עברו דרך ארוכה ביחד. לפני שנה איילת זוסמן קנתה לסמופלוב צמיד מזהב כמתנה ליום ההולדת שלה. תוך כדי הגמר בטוקיו, הצמיד נפל לה מהיד. דווקא בתרגיל הסרט של אשרם, שהיה התרגיל האחרון שלה בגמר, פתאום אלה סמופלוב שמה לב שהוא איננו. היא ניסתה לחפש אותו, אבל לא ידעה מאיפה להתחיל. בינתיים אשרם סיימה את התרגיל וירדה מהמשטח אחרי שהפילה את המכשיר והייתה אי וודאות גדולה באשר לצבע המדליה שתקבל. בחלוף כמה דקות, הגיע אחד המתנדבים היפנים לסמופלוב והחזיר לה את צמיד הזהב שאבד. הוא נקרע ונפל, והיפני לא התייאש עד שמצא את בעליו.

בדיוק אז, בשיא המתח, סמופלוב הסתכלה על הצמיד והתחילה לחייך. "ברוסיה אומרים שאם תכשיט כזה נקרע אז הוא לוקח את כל האנרגיות הרעות ומביא איתו מזל. איך שזה קרה ידעתי שתהיה לה מדליית זהב", פסקה סמופלוב בהתרגשות. "כמה שניות אחרי זה השופטים הכריזו על הציון של דינה אברינה ואז כולם כבר ידעו שלינוי קיבלה את מדליית הזהב שלה. קפצתי מהתרגשות. אני ידעתי שזה מה שיהיה. היא קיבלה את הזהב שלה ואני קיבלתי הזהב שלי".

לינוי אשרם (רויטרס)לינוי אשרם (רויטרס)

כן, היו הרבה סימנים מקדימים לזכייה של לינוי אשרם במדליית הזהב בטוקיו. זה היה יום שבו הכל התחבר למתעמלת הישראלית, זו שכבשה כל פודיום אפשרי ברחבי העולם וניפצה את כל תקרות הזכוכית. אבל דבר כזה? זה השיא. זו המדליה הגדולה ביותר בתחרות הגדולה ביותר.

במהלך התחרות קרו מאחורי הקלעים הרבה אירועים שהפכו את אשרם לאלופה אולימפית. "מה שמייחד את לינוי זו העבודה קשה, הכישרון שקיבלה והווינריות שקיימת בתוכה. זה הכל ביחד", סיפרה המאמנת שלה איילת זוסמן. "יצר התחרותיות דומיננטי במיוחד באופי שלה. היא אוהבת להופיע אבל הכי אוהבת לנצח. תמיד לפני תחרות אני מדליקה בה את הניצוץ שמביא אותה להתחרות על כל הקופה".

לינוי אשרם עם איילת זוסמן (עמית שיסל, הוועד האולימפי בישראל) (מערכת ONE)לינוי אשרם עם איילת זוסמן (עמית שיסל, הוועד האולימפי בישראל) (מערכת ONE)

למתעמלת כמוה, שזכתה כמעט בכל מדליה אפשרית, לא קל להגיע לתחרות האולימפית. בימים הראשונים שלה ביפן לינוי לא נרדמה. "זה היה מהתרגשות", ציינה המאמנת שלה. "ראיתי שהיא כל הזמן בטלפון ולא עוצמת עין. אמרתי לה 'לינוי, שחררי לי מהטלפון, מספיק, את כל היום איתו'. ביום שאחרי קלטתי שהיא מאבדת משקל מרוב המתח והלחץ. ראיתי שהיא אוכלת כרגיל ועדיין מרזה. פחדתי שלא יהיה לה כוח להתחרות".

יממה אחרי שהגיעו למחנה אימונים ביפן, לפני קצת יותר משבוע, זוסמן החליטה לעשות סדר ולהכניס אותה לעניינים. "ישבנו, דיברנו ולינוי שיתפה אותי שהיא חוששת בגלל כל הציפיות הגדולות שיש ממנה. פחדתי מזה שהיא יושבת עם הטלפון וקוראת הודעות שאנשים כתבו לה. חשבתי לקחת לה את הטלפון ולשים אותו בצד, אבל אז ראיתי שזה עשה לה טוב לראות את כל האהבה והחיזוקים שהיא קיבלה. זה עשה לה טוב לקרוא, לדבר עם החבר, לראות סרטים. זה שחרר אותה קצת והיא נרדמה, אבל עדיין הייתי צריכה להכניס אותה לפוקוס".

לינוי אשרם ואיילת זוסמן בטירוף (רויטרס)לינוי אשרם ואיילת זוסמן בטירוף (רויטרס)

איילת זוסמן חיפשה איך להדליק את הגפרור שיצית במתעמלת שלה את הריגוש והרצון לזכות במדליה אולימפית. בזמן שהן ישבו בבית המלון במחנה האימונים שקיימו מחוץ לעיר טוקיו, המאמנת הסתכלה עליה ושאלה אותה: "תגידי, לינוי, איך נראית המדליה האולימפית?". אשרם שלפה מיד תמונה בחיפוש קצר באינטרנט והציגה לה את המדליה של אולימפיאדת טוקיו 2020. ממש במקרה, זו הייתה מדליית הזהב. זוסמן התלהבה. "וואו, איזו מדליה יפה", אמרה לה. "זהב זה צבע יפה".

מיד אחרי התחרות, זוסמן התיישבה על הגג שנמצא מחוץ לאולם אריאקה בטוקיו והמתינה למתעמלת שלה שתצא איתה בחזרה לכפר האולימפי. בחלוף כמה שעות, לינוי יצאה עם אותה המדליה בדיוק על הצוואר. אותה מדליית הזהב. "תקשיבו, זה עשה לה את זה. התמונה הזאת הדליק אותה", קבעה זוסמן בנחרצות. "מה שאני אוהבת בה זה שהיא מסמנת מטרה ומיד מסתערת עליה. אין דברים כאלה".

לינוי אשרם. חזרה עם אותה מדליה (רויטרס)לינוי אשרם. חזרה עם אותה מדליה (רויטרס)

לינוי לא פתחה טוב את התחרות. בתרגיל הראשון בשלב המוקדמות היא נכנסה מוקדם מידי למשטח, מה שהוביל לסדרה של טעויות גם בביצוע שלה עם החישוק. זוסמן כעסה וסמופלוב נכנסה לחדר כדי להרגיע. "המשחקים האולימפיים זו תחרות שלא דומה לשום תחרות אחרת", אמרה סמופלוב. "אני יודעת מה זה להיות מאמנת אישית במעמד הזה. זה לחץ אחר והכל יכול להיהרס. לינוי הייתה מאוכזבת אחרי התרגיל הראשון. פעלתי מתוך אינטואיציה, ניגשתי אליה כי ידעתי שאני צריכה לעזור, בדיוק כמו שלינוי ואיילת עזרו לי לא פעם במצבים קשים אחרים".

סמופלוב לא חשפה מה נאמר בשיחה בינה לבין אשרם. "מה שאמרתי לה נשאר בסוד", הכריזה המאמנת של ניקול זליקמן, שהצליחה להציל את המצב ולהחזיר אותה למסלול. "מה שטוב אצל לינוי זה שגם אם היא עשתה טעות גדולה, היא עדיין יכולה לחזור ולעשות את הכל מחדש בטירוף ולא לוותר. לא כולן מסוגלות לעשות דבר כזה, אבל היא ילדה זהב והיא בנאדם זהב. בגלל זה הגיע לה לזכות במדליית הזהב".

לינוי אשרם (רויטרס)לינוי אשרם (רויטרס)

סמופלוב, זליקמן, אשרם וזוסמן הן חברות טובות כאמור. שתי מתעמלות ושתי מאמנות שעבדו ביחד באופן צמוד ותמכו בעת צרה. מפרוץ מגפת הקורונה ועד היציאה לאולימפיאדת טוקיו, ארבעתן היו במשך חודשים ארוכים בבידוד במכון וינגייט בלי לצאת הביתה. הן התאמנו ביחד, ישנו ביחד ואכלו ביחד. כשרצו לשבור שגרה, יצאו לפיקניק על הדשא במכון או הלכו לבשל משהו ביחד במטבח.

לינוי תמיד הייתה מעל ניקול, והן קיבלו את זה והרימו האחת את השנייה לגבהים חדשים. "לינוי היא מותג, יש לה סטייל והרבה חן", הדגישה סמופלוב. "אי אפשר ללמוד את זה, פשוט נולדים עם זה. לינוי הייתה יהלום לא מלוטש, והפכה ליהלום נוצץ כי עבדנו במשך 10 עד 12 שעות ביום, כל יום, בלי הפסקה. זה חמש שנים של עבודה קשה".

ניקול זליקמן ולינוי אשרם. תמיד פרגנו אחת לשנייה (חגי מיכאלי)ניקול זליקמן ולינוי אשרם. תמיד פרגנו אחת לשנייה (חגי מיכאלי)

כיום גם זליקמן וסמופלוב מרגישות חלק מההצלחה. "הענף שלנו מצליח כי יש בו שילוב של מאמנות שבאו מברית המועצות והתחברו עם המנטאליות הישראלית. זה כוח. זה שילוב שהוא חזק. המאמנות שלנו הכי טובות בעולם בגלל השילוב הזה", הוסיפה סמופלוב.

"לכל מי שהיה בדרך שלי יש חלק בהצלחה שלי, כולל ניקול ואלה. אנחנו תמיד ביחד, הרגשתי שכל המדינה יחד איתנו", אמרה אשרם. גם סמופלוב וזליקמן מרגישות ככה. "אנחנו מאושרות בשבילה", ציינה זליקמן. "אצלנו זה משהו מיוחד. אנחנו תמיד ביחד, לא יעזור לאף אחד כלום. אני מתה על האמוציות שיש במדינה שלנו", סיכמה סמופלוב.

לא חלפו כמה דקות, ופתאום נשמעה צעקה שחתכה את האוויר. "איילת, בואי תראי!", קראה סמופלוב. "אנשים שוחים בים והמציל מכריז שלינוי אשרם זכתה במדליית הזהב! תראי איך כולם חוגגים. את מבינה מה זה עשה? זה שיגעון". זוסמן הסתכלה על הסרטון, הסתכלה עליה, הסתכלה על לינוי, הסתכלה על האולם, הסתכלה על קו הרקיע של טוקיו - והדמעות זלגו החוצה. יש לה אלופה אולימפית שניצחה את כל העולם.

הגיבו ראשונים לכתבה הוספת תגובה