סימון ביילס הגיעה לטוקיו 2020 כמי שסומנה כ”פנים של המשחקים האולימפיים”. לצערה, הכתפיים הצרות שלה לא הצליחו לסחוב את כובד המשקל של מבטי כל העולם ובמהלך הגמר הראשון שלה, הגמר הקבוצתי, היא פרשה. ביילס הבהירה שמדובר בקשיים מנטליים ובהמשך הסבירה שהיא התקשתה לסנכרן בין ראשה לגופה, ובינתיים פרשה גם מגמר הקרב-רב והגמרים במקבילים המדורגים, בקפיצות ובקרקע. היום (שלישי) ביילס חזרה להתחרות וסיימה את חלקה בטוקיו בטעם מתוק, עם מדליית ארד בתרגיל הקורה.

ביילס, שהרגישה אתמול שהיא כבר כשירה להתחרות, נרשמה ליום האחרון של התחרויות שלרוע מזלה כלל רק את הגמר בתרגיל הקורה, שהוא לא הכי חזק שלה (אחרי ששני הגמרים החזקים שלה, בקפיצות ובקרקע, היו ביומיים הקודמים). במכשיר הקורה היא זכתה במדליית ארד בריו 2016  וכעת היא עשתה בדיוק אותו דבר, השיגה את המדליה השנייה שלה במשחקים האולימפיים בטוקיו (אחרי המדליה הקבוצתית) ורשמה על שמה מדליה אולימפית שביעית בסך-הכל, אחרי חמש נוספות כאלה בריו.

סימון ביילס (רויטרס)סימון ביילס (רויטרס)

מי שזכו במדליות הזהב והכסף היו שתי המתעמלות הסיניות הנהדרות, צ'נצ'ן גואן ושיז'ינג טאנג. טאנג הייתה השניה לעלות על הקורה בתחרות והיא ביצעה תרגיל נהדר שזיכה אותה ב-14.233 נקודות. מיד אחריה עלתה ביילס שקיבלה 14.000 וכבר אז היה ברור שבזהב היא לא תזכה. שאר המתעמלות לא הצליחו לעבור את שתיהן עד שהגיעה האחרונה, גואן בת ה-16, שביצעה תרגיל נפלא, קיבלה 14.633 וקטפה את הזהב, כשהיא משאירה את חברתה הסינית עם הכסף ואת ביילס עם הארד.

ביילס ושותפותיה לפודיום עם המדליות (רויטרס)ביילס ושותפותיה לפודיום עם המדליות (רויטרס)
צ’נצ’ן גואן עם הזהב (רויטרס)צ’נצ’ן גואן עם הזהב (רויטרס)

מהלך התחרות

המתעמלת הקנדית אלי בלאק הייתה הראשונה לעלות על הקורה ועשתה תרגיל טוב בסך הכל, אבל לא יוצא דופן, שזיכה אותה בציון 13.866. אחריה עלתה טאנג שיז’ינג הסינית, שעשתה תרגיל פשוט נפלא על הקורה, דייקה בכל האלמנטים וגם בנחיתה וקיבלה 14.233.

לאחר מכן עלתה לקורה מי שכולם ציפו לה – סימון ביילס. האמריקאית עשתה תרגיל נהדר, לא פספסה באלמנטים, אבל קיבלה ציון 14.000 בדיוק והיא כבר לא תוכל לזכות במדליית זהב בטוקיו. כעת היא תקווה שהמתעמלות הבאות לא יעברו אותה.

סימון ביילס בתרגיל הקורה (רויטרס)סימון ביילס בתרגיל הקורה (רויטרס)

אחריה עלתה סוני לי, חברתה לנבחרת האמריקאית. לי עשתה תרגיל טוב עד לרגע בו היא כמעט נפלה מהקורה, הצליחה לייצב את עצמה, אבל הרגע הזה הספיק כדי להוריד לה ציון באופן משמעותי והיא קיבלה רק 13.866, בדיוק כמו בלאק, והיא כבר לא תזכה במדליה. המתעמלת הבאה הייתה היפנית אוררה אשיקאווה הצעירה, שעשתה תרגיל לא רע אבל גם לא מספיק טוב וקיבלה 13.733 שהציב אותה, לפחות זמנית, במקום החמישי והאחרון.

ולדיסלבה אורזובה מרוסיה הייתה המתעמלת השישית וגם במקרה שלה התרגיל היה נהדר עד לרגע בו היא כמעט נפלה מהקורה. בדומה לסוניסה לי, היא הצליחה להתעשת ולשמור על עצמה על הקורה, אבל קיבלה רק 12.733 שהציב אותה במקום האחרון. לאחר מכן עלתה לקורה הברזילאית פלאביה סראייבה, שהגיעה לתחרות פצועה, הצליחה בכל זאת לעשות תרגיל לא רע אבל קיבלה ציון 13.133 שלא יספיק לה למדליה. עם הציון הזה גם נקבע באופן סופי שביילס תזכה במדליה.

אחרונה לעלות הייתה צ’נצ’ן גואן בת ה-16, שהגיעה לטוקיו רק כדי להתחרות בתרגיל הקורה, בו היא מתמחה. מהמוקדמות היא עלתה מהמקום הראשון עם 14.933 והפעם היא עשתה תרגיל פחות טוב, אבל בכל זאת קיבלה 14.633 שהספיק לה כדי לעבור את טאנג ואת ביילס ולזכות במדליית הזהב כבר בגיל 16. טאנג זכתה בכסף והארד הלך לביילס.