בסיום גמר יוצא דופן ומפתיע עד מאוד באליפות ארצות הברית הפתוחה (4:6, 4:6, 4:6), דניל מדבדב הכניע, ליתר דיוק פירק, הלילה (בין ראשון לשני) את נובאק ג’וקוביץ’ עם טניס פשוט אדיר, זכה סוף סוף בתואר מייג’ור ראשון בקריירה ועל הדרך ניפץ למדורג ראשון בעולם שני שיאים ענקיים שיחכו, לפחות בינתיים ל-2022.

הג’וקר הסרבי, שחלם רק לפני חודשיים על גולדן-סלאם (4 גראנד סלאם וזהב בטוקיו) ואחר כך הסתפק “רק” בהישג ששמור לרוד לייבר האגדי מלפני 52 שנה, יחתום את השנה עם שלושה תארי גראנד סלאם, ולפחות כרגיל ציון הדרך האדיר ללא ישוחזר. גם רפאל נדאל ורוג’ר פדרר, לפחות בינתיים, יכולים לנשום לרווחה, כשהשלושה נותרו בצוותא עם 20 מייג’ורים כל אחד.

עד המשחק הנוכחי הסרבי עמד על מאזן מטורף של 0:27 בטורנירי הגראנד סלאם השנה, אך המדורג שני בעולם, שככל הנראה גם ימשיך לזכיות נוספות של מייג’ורים בעתיד, היה חתום על ההפסד הראשון ודווקא רגע לפני שנולה היה קרוב לרשום שלל שיאים היסטוריים, ושניים גדולים במיוחד.

בכל זאת השנה הזו עבור נובאק היא אדירה, שליטה כמעט אבסולוטית בסבב, אבל בהפסד הנוכחי בארה”ב וכשהוא רחוק ניצחון בודד משנה מושלמת יש עבורו תחושה של פספוס, ומעניין יהיה לראות איך הוא יגיע לאליפות אוסטרליה הפתוחה בעוד כמה חודשים, כי מומנטומים יכולים להשתנות מהר מאוד בטניס.