ענקית הרכבים הדרום קוריאנית יונדאי הכריזה לאחרונה על השקתה של Supernal, חברה חדשה אשר אמורה לפתח מונית חשמלית מרחפת עתידנית אשר אמורה להיות במחיר “נגיש” לציבור. 

המשרדים הראשיים של Supernal יהיו בוושינגטון, עם משרדים נוספים בקליפורניה, כאשר בראש החברה החדשה יעמוד המהנדס התעופתי ג’ייוון שין – מהנדס בעל ניסיון של 30 שנה במחלקת המחקר והפיתוח של נאס”א.

החברה מפתחת בימים אלו מכונית משפחתית מעופפת, כאשר הצפי לאספקת היחידות הראשונות (נכון לכתיבת שורות אלו) הנו שנת 2028. הדגם הראשון אמור להיות מכונית מעופפת אשר תהיה מסוגלת להטיס 4-5 נוסעים ותציג יכולות המראה ונחיתה מהמקום בדומה למסוקים.

לפי המידע אשר נמסר מהחברה, נראה כי מעבר לבשורה התעופתית הלא מזהמת נוכל גם לצפות ביכולות טיסה אוטונומיות – זאת כל עוד הרגולציה באותן שנים אכן תאפשר זאת.

דוגמא לטיסה במונית המעופפת העתידנית יכולה להיות טיסה בין מרכז העיר לוס אנג’לס לעיר אנהיים (דיסנילנד) אשר אמורה לקחת כ-24 דקות בלבד. נסיעה לאותו יעד באמצעות מכונית תיערך כ-70 דקות בשעות השיא, כך שנסיעה באוויר אמורה לקחת כשליש מהזמן.

אם אתם זקוקים לדוגמא נוספת מחוץ לארה”ב, החברה טוענת כי טיסה בין מרכז העיר לונדון לשדה התעופה הית’רו תיערך כ-14 דקות בלבד – זאת במקום נסיעה ברכב של 75 דקות, כך שהפעם מדובר בהבדל של פי חמישה בכל הקשור לזמן הנסיעה.

בכל הקשור לאנרגיה אשר תניע את המונית המעופפת, מסתבר שרוב הטיסות יהיו באמצעות סוללות נטענות, כאשר בנוגע לטיסות רחוקות נמסר כי החברה בודקת שימוש בתאי דלק מבוססי מימן.

מכיוון שמדובר בתחום תחבורתי שהנו עדיין בגדר חלום כרגע, אפשר רק לשער כי תחילה נוכל לחזות במנחתים ייעודיים למוניות המעופפות בשדות תעופה בלבד או בתחנות מרכזיות עבור תחבורה ציבורית, אך ככל שיעברו השנים נוכל לחזות בנקודות המראה ונחיתה על גגות מבנים כאלו ואחרים – כולל בבתים פרטיים.

עוד כמה שנים היא כבר כאן (צילום מסך)עוד כמה שנים היא כבר כאן (צילום מסך)

מכל מקום, נראה כי האתגר הגדול ביותר העומד בפני החברה כאמור, הנו לייצר את המוניות המעופפות במחיר נגיש לציבור או לפחות לעשירונים העליונים שבו, ויש לכך תגמול. על פי ההערכות, שוק המוניות המעופפות אמור לגלגל כ-1.5 טריליון דולר בשני העשורים הבאים, ונראה כי מדובר רק בשאלה של הזמן עד שהן תצפנה את השוק, בדומה לסמארטופנים בהקשר שוק טלפונים הסלולריים בסוף העשור הקודם.

מיותר לציין כי עקב פוטנציאל ההכנסות שהוזכר קודם לכן קיימים עוד כמה שחקנים בשוק דוגמת ה-Volocopter של Mercedes-Benz וה-Joby Aviation של Toyota, וכי קיימים גם שחקנים מקבילים בשוק המכוניות מעופפות עבור מטרות ציבוריות וצבאיות, בין השאר, לטובת חילוץ אזרחים במקרי אסון או ניוד ציוד צבאי מבסיס אחד למשנהו.

ומה לגבי כלי תחבורה מעט יותר עסיסיים ממוניות מעופפות? אתם מוזמנים להיזכר בכתבה שלנו אודות חברת Xpeng הסינית, אשר מתכוונת להתחיל בייצור רכב ספורט מעופף כבר ב-2024. נראה ששהעתיד כבר כאן.

הכותב שי לב שימש בעבר כעורך הראשי של אתר ONE ובימים אלו עורך את מדור האזור המוטורי באתר.

רוצים לדעת ראשונים על כל כתבה במדור בריאות וכושר? היכנסו לתפריט באפליקציית ONE בסמארטפון, בחרו “התראות” וסמנו את בריאות וכושר. נתראה בכתבה הבאה! 

חדש! לחצו לכל הטבלאות והתוצאות מליגות הנוער והנערים בישראל