אין ספק כי אחת הבשורות הגדולות ביותר שהביאו עמם הרכבים החשמליים היתה אפס זיהום אוויר – זאת אם נתעלם כמובן מהעובדה שייצור החשמל עבור רכבים אלו עדיין מיוצר ברובו מאנרגיה אשר אינה מוגדרת כ”אנרגיה ירוקה”.

אבל מה אם נגיד לכם שיש יותר בשורה מאפס זיהום אוויר? או במילים אחרות, מה אם נספר לכם שיש מושג הנקרא “זיהום אוויר שלילי”? אז זהו, שזה כבר לא העתיד הרחוק, זו כבר המציאות כפי שהוצגה ב-Goodwood Festival of Speed.

מדובר ברכב חשמלי בשם AIRO, אר מעבר לעובדה שהוא אינו מייצר זיהום אוויר, הוא אף מסנן את האוויר אשר נוצר מהמכוניות סביבו. הדבר מתאפשר בזכות מערכת לסינון אוויר בשם HEPA אשר מנקה את האוויר אשר זורם מתחת ל-AIRO תוך כדי נסיעתו.

גם עוצרת נשימה וגם מאפשרת לנשום (יח"צ)גם עוצרת נשימה וגם מאפשרת לנשום (יח"צ)

המכונית עוצבה ע”י Heatherwick Studio באנגליה, חברה אשר היתה ידועה עד לאותו זמן בזכות הפרוייקטים האדריכליים שלה דוגמת המטה של גוגל בקליפורניה ובלונדון, ומתקן הדלקת הלהבה האולימפית בלונדון 2012. היא אמנם גם אחראית על העיצוב החדש של האוטובוסים הדו קומתיים בלונדון, אך נחזור ברשותכם להתעסק ב-AIRO החדשני והידידותי (מאוד) לסביבה.

מעבר לעיצוב החלליתי משהו, הדלתות הנפתחות הצידה (כמו באוטובוס, רק בסטייל) והשקיפות הפנורמית המאפשרת להביט לכל עבר, מסתבר שהעיצוב הפנימי מביא עמו בשורה לא פחות מרתקת מבשורת זיהום האוויר השלילי של ה-AIRO.

חלל הנסיעה העתידני ברכב דומה יותר לחדר אורחים נייד מאשר חלל רכב שגרתי. שני המושבים הקדמיים יכולים לפנות לאחור לעבר המושבים האחוריים וניתן לבחור האם להשתמש בשולחן לצורך ארוחה משותפת/עבודה עם מחשבים ניידים, או לוותר על השימוש בו לטובת הירגעות עם חברים/משפחה. 

יותר מכך, חדר האירוח הנייד יכול להיות חלל מצויין לחוויית גיימינג בין חברים והוא אפילו מאפשר להציג מצגת או סרטון לכלל הנוכחים תוך כדי נסיעה (הבנתם ודאי בנקודה זו כי קיימת אפשרות גם לנהיגה אוטונומית של הרכב..).

דלתות שנפתחות הצידה כמו באוטובוס (יח"צ)דלתות שנפתחות הצידה כמו באוטובוס (יח"צ)
תעשו פשוט מה שבא לכם בנסיעה (יח"צ)תעשו פשוט מה שבא לכם בנסיעה (יח"צ)

פיצ’רים נוספים שניתן למצוא בחלל הפנימי הם האפשרות לקפל את המושבים למיטה זוגית, וכן החשכת מעטפת הזכוכית במידה והנוסעים אינם מעוניינים שיצפו בהם מבחוץ.

“מדובר למעשה בחדר עם מגוון פונקציות שונות כגון אכילה, עבודה, גיימינג או אפילו שינה, תוך כדי שהנוף סביב הנוסעים משתנה כל הזמן”, ציין מייסד החברה תומאס הת’רוויק, “זה למעשה רכב שלוקח אותנו לעתיד טוב יותר, ונקי יותר”.

מסתבר שהחברה איננה מתכוונת לבנות את הרכבים בעצמה, והם אמורים להיכנס לייצור באמצעות IM MOTORS ב-2023. התכנון הראשוני הוא לייצר לא פחות ממיליון יחידות כאלו, אך בואו נראה קודם כל את הרכב הראשון…

הכותב שי לב שימש בעבר כעורך הראשי של אתר ONE ובימים אלו עורך את מדור האזור המוטורי באתר.

רוצים לדעת ראשונים על כל כתבה במדור בריאות וכושר? היכנסו לתפריט באפליקציית ONE בסמארטפון, בחרו “התראות” וסמנו את בריאות וכושר. נתראה בכתבה הבאה!